Дүниетану пәнінен сабақ жоспары: Ауа. Ауаның құрамы 2-сынып

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы: «Ауа. Ауаның қасиеті»

Сабақтың мақсаты:
1. Ауаның тіршілік үшін, тірі табиғат үшін пайдасын ғылыми түрде дәлелдеу, ауаның серпімділік, сығымдық қасиеттерін тәжірибелер жасау арқылы көрсету.
2. Оқушылардың қоршаған орта туралы білім - біліктерін дамыту, диалог арқылы сөйлеу тілін, ой - өрісін, шығармашылығын дамыту.
3. Балалардың табиғатқа деген сүйіспеншіліктерін арттыра отырып, оны қорғай білуге тәрбиелеу.
Әдіс - тәсілі: ой шақыру, әңгімелесу, «Үш қадам сұхбат» әдісі, тәжірибелер жасау, сұрақ - жауап, ой қорытындылау, интерактивті тақтамен жұмыс, оқулықпен жұмыс, сын тұрғысынан ойлау стратегиялары.

Пәнаралық байланыс: бейнелеу өнері, қазақ тілі, ана тілі, география, физика.
Көрнекіліктер: интерактивті тақтадан табиғат көріністері, тәрбиелік мәні бар сөздер, сызбалар, май шам, доп, шыны ыдыстар, резеңке, шар.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ұйымдастыру

Ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру

Оқушыларды сабаққа дайдығын тексеру.
- Сабаққа дайынбыз ба?
- Өткен сабақта біз қандай тақырыппен таныстық?
«Өрмекшінің өрмегі»

Оқушылар бір-біріне жіп лақтырып, тілек айтады. Жіпті түйіскен жерінен қиып, орайды

Үй жұмысын тексеру

Интербелсенді тақтада сәйкестендіру

Өздігінен жұмыс, тақтада жұмыс, тексереді


Қызығушылығын ояту.

«Көрінбейтін сиқыршы»
- Балалар, сендер білесіңдер ме? Жер бетінде көзге көрінбейтін бір сиқыршы бар. Онымен сендер күнделікті кездесіп отырасыңдар. Бірақ оны көрмейсіңдер, тек сезесіңдер. Есікті тарс жапты, терезені ашып жіберді, ағаштың бұтағын жанап өтті. Кейде тіпті арқаңнан ептеп итеріп жібергенін сезесіз, «дөрекіленіп» бас киіміңді де жұлып әкетеді. Егер сен кенеттен жапырақтың жұлынып түсіп, жорғалай жөнелгенін көрсең, оны көрінбейтін сиқыршының алып бара жатқанына сене бер. Теңселіп тұрған егінді, басын шұлғып ырғалған шөптерді байқайсың. Мұндай сиқыршыны көзбен көрмегенмен, оның күнделікті ісі мен мінез - құлқы сендерге таныс. Ол үнемі сендерді қоршап тұрады.
- Бұл не?...
- Ол қайда? Оны қалай сезесіңдер? (Әңгімелесу)

Оқушылар жауабы

Дәптермен серпу арқылы желді сезінеді.

2. Жаңа сабақ

Ой шақыру стратегиясы(топ ішінде желпеуішпен желпу)
- Бетіңе не соқты?
- Ауа бетке соққанда салқындайсың.
- Ауаны көрдің бе?
- Сездін бе?

-Егер сен ауаны көрмесең, онда ауаның бар екендігін қалай дәлелдейсің?
- Бір уақыт мұрындарыңды қысып, дем алмаңдар. Қанша уақыт шыдай аласың?

- Ауа тіршілік үшін өте пайдалы. Ал ауа болмаса айнала қандай күйге түсер еді?

Топпен талқылау, дәлелдеу

Жел - ауа бағыты деген тұжырымға келеді

Мағынану ашу

Тәжірибе «ROTOTION» әдісі

-Тәжірибе жұмысы деген не? Қандай қауіпсіздік ережелерін білесіңдер?

1.Қауіпсіздік ережесінің сақталуына жағдай жасау.

2. Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу

3.Әр топқа арнайы нұсқау жазылған парақшалар тарату.

4.Әр стансаға 5-7 минут уақыт беріледі.

5.Арнайы белгіден кейін оқушылар келесі стансыға сағат тілімен ауысу керектігін ескерту. Ең соңында әр топ өз стансысна оралатындығын хабарлау.

- Ауа тіршілік үшін өте пайдалы. Ал ауа болмаса айнала қандай күйге түсер еді?

1 - тәжірибе: - Бір стакан суға қант сал. Не байқадың? Заттың бойында не бар? Түсі қандай? Ол не туралы айтады?
2 - тәжірибе: Шарды үрле. Не байқадың? Қандай қорытынды шығарасың? Бос стақанды суы бар ыдыстың ішіне төңкер. Су кірді ме? Неге? Стақанның бір жағын қисайт. Не байқадың? Қорытынды шығар.

3 - тәжірибе: - