- Преподавателю
- Начальные классы
- Дүниетану пәнінен Су және оның қасиеті сабақ жоспары
Дүниетану пәнінен Су және оның қасиеті сабақ жоспары
Раздел | Начальные классы |
Класс | 2 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Саденова Л.С. |
Дата | 10.10.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Модуль №1. Дүниетану (2 сынып)
Су және оның қасиеті (6 сағат)
Модуль бөлімі
Сабақ саны
Сабақтың мазмұны
Уақыты
Кіріспе
1 сабақ
-
Модульдің құрылымдық мақсатымен таныстыру
-
Суреттер,сызбалар қолдана отырып,жаңа сабақты түсіндіру
-
Дәптермен жұмыс
-
қорытындылау
5 мин.
25 мин.
10 мин.
5 мин.
Сөйлесу бөлімі
2сабақ
Тақырыпты меңгерту сабағы
-
«Қарлы-кесек» оқыта үйрету ойыны
-
Үйге тапсырма
40 мин.
5мин.
3 сабақ
Тақырыпты дамыту сабағы
-
«Өзара оқыту» сабағы
-
Қорытынды
-
Үйге тапсырма
35 мин.
5 мин.
5 мин.
4 сабақ
Тақырыпты пысықтау
-
«Сиқырылы сандықша»оқыта үйрету ойыны
-
Жеке топтық жұмыс(деңгейлік тапсырма)
-
Үйге тапсырма
20 мин.
20 мин.
5 мин.
5 сабақ
Тақырыпты қорыту,бекіту сабағы
-
Ұйымдастыру
-
«Баяндама»оқыта үйрету ойыны
-
Қорытынды
5 мин.
35 мин.
5 мин.
Қорытынды бөлім
6 сабақ
Сынақ сабағы
-
Тындалым (мәтін немесе бейнефильм)
-
Оқылым (мәтін немесе сызба түрлері)
-
Сөйлесу (диалог құру)
-
Жазылым (тест сұрақтары)
-
Қорытынды
5 мин.
5 мин.
5 мин.
27 мин.
3 мин.
Білімділік мақсаты:
Су және судың қасиеті, судың адам үшін маңызы, суда ерімейтін заттардың ерекшелігі, табиғаттағы маңызы, сақтау жолдары
Дамытушылық мақсаты:
Топпен жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру, сөздік қорын дамыта отырып, айналаны ластаудан қорғауға және оны ұтымды пайдалануға баулу
Тәрбиелік мақсаты:
Табиғатты аялап, табиғи ортаның біртұтастығын түсіндіре отырып, экологиялық, адамгершілік тәрбие беру
Нені білу керек:
-
Судың бүкіл тірі организм үшін құндылығын білу
-
Судың табиғатқа пайдасы
-
Суға деген қастерлі көзқарас тудыру
Нені меңгеру керек:
-
Тақырыпқа сәйкес айналадағы судың өзгерісіне бақылау жасауды
-
Оның тірі табиғат пен шаруашылыққа тигізетін әсерін оқып үйрену
Пайдаланылған әдебиеттер.
-
Атамекен. М. Аятұлы, К.Қасымұлы
-
Модульдік оқыту технологиясы оқушыны дамыту құралы ретінде М.М. Жанпйісова
-
"География және табиғат" журналы 2003ж. №2
-
"География және табиғат"
-
"Дүниетану" оқулығы, 2-3 сынып
1-ші сабақ
Кіріспе бөлім
Тақырыптары:
А) Су.
Б) Судың қасиеті.
В) Су еріткіш. Суда еритін және ерімейтін заттар.
Г) Судың маңызы.
