- Преподавателю
- Начальные классы
- «Көктемгі демалыс»
«Көктемгі демалыс»
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Жунусбекова Р.М. |
Дата | 11.03.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Уақы ты
Жоспар мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті:
не істеймін?
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар:
10
Кіріспе
-
Психологиялық
ахуал.
2. Топқа бөлу.
Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу. Назарларын сабаққа аудару. Оқушыларды шеңбер бойына тұрғызып, «Ыстық алақан» тренингін өткізу.Шағын топтарға бөлу
1-топ: «Раушан гүлі»
2-топ: «Қызғалдақ гүлі»
3-топ: «Інжугүл»
4-топ: «Күлгінгүл»
Топ басшылары сайланады. Алтын ережені құрады
Оқушылар бір-біріне алақандарын ұстап тұрып, сәттілік тілейді.
Оқушылар қиылған гүлдердің суреттерін «Мозайкалық стратегия» түрінде топтарға бөлінеді.
Өз ұсыныстарын білдіреді
Алтын ереже:
-ұйымшыл болу;
-тапсырманы тиянақты орындау;
-басқаның пікірін сыйлау;
-уақытқа бағыну;
-сабаққа кешікпеу.
«Жақсы, өте жақсы»
Плакаттар,
маркер,
қалам,
қарындаш,
суреттер
10
Тұсаукесер
-
Білу
Мен сабақты қалай бастаймын?
Тақырыпты ашу
Грамматикалық тақырыпты еске түсіру, қайталау
2.Түсіну
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
«Ментальді карта» әдісінің мақсаты:
«Миға шабуыл» стратегиясын қолданып, түрткі сұрақ қою;
Стратегияның мақсаты:
-тақырып бойынша не білеміз? тағы не білгілерің келеді?
-сурет бойынша қандай ой қосасыңдар?
-топ атауларының арасында қандай байланыс бар?
-«Көктемгі демалыс» дегенді қалай түсінесіңдер? ментальді карта жасату
Оқушылар ойлана отырып, ортақ бір шешім шығарып, ой-пікірлерін ортаға салады. Тақырып бойынша білгендерін айтады, өз пікірлерін қосады.
-жаңа сөздермен танысу;
-мәтін ішінен, сөйлем ішінен сын есімді таба білу;
Оқушылар сұраққа байланысты ментальді карта жасайды.
Форматив
ті бағалау
Топ мүшелері бір-біріне баға береді
Тақта, қалам,
флипчарт,маркер
үлестірмелі парақшалар
15
2
Негізгі бөлім
-
Қолдану
-
Талдау
Мәтінмен жұмыс
Грамматикалық тақырыпты түсіндіру
«Жұптық әңгіме»әдісінің мақсаты:оқушы өзінің ойын, пікірін жұптаса отырып, сөйлесу арқылы еркін жеткізе алуы.
Сабақтың басында түйін сөздерді сөздік дәптерлеріне жаздырту
Глоссарий
таза ауа-чистый воздух
табиғат-природа,бүршік-почка,
бүр-бутон,шу-шум,пайдалы-полезно.
Анықтаманы түсіндіру
1-тапсырма;жаңа сөздермен сөз тіркесін құрайды,сөйлем құрайды,
2-тапсырма; мәтінді оқып, бөлімдер бойынша жоспар құру.
3-тапсырма; «Жұптық әңгіме» 2-тапсырмадағы бөлімдерді қолданып,талдау жасау.
Сергіту сәті «Көктем әні»
Жаңа сөздерді жазып алады.
Дәптерлеріне құраған сөз тіркесін, сөйлемдерін жазып алады.
Мәтінді тізбектеп оқиды, ішінен сын есімдерді табады. Мәтін бөліктеріне жоспар құрастырады.
«Жарайсың!»,
«өте дұрыс» деген қолпаштау сөздерін қолдану арқылы формативті бағалау
6
2
Қорытынды
-
Жинақтау
Жаңа сабақты бекіту
2.Формативті бағалау
3.Үйге тапсырма
Тақырыпқа байланысты сұрақ- жауап жүргізу;
Тапсырмалар ұпай санымен бағаланады.
Ережені жаттау. Диалог құру.
Сұрақтарға жауап береді, алған білімдерін бекітеді.
Ұпай сандарын есептеп өздері бағалайды.
Үй жұмысын жазып алады.
Топ мүше лері бір- бірлеріне баға береді
стикерлер
Мұғалімі: Жунусбекова Рымтай
Күні: 07.04.2014жыл
Уақыты: 15.20-16.05.
