- Преподавателю
- Начальные классы
- “Г” дыбысы мен әрпі
“Г” дыбысы мен әрпі
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Саттарова Ж.С. |
Дата | 26.04.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: «Г» дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты: Г дыбысы мен әрпін таныстыру. Г дыбысы бар сөзге дыбыстық талдау жасай білуге үйрету. Буын туралы түсінігін кеңейту.
Дамытушылық мақсаты: Г әрпінің баспа және жазба түрімен таныстыру. Кіші және бас әріппен жазуды үйрету. Оқушылардың ой-өрісін, тіл байлығын, тапқырлық ізденімпаздық қасиеттерін дамыту.
Тәрбиелік мақсаты: Оқушылардың оқуға, білімге деген қызығушылығын қалыптастыру. Кішіпейілділікке, ұстамдылыққа, жылдам ойлауға,туған жерін құрметтеуге, табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Көрнекілік,талдау,топтық,венн диаграмасы,сергіту сәті,ой қозғау.
Сабақтың түрі: Серуен сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақтаның құралдары, дала гүлдерінің суреттері, көктем мезгілі туралы бейне суреттер, анимациялар, дыбыстық талдауға сөздік схемалар, сергіту сәті - бейнеролик.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі.
а) Оқу-құралдарын тексеру. ә) Сабаққа назарын аудару.
II.Психологиялық дайындық. 3-4 жол арқылы.
Қане түзу тұрайық,
Жан-жағымызға қарайық.
Әдептілік білдіріп,
Иіліп сәлем берейік.
IІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
М: - Өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?
М: - Қане, кім айтады?
О: - Ү дыбысы.
М: - Дұрыс
-
Оқушылар сөздерге дыбыстық талдау жасайды
Ненің суретін көріп тұрсындар? (Үй, үкі, үйрек)
Осы сөздерге дыбыстық талдау жасайық.
Үй - 2 дыбыстан тұрады; біріншісі - ү - дауысты дыбыс, екіншісі - й - дауыссыз дыбыс. Сөз бір буыннан тұрады.
Үкі - 3 дыбыстан тұратын сөз; біріншісі - ү - дауысты дыбыс, екіншісі - к - дауыссыз дыбыс, үшіншісі - і - дауысты дыбыс. Сөз екі буыннан тұрады.
Үйрек - 5 дыбыстан тұратын сөз; біріншісі - ү - дауысты дыбыс, екіншісі - й - дауыссыз дыбыс, үшіншісі - р - дауыссыз дыбыс, төртіншісі - е - дауысты дыбыс, бесіншісі - к - дауыссыз дыбыс. Сөз екі буыннан тұрады.
Бүгін біз қоршаған ортаға серуенге шығамыз.
IV.Ой қозғау.
М: -Қазір жылдын қай мезгілі?
О: -Қазір көктем мезгілі
М: -Дұрыс. Көктемде қандай өзгерістер болады?
М: Суреттерге назар аударып, көктем туралы мәтін құрастырайық.
-
Күн жылыйды.
-
Қар мен мұз ериді.
-
Көктемнің бірінші гүлі - бәйшешек өседі.
-
Жылы жақтан құстар ұшып келеді.
-
Ағаштар гүлдейді.
V. Жаңа тақырыпты ашу.
М: - Балалар, қыз не істеп тұр?
О: - Гүлді искеп тұр.
М: - Дұрыс,оның қолында қандай гүлдер екенін, келесі суреттен білеміз.
Қандай гүлдерді көріп тұрсыңдар?
О: - Бәйшешек, қызғалдақ, бақ-бақ, ...
М: - Өте жақсы. Осы гүлдердің бәрі, біздің ауылымыздың аймағында өседі.
Гүл - сөзі қандай дыбыстан басталады?
О: - Г дыбысынан басталады.
М: - Балалар, бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы Гг дыбысы және әрпі.
VI. Дәптермен жұмыс.
М: Г дыбысы қандай дыбыс?
О: Дауыссыз.
Неге дауыссыз дыбыс екенін түсіндіру.
М: - Слайдта ненің суретін көріп тұрсындар? Сол сөздерге дыбыстық талдау жасайық.
О: - Гитара - бірінші дыбыс - Г - дауыссыз, И - дауысты, Т- дауыссыз, А - дауысты, Р - дауыссыз, А - дауысты. Сөз 3 буыннан тұрады.
-
Егін - Г дыбысы екінші орында тұр. Сөз екі буыннан тұрады.
-
Кереге - Г дыбысы соңғы буында тұр. Сөз үш буыннан тұрады.
Жарайсындар, келесі тапсырманы орындайық.Енді балалар Г әріпінің баспа түріне назар аударайық.Тағы бір сызық қоссақ неге ұқсайды. Үшбұрышқа ұқсайды.Өте жақсы.
VII.Сергіту сәті.
VIIІ. Оқулықпен жұмыс. 9 бет
-Бағандағы сөздерді тізбектей оқыту.
ІХ. Жаңа тақырыпты бекіту.
Ребус шешу.
-
Қандай сөздер жасырылған.
-
Гүлнұр, Гүлсім, Айгүл.
-
Табылған сөздер неге жатады?
-
Адамдардың есімдері.
-
Олар қай әріптен жазылады?
-
Адамның есімі үлкен әріптен жазылады.
-
Ал бүгінгі сабағымызда қандай дыбыс және әрпімен таныстық?
-
Жарайсындар балалар! Сағат бізге уақытымыз шектеулі екендігін білдіреді, ендеше серуенімізді аяқтаймыз.