-
Ұйымдастыру кезеңі
-
Модульдің құрылымы мен таныстыру
-
Сабақтың мақсатын айқындау, тірек сызбалар, суреттер көмегімен тақырыпты баяндау
Су
Мөлдір
Түссіз
Иіссіз
Пішінсіз
Ағады
Жұғады
Қатады
Буға айналады
Су еріткіш
су
Еритін
Ерімейтін
Судың маңызы
- Сусыз тіршілік ету мүмкін емес
- Су тазалық пен денсаулықтың көзі
- Өзен, көл табиғаттың көркі
- Су қатынас жолы
-
Оқулық және дәптермен жұмыс
-
Сабақты қорытындылау
-
Үйге тапсырма
2-ші сабақ Тақырыпты меңгерту сабағы"Қарлы кесек »оқыта үйрету ойыны
- Ұйымдастыру кезеңі
- Сабақтың мақсатын айқындап "Қарлы кесек" оқыта үйрету ойынының жұмыс барысымен таныстыру
Үстелдердің орналасу реті
Бағыттау парағының үлгісі А-1 бағыттау парағы Тур үстел Ең жақсы сойлеген айтушы номірі
- Д
- А
- В
- В
- Б
Тапсырмалар:
А тобының тапсырмалары 1.Асан судың қандай қалпын анықтады? 2.Судың молдірлігін қалай анықтауға болады? Б тобының тапсырмалары 1.Судың қасиеті 2.Су жөнінде мәтіннен түсінінетінді толық баянда В тобының тапсырмалары 1. Су-еріткіш 2. Суда еритін және ерімейтін заттар Г тобының тапсырмалары 1.Суда еритін және ерімейтін заттардың суға араластырғандағы ерекшелігін айт 2. Судың мөлдірлігін қалай дәлелдеуге болады? Д тобының тапсырмалары 1. Судың маңызы 2.Суды ластаудан сақтау жолдары Cабақты қорыту Үйге тапсырма
Сөйлеу бөлімі
3-ші сабақ Тақырыпты дамыту сабағы «Өзара оқыту» ойыны
-
Ұйымдастыру кезеңі
-
Сабақтың мақсатын айқындап, "Өзара оқыту" сабағының жұмыс барысымен таныстыру.
Ойынның мақсаты: Сөйлеу мәдениетін, сөздік қорын дамыту, ойлау қабілеттерін дамыта отырып,білім, білік дағдыларын қалыптастыру
Ойынның шарты: Жұмыс жұпқа бөлініп жүргізіледі.
1.Әр бір оқушы тапсырма алады: "Судың қасиеті»,» Су еріткіш. Суда еритін және ерімейтін заттар"тақырыбы боынша.
2.Тақырыбындағы негізгі ұғымды бөліп атап, жоспар-конспект жасайды. 3.Жұптардың әр мүшесінде өз тапсырмалары бар. Дайындалған соң оқушы конспетісін пайдалана отырып, өзінің меңгергенін серігіне айтып береді.(Екі нұсқада)
Бірінші нұсқа "Судың қасиеті" тақырыбы боынша.
Екінші нұсқа "Су -еріткіш. Суда еритін және ерімейтін заттар"тақырыбы боынша.
1-і "мұғалім" ретінде түсіндіреді.
2-і "оқушы" ретінде тыңдайды. Одан соң рөлдері ауысады.
4. Тапсырмалар, тақырыптар тақтаға жазылады.
1-ші тапсырма
Судың қасиетін сарамандық жұмыс арқылы көрсет.
2-ші тапсырма
Су- еріткіш, суда еритін ерімейтін заттар туралы өз ойыңды парақ бетіне түсір.
3-ші тапсыма
"Сулы жер-нулы жер" мақалын түсіндір.
4-ші тапсырма
Судың маңызы жайлы әңгімеле
! Сабақты қорытындылау
!! Үйге тапсырма
4-ші сабақ Тақырыпты пысықтау сабағы "Сиқырлы сандықша" оқыта үйрету ойыны
- Ұйымдастыру кезеңі
- Сабақтың мақсатын айқындап "Сиқырлы сандықша" ойынының жұмыс барысымен танысу
Сұрақтары
- Судың тірі организмге әсері.
- Судың мөлдірлігін қалай анықтауға болады?
- Судың бүкіл қасиеттерін талда.
- Судың буға айналатынын дәлелде.
- Су - бу - мұз. Осы үшеуін байланыстырып әңгімеле.
- Күнделікті өмірден судың қасиеті жайында байқағаныңды айт.
