Урок Егиншилик дастури 3 класс

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классУрок Егиншилик дастури 3 классСабақтың тақырыбы: Егіншілік дәстүрі

Сабақтың мақсаты:а). Оқушыларға мәтінді түсініп оқып, өмірдегі

жағдайлармен байланыстыру, күзгі еңбек түрлерімен

таныстыру.

ә) Сөздік қорын, тілін өз ойын еркін жеткізе білуге,

байланыстыра сөйлеуге, есте сақтау қабілетін дамыту

б). Еңбек сүйгіштікке, табандылыққа,

шығармашылыққа тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, топпен жұмыс

Көрнекіліктер: суреттер, карточка, жұмбақтар, мақал-мәтелдер, кесте.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды ретке келтіру, зейінін сабаққа аудару Балалар, бүгін бізде ерекше сабақ апайларымыз сабаққа қатынасып отыр сондықтан да күнделікті сабақтағыдай жақсы жауап беріп отырыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: Оқушылардан үй тапсырмасын сұраймын.ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту: 1. Бидайдың қауызы деген не? 2. Күріш өсірудің басқа дақылдардан қандай айырмашылығы бар? 3. Сұлыны қандай жануарға пайдаланады? Не үшін? 4. Нан атасына қайсы дақыл жатады? 5. Күріш қай жерде өсіріледі? 6. Тарыдан қандай ас әзірленеді? Мына дәнді дақылдардың ішіндегі біздің ауылда өсірілетін дақылдарды ерекше түспен белгіле. Осы дақылдардан қандай ас әзірленеді? Әдібай Табылды кім? Қандай шығармаларын білесіңдер?

Психологиялық дайындық: Балалар, мына сөзжұмбақты шешсеңдер бұнның артында бір кісінің жасырылған суретін көреміз, ол үшін біз алдымен сөзжұмбақты шешейік. 1. Ат әбзелі2. Дақылдардың бірі 3. Төрт арифметикалық амалдардың бірі 4. Ас атасы-....5. Жаз айының бірі 6. Алыстан көрсем ақ тас, Жақыннан көрсем-дәмді ас.

ІV. Жаңа сабақ: -Ендеше, балалар мына суреттегі кісі кімнің суреті? -Қанекей Б.Момышұлы туралы шығармашылық жұмыс ретінде сендерге бұл кісі туралы мәліметтер жинақтап келіңдер дегенмін кім айтады? -Ендеше, бізде қазір қай мезгіл? -Адамдар қазір қандай жұмыс атқарып жатыр? -Ендеше, бүгін біз Бауыржан Момышұлының «Егіншілік дәстүрі» атты әңгімесін оқимыз. Алдымен сендер жаңа тақырыпты іштей оқып алыңдар. Енді дауыстап 5 оқушыға бөліп оқытамын. Мәтінен не түсіндіңдер? 1. Ауыл адамдары егінді қалай екен? 2. Жел тұрғызу үшін балалар не істейді? 3. Ауыл ақсақалдары қырманға келіп не айтатын? Қанеки, балалар кім осы әңгіменің мазмұнын толық айтып береді?

V. Дәптермен жұмыс:Ал, енді балалар дәптерімізді ашып сөздік жұмысты жазамыз.Нысабы-бұйырғаны. Екшеу-сабаны мен дәнін бөліп алу.

VІ.Сергіту сәті:Теңселеді теңіздей егін-бидайлар жаймен теңселеді. Тары жеген тоқ, дәрумені көп-тарылар жаймен теңселеді. Күріш деген дәмді, күріш жеген әлді-күріштер жаймен теңселеді. Бәрі бірге: Егіншілік алқабы, Жел қозғалса бишіміз Күзде түсіп, пісеміз, Қамбаға біз кіреміз.

Ғафу Қайырбеков

«Комбайыншы» өлеңін мәнерлеп оқып беремін. Өлеңге талдау жүргіземін. Сурет бойынша бұрынғы кезде егінді қалай орған? Қазіргі кезде қалай орылады?VІ.Қорытынды бөлім: Ертеректегі халқымыздың егіншілік кәсібінен қандай дәстүр байқадың? Оны неліктен әдемі дәстүр атайды? Ендеше мына кестені толтырып шығайық:

Бұрынғы


Қазіргі


Жер жырту құралы



Суғару тәсілі



Егін ору құралы



Қай еңбек өнімді, тиімді



Алтын астықтың иесі кімдер?




«Надек орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі























Егіншілік дәстүрі

























Кокунбаева.К.Ж.

2014-2015 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы: Шамалар жалпы шығынСабақтың мақсаты: а). Оқушыларға шамалар 1 бұйым (зат) шығыны,

заттың мөлшері, жалпы шығын арасындағы

байланыс бойынша төртінші пропорционал санды

табуға араналған есептерді шығару дағдысын

қалыптастыру.Тиімді тәсілмен есеп шығаруға

үйрету. ә). Есеп шығарта отырып, кесте бойынша есеп

құрастыру арқылы сөздік қорын, тілін өз ойын

еркін жеткізе білуге, байланыстыра сөйлеуге, есте

сақтау қабілетін дамыту.