Сыныбы: 5 «А»
Пәні: қазақ тілі
Тақырыбы:Жазғы демалыс
Мақсаты:Салыстырмалы шырайдың ерекшелігін түсіндіре отырып, дәлелдерді сыни тұрғыдан талдау мен бағалау,
оқушылардың когнитивті ойлауын дамыту
Міндеттері:жаңа сөздермен танысу, салыстырмалы шырайдың жасалу жолдарын түсіндіру, диалогтық оқытуды қолдану,
топта бірін- бірі тыңдауға үйрету, өз ой-пікірін еркін жеткізуді дамыту;топтық жұмыста сыйластыққа тәрбиелеу
Қолданылған модуль:«Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету»,«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер»,«Оқыту мен оқуда АКТ пайдалану»,
«Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау».
Стратегиялық іс-әрекеттер:«Жүректен жүрекке»,«Миға шабуыл»,«Диалогтық оқыту»,«Венн диаграммасы», «Жұптасып-ойлан-бөліс».
Уақыты
Жоспар мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті:
не істеймін?
Оқушылардың іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар:
7
Кіріспе
1.Психологиялық
ахуал.
2. Үй тасырмасын пысықтау
Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу. Оқушыларды шеңбер бойына тұрғызып, «Жүректен жүрекке» тренингін өткізу.Шеңбер ішінде бір бірлеріне сұрақ қойғыза отырып, үй тапсырмасы тексеріледі. Орындарына отырғызып, 1,2,3,4, сандарымен санап топқа бөлу.
Оқушылар бір-бірлеріне жүрекшені беріп тұрып, сәттілік тілейді.
1,2,3,4 сандарымен №1ге 1лер,№2ге 2лер отырады.
1-топ: «Көктем»
2-топ: «Жаз»
3-топ: «Көктемгі ауа райы»
4-топ: «Жазғы ауа райы»
«Жақсы, өте жақсы»
Плакаттар,
маркер,
қалам,
қарындаш,
суреттер
Тұсаукесер
«Қызығушылықты ояту».
Мақсаты: оқылатын тақырыпқа таным
дық қызығушылық ты ояту; оқушының белсенділігін ояту; оқушы өзінде қалып тасқан білімі мен түсініктерін өзектен діру
Тақырып бойынша ашық сұрақтар
-жыл мезгілдерін атаңдар
- қай жыл мезгілі бейнеленген?
-суретте адамдар не істеп жатыр?
-балалар не істеп жатыр?
-отбасымен не істейді?
-тақырып бойынша не білеміз? тағы не білгілерің келеді?
Сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру. Сын есімнің шырай
лары, салыстырмалы шырай туралы мәлімет беру
Сұрақтарға ойлана отырып, жауап береді. Сабақтың тақырыбы және мақсаты мен танысады. Сын есімнің шырайлары туралы мәлімет алады.
Тақта, қалам,
флипчарт,маркер
үлестірмелі парақшалар
Негізгі бөлім
«Мағынаны ашу».
Мақсаты:Жаңа ақ паратпен таныса отырып,өз білімі мен белсенді оқыту әдістерін қолданып, жаңа тақырып материалдарын тыңдайды, оқиды.
«Жұптас-ойлан-бөліс»стратегиясы
ның мақсаты:
Сабақтың басында түйін сөздерді сөздік дәптерлеріне жаздырту
Глоссарий
ыстық-жарко, демалу-отдыхать, әр түрлі-разное,
керемет қой-удивительная пора
күнге күйеді-загорать
1-тапсырма;жаңа сөздермен сөз тіркесін құрайды,сөйлем құрайды,
2-тапсырма; мәтінді оқып, сын есімді,сын есімнің салыстырмалы шырайын мәтін ішінен табу.
3-тапсырма;«Жұптас-ойлан-бөліс» стратегиясы бойынша әр топ өз топ атауларына диалог құрастырады.
Сергіту сәті «Ән әуені»
Жаңа сөздерді жазып алады.
Дәптерлеріне құраған сөз тіркесін, сөйлемдерін жазып алады.
Мәтінді тізбектеп оқиды, ішінен сын есімдерді табады. Мәтін бөліктеріне жоспар құрастырады.
«Жарай
сың!», «өте дұрыс» деген қолпаштау сөздерін қолдану арқылы формативті бағалау
Қорытынды
«Ой толғаныс»
Мақсаты: қабылданған жаңа және ескі түсініктердің ара қатынасын ашу; оқылған материалды талдау және қорытындылау
Бағалау
Үйге тапсырма
Тақырыпқа байланысты сұрақ- жауап жүргізу;
-сын есім дегеніміз не?
-мысал келтіре аласыңдар ма? Тапсырмалар ұпай санымен бағаланады.
Ережені жаттау. Диалог құру.
Сұрақтарға жауап береді, алған білімдерін бекітеді.
Ұпай сандарын есептеп өздері бағалайды.
Үй жұмысын жазып алады.
Топ мүше лері бір- бірлеріне баға береді
стикерлер