Жауаптары:
- Сусыз өмір жоқ. Өмір көзі - су.
- Тәжірибе арқылы анықтауға болады. (Сүт пен су арқылы)
- Су - мөлдір,түссіз,иіссіз пішінсіз аққыш, жабысқақ, жұққыш.
- Жайылған киім қайнаған су туралы айту.
- Су ағады, себебі ол сұйық, су буға айналады, мұз болып қатады.
- Су мөлдір, түссіз, иіссіз ,аққыш, жабысқақ, жұққыш, пішіні жоқ.
Деңгейлік тапсырмалар. Мақсаты: Оқушылардың өз деңгейлері бойынша танымдық, білімдік дағдыларын бақылау. Шарты: Оқушылар өз даярлық деңгейлеріне қарай тапсырмалар таңдайды. Әр оқушының алдында барлық үш деңгейлі тапсырмалар жатады. Жауап бергеннен кейін, бағалары бағалау парағына қойылады. ІІІ деңгей
- Судың түсі жайында әңгімеле.
- Судың буға айналуын дәлелде.
- Самаурындағы шай қайнағанда азаяды, неге?
ІІ деңгей
- Көкжиек сызығы, тұстары болудың қасиеттілігі неде?
- Ауа мен адамның қатынасын дәлелде.
- Көктемде мұз бұзылады. Сел жүреді, неге?
Табиғат, табиғат құбылыстары, адам -бәрі бір тұтас әлем. Табиғат құбылысы мен табиғат байланысы қаншалықты заңды болса, соншалықты адам табиғаттың бір бөлігі екені де заңды.
І деңгей
- Картадан көкжиек тұстарын анықта.
- Судың қасиетін тәжірибе түрінде дәлелде.
- Су туралы мақал - мәтел, нақыл сөздер, жұмбақтар құрастыр (өз қалауыңша).
ІІІ. Үйге тапсырма 42-45 бет оқу.
5-ші сабақ. Тақырыпты қорыту, бекіту сабағы "Баяндама" оқыта үйрету ойыны
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Сабақтың мақсатын айқындап, "Баяндама" оқыту үйрету сабағының жұмыс барысымен таныстыру.
Ойынның мақсаты: Ойлау, рухани бай тілде сөйлеу дағдыларын дамыта отырып, шығармашылыққа баулу.
Ойынның шарты:
1 кезең Оқушыларға бір мәтінді оқуды, соңынан оның мазмұнын сурет, белгі, сызба түрінде береміз. Бұл "шпоргалканы" оқушы өз жағындағы көршісіне береді.
2 кезең. Енді әрқайсысы өз көршісінің суреттерін немесе сызбаларын қолдана отырып, осы мәтін бойынша "Баяндама" жасайды. "Баяндама" мазмұнын неғұрлым кең ашып, оны қорғап, ең жақсы көрнекі құрал ұсынған оқушы «Жеңімпаз» болады.
Оқушыларға берілетін сұрақтар:
-
Судың мөлдірлігін суретте.
-
Судың бүкіл қасиеттерін талдап жаз.
-
Көктемде мұз бұзылады. Сел жүреді, неге? Осыны өз байқағаныңмен сызба түрінде көрсет.
-
Су - еріткіш екенін сипатта.
-
Суда еритін және ерімейтін заттар жайлы өз ойыңды жаз.
ІV. Сабақты қорытындылау
V. Үйге тапсырма. Сарамандық жұмыс.
Мақсаты: Судың маңызына, қасиеті жөніндегі білімдерін тәжірибе арқылы көз жеткізу
Шарты: Екі стақанға біреуіне сүт, екіншісіне су құйып, ішіне түрлі түсті қағаз барыру, судың мөлдірлігін дәлелдеу.
6-шы сабақ. Сынақ сабағы.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Сабақтың мақсатын айқындап "сынақ" сабағының жұмыс барысымен таныстару.
Сынақтың мақсаты: Модуль бойынша алған білімдерін пысықтау, тиянақтау, қорытыдылау, бекіту.
