Әдебиеттік оқу. Тақырыбы: Даудың шешімі (4 сынып)

Раздел Начальные классы
Класс 4 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


2 АПТА

2 КҮН

2 САБАҚ

1

Сабақтың тақырыбы

Даудың шешімі

2

Сабақтың мақсаты

Шешендік сөздердің мазмұны, ерекшелігі жайлы түсініктерін молайтады. Шешендік сөздердің, данышпан билердің халық арасында алатын орны туралы түсініктерін кеңейтеді.

3

Оқу нәтижелері

Мұғалім үшін: оқушылардың сөздік қорларын молайтуға және ой-өрістерін дамытуға мүмкіндік жасайды;

-жеке, жұппен, топтық жұмысты қалыптастырады;

Оқушылар үшін: -тапқырлыққа үйренеді; -ұтымды сөз тауып сөйлей білуге үйренеді.

4

Сабақтың әдіс-тәсілдері

Сұрақ-жауап, түсіндіру, салыстыру, «Семантикалық карта», «Ассоциация», «Эссе жазу», «5 жол өлең», «Венн диаграммасы

5

Түйінді идеялар

Мәтін мазмұнын әңгімелей білу арқылы кейіптеу сөздерді ажырату, түйіндей білу, шығармашылық ойлау, мәтінді бөліктерге бөлу.

6

Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл

Жеке, жұппен, топпен, ұжыммен жұмыс.

Тапсырмалар

Уақыты

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс - әрекеті

ресурстар

Ұйымдастыру.

Психологиялық дайындық

Әдебиеттік оқу. Тақырыбы: Даудың шешімі (4 сынып)



2 мин

Сәлеметсің бе, Көк Аспан!
Сәлеметсің бе, Нұрлы Күн!
Сәлеметсің бе, Жер Ана!
Сәлеметсіз бе, қонақтар!
Сәлеметсіз бе, мұғалім!
Сәлеметсіз бе, жан досым!
Міне, менің қолым бос,
Жылуыңа жылу қос.

Оқушылар іс-қимылдар арқылы қайталап айтады.


Моноблок (компьютер)

Топқа бөлу

2 мин

Парталарда суреттер тұрады (билердің), оқушылар мұғалімнің үстелінде жатқан суреттерді таңдап, сол сурет орналасқан партаға отырады. Сөйтіп 3 топ құрамыз.

Оқушылар өздеріне ұнаған суреттерді алып, сол арқылы топтарға бөлініп отырады.

1-топ: Төле би

2-топ: Қазыбек би

3-топ: Әйтеке би

Билердің суреттері бар қағаз қиындылары

Үй тапсырмасын тексеру

«Автор орындығы» (сұрақ-жауап әдісі)

5 мин






Оқушылардың сұрақты дұрыс қоюларына жағдай жасау.


Оқушылар өткен сабақтағы материал бойынша сұрақтар қояды.


Орындық


Жаңа сабақ

Қызығушылығын ояту


Жаңа тақырыппен таныстыру


2 мин

Жақсы сөз көңіл-ойды идіреді,
Қыңыр сөз амалсыздан күйдіреді.
Әділ сөз пайдасын көп тебірентер,
Бәрі де қисық сөздің кері кетер,- деген Ж.Баласағұн бабамыздың даналық сөзіне көңіл бөліп,бір сәт ойланып көрелікші.
(сұрақ қою)

-Бұл өлеңде не туралы айтылған?
-Дұрыс, «Даудың шешімі»: «Талассаң, бағаң кетеді», «Кінәлі аяқтар» деген мәтіндермен танысамыз.

Оқушылар тыңдайды, оқиды, түсінеді.


Сұрақтарға жауап береді:

-Бұл-шешендік сөз.


Слайд

«Ассоциация құрастыру»

2

мин


-Балалар,шешендік сөз дегенде ойларыңа не келеді?

Тақтаға жазуға әр топтан оқушылар шығады.

Флипчарт, фломастер, маркерлер

Зерттеу жұмысы



Мағынаны тану

Мәтінді талдау

Кері байланыс


Сөздік жұмысы


Тренинг

«Мен қандаймын?»

Венн диаграммасы

Семантикалық картаны толтыру

Қорытынды

«Ой толғаныс»

Үйге тапсырма беру

Бағалау


6 мин
























3 мин

3 мин










2 мин




3 мин



5 мин


3 мин





6 мин


1 мин







1 мин

1-топ:
Қазақ халқы шешенді неге дана деп санаған?
2-топ:
«Өнер алды -қызыл тіл» деген мақалды қалай түсінесің?
3-топ:
Сөз есепсіз, тіліңді тый, тарта ұста,
Тыймаған тіл-басыңа сор әр тұста.
Есепті сөз -ер сөздің асылы,
Мылжың тілді «жау»деп ұғын тартыста.
Осы сөздерге қолдау көрсету немесе қарсы болу.

Оқулықпен жұмыс.

Мәтінді мәнерлеп оқып беру.

Сұрақтар қою.

Слайдтан көрсету.

-Басты кейіпкерлер кімдер?

-Бала бидің шын аты кім, ол қалай Бала би атанды?
-Өлеңдегі негізгі ой айтылған шумақты оқып бер.


Шабындық - мал азығын шауып алатын шөбі қалың жер.
Жүгіну- әділ шешім айтуын күту.
Лақап ат - қосымша есім.
Дау- талас, тартыс.

Ойынның шартын түсіндіріп, нұсқаулық беру.

Тапсырманы түсіндіру.

Семантикалық картаны толтырудың тәртібін ұғындыру. (дайын кестесін тарату)

1-топ: Эссе жазу

2-топ: 5 жол өлең

3-топ: мақал-мәтел (бірлік, ұйымшылдық туралы)

41-42 бет. Мәтіндерді оқып, мазмұндау.

Формативті бағалау: фишкаларын санайды:

5 фишка алса - «5»

4 фишка алса - «4»

3 фишка алса - «3»

Әр топ мүшелері зерттеу жұмыстарымен танысып, оны оқып, түсініп, талдайды.



Әр топтан бір спикер шығып, түсіндіреді, басқалары ой қосады.

Оқушылар оқулықтан тізбектеп, іштей бірге оқып, жүргізіп шығады.

Сұрақтарға жауап береді.


Дәптерлеріне сөздік жұмысын түртіп алады.


Оқушылар еске сақтау арқылы есімдерін өз бойындағы қасиеттерімен қоса жылдам атап шығады.

Оқушылар екі мәтінді салыстырады.

Әр топтан бір спикер шығып, қорғайды.

Оқушылар кестені толтырады.

Ізденеді, ойланады, дәптерге жазады (әр топ өз жұмыстарын қорғайды)

Оқушылар топ бойынша өздерін бағалайды.














Оқулық (41-42 беттер)

Слайд


Слайд, дәптер













Флипчарт, маркер, фломастер

Дайын кесте




Дәптер


Фишкалар

Күнделік








© 2010-2022