б). Жылдамдыққа, тапқырлыққа, көркем әдемі жазуға

тәрбиелеу.Сабақтың түрі: жарыс сабақСабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.Сабақтың көрнекіліктер: суреттер, карточкалар, кестелер, слайд.Күтілетін нәтиже: Оқушылар шамалар 1 бұйым (зат) шығыны, заттың мөлшері, жалпы шығын арасындағы байланыс бойынша төртінші пропорционал санды табуға араналған есептерді шығаруды үйренеді.Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі: Қош, келдіңіздер ұстаздар! Ата-дәстүр салтымен. Амандасып алайық, Рұқсат болса сіздерден Біз сабақты бастайық! Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Балалар, бүгін бізде ерекше сабақ ұстаздарымыз сабаққа қатынасып отыр сондықтан да күнделікті сабақтағыдай жақсы жауап беріп отырайық. -Бізде жақында 16-17 желтоқсанда қандай мереке? -Биыл Тәуелсіздіктің қанша жылдығы? -Осы Тәуелсіздікке жету үшін қаншама аға, әпкелеріміз жастайынан қыршынынан қиылды. Ендеше жерлестерімізден кімдерді білеміз? (Ербол Спатаев, Лаззат Асанова) Дұрыс, айтасыңдар балалар, біз бүгін үш топқа бөлініп отырмыз. Ендеше бүгінгі сабағымызды жарыс түрінде өтеміз. Жарыс болған соң үш топқа ат қойып жіберейік. Сондықтан Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік мерекесіне орай...1).Тәуелсіздік-жеке мемлекет блолып тәуелсіздік алуымызға байланысты... 2).Желтоқсан-сол кезде жастарымыз Тәуелсіздікке қол жеткізу үшін күрескен ай. 3) Теңдік-өз алдымызғы жеке мемлекет болып, басқа мемлекеттермен тең дәрежеде өмір сүруімізге байланысты...Үш топта жақсы жауап берген оқушыларға жұлдызша, орташа жауап берген оқушыларға төртбұрыш, нашар жауап бергендер үшбұрыш алады. Қай топ фигураны көп жинаса сол топ жеңісті алады.ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: Үш топтан бір-бір оқушы үй тапсырмасын оқиды. ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту: Карточкамен жұмыс жүргізледі.Психологиялық дайындық: Біз бұғанға дейін тұрмыстық ұғымға байланысты қандай шамаларды есептеп табуды үйрендік? Мысалы: 1 заттың санын, бағасын, құнын және өлшем бірліктері заттың массасы, саны, жалпы массасын табуды үйрендік. Ендеше, біз бүгін 1 затқа шыққан шығынын, бұйым санын, жалпы шығынын есептеп шығарайық. ІV. Жаңа сабақ:№1 Кесте бойынша есеп құрастыр және оны ауызша шығар: Ол үшін мына кестедегі есепті шығарамыз. Үш топ үш қатарды шығарады.

Шығын

Саны

Жалпы шығын

4 м

6 бұйым

? м

9 бұйым

18

? бұйым

27 м

№2 Кестелер бойынша есеп құрастыр және оны есептеп шығар:

Массасы

Саны

Жалпы массасы

бірдей

8 жәшік

72 кг

5 жәшік

? кг

Шығын

Саны

Жалпы шығыны

бірдей

8 бұйым

72 м

5 бұйым

? м

Бағасы

Саны

Құны

бірдей

8 дана

72 теңге

5 дана

? теңге

№3 Кестелер бойынша есеп құрастыр және оны шығар:

Шығын

Саны

Жалпы шығын

4 м

бірдей өнім

20 м

? м


35 м

Шығын

Саны

Жалпы шығын

4 м

6 өнім

бірдей

3 м

? өнім


№4 Есеп бойынша өрнек құрастыр: А) Көйлек тігу үшін 5 м мата жұмсалды. Осындай 7 көйлек тігу үшін неше метр қажет? 5х7=35м

Ә) Балалардың 3 тақиясын тоқу үшін 6 орам жіп қажет болды. Осындай 5 тақия тоқу үшін неше орам жіп керек болады? 6:3х5=10

Б) Құстарға 5 жемсауыт жасау үшін 20дм2 жұқа тақтай қажет болды. Осындай 8 жемсауыт жасау үшін неше квадрат дециметр жұқа тақтай қажет болды? 20дм2:5=4 4х8=32дм2

В) Көйлектерді әшекейлеу үшінаметр таспа жұмсалды.Бір көйлекке ʀметр таспа қажет болса, неше көйлек әшекейленді?а:ʀСергіту сәті: Аспанға қарап, ай көрдім, Төменге қарап, жер көрдім. Оңға, солға бұрылып, Егеменді ел көрдім. №6 Өрнектерді жаз және олардың мәндерін есептеп шығар:

219+(589-130)=459+678

(678+98)-517=776-517=259

(800-218)+(326+92)=582+418=1000

900-(859-214)=900-645=255

V.Сабақты қорыту:

Оқушылардан тест сұрақтары арқылы білімдері тексеріледі.

Шығын

Саны

Жалпы шығын

5 теңге

4 дана

? теңге

Кесте бойынша төмендегі сандардың қайсысы заттың жалпы шығынына сәйкес келеді?

А) 30 теңге. Ә) 20 теңге. Б) 25 теңге.


2).Төмендегі дөңгелектердің ішінде жетіден бір үлесін тап:

А)Ә)Б)

3). Амалдар тәртібінің орындалу тәртібінің дұрысын көрсет:

А) 1000-4 9+8 8.Ә) 1000-4 9+8 8. Б) 1000-4 9+8 8.

4). 6 9 көбейткіштің мәнін тап:

А) 58.Ә) 54. Б) 59.

5). 72:8 бөліндінің мәнін тап:

А) 8.Ә) 7. Б) 9.

Үлгіні мұқият қара. Фигураларға таңбаларды 2 минутта орналыстыр:

Үлгі:











«Надек орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

















Шамалар жалпы шығын

























Кокунбаева.К.Ж.

2014-2015 оқу жылы

© 2010-2022