Сынақ шарты: Тыңдапым, оқылым,сөйлесім, жазылым, тест сұрақтары бойынша жұмыс істеп,білімдерін шоғырландыру. Бұл жұмыс түріне барлық оқушылар қатысады,білімдері сараланады.
Тыңдалым.
"Су" мәтінін оқып, өздеріңнің ойларыңның түйінін тыңдау (ол магнитофон және т.б. оқылады).
Оқылым.
Плакаттардағы сөздерді оқып мәтінін құру, бір-бірінің мәтінін оқу.
Су
ерігіштігі
т.б.
Маңызы
Қасиеті
Сөйлесім.
-тақырыпқа байланысты әр оқушыға диолог құрату.
-су не үшін қажет деп ойлайсың?
-су болмаса, өмір болмайды
-қандай нақыл сөздер білесің?
-«Су атасы сүлеймен» т.б.
Жазылым.
Тест сұрақтары
Мақсаты: Алған білімдерінің нітижесін бақылау
Шарты: Тестер міндетті бағдарламалық курс негізінде құрылады. Тестің бірнеше нұсқасы берілуі қажет. Берген жауаптарына қарап бағалары сараланады.
1-нұсқа Жауаптары:
І. Таңдаулы тест.
1.1. "Бір ұрыттам су болса ғой" - деп армандаған кім? .Б)
а) Үсен
б) Асан
г) Қасен
1.2. Атасы мақтап сөйлегенде не дейтін еді? . А)
а) судай мөлдір
б) сүттей ақ
г) мөлдір таза
д) сүттеп ақ, судан таза
ІІ. Толықтыруды талап ететін тест
2.1.Көкжиектің ......................атты тұстары болады. Оңтүстік, Солтүстік, Шығыс, Батыс
2.2 Өмір сүру үшін........ қажет ауа
2.3 Сулы жер ............ .нулы жер
2.4 Су тазалық пен ......... көзі. денсаулық
.
ІІІ. Балама жауаптары бар тест.
3.1.Аспан мен жерден астасқан жерінен ойша сызық жүргізсек, оны «Көкжиек сызығы» деп атаймыз
«Ия» «Дұрыс» «Дұрыс»
«Жоқ» «Дұрыс емес»
3.2.Сүт- мөлдір, ал су- ақ
«Ия» «Дұрыс»
«Жоқ» «Дұрыс емес» «Дұрыс емес»
ІV. Шығармашылық сұрақ тесті.
4 1. Су тақырыбына мақал-мәтелдер ойлап жаз Сулы жер нулы жер
4 2.Су туралы жұмбақтар ойла Түсі мөлдір,
Өзі сылдыр
Тест сұрақтары: 11-нұсқа Жауаптары:
І. Таңдаулы тест.
1 .1Судың пішіні қандай? А)
а) Дөңгелек
б)Пішінсіз
г) Төртбұрыш
1.2. Атасы мақтап сөйлегенде не дейтін еді? А)
а) судай мөлдір
б) сүттей ақ
г) мөлдір таза
д) сүттеп ақ, судан таза
ІІ. Толықтыруды талап ететін тест
2.1.Көкжиектің ......................атты тұстары болады. Оңтүстік, Солтүстік, Шығыс, Батыс
2.2 Сүт ..... су ....... ақ, мөлдір
2.3 Сулы жер ............ нулы жер
2.4 Сусыз ........ жоқ. тіршілік
ІІІ. Балама жауаптары бар тест.
3.1.Компос -дөңгелек сағат тәрізді құрал
«Ия» «Дұрыс» «Дұрыс»
«Жоқ» «Дұрыс емес»
3.2 Суда топырақ ериді
«Ия» «Дұрыс»
«Жоқ» «Дұрыс емес» «Дұрыс емес»
ІV. Шығармашылық сұрақ тесті.
4 1. Су тақырыбына төрт жол өлең ойлап жаз Су өмір нәрі
Су табиғат сәні
Су нулы орман,
Алда оран
4 2.Су туралы жұмбақтар ойла Жылт- жылт етеді,
Жылғалардан өтеді.
ІІІ. Сабақты қорытындылау.
ІV. Үйге тапсырма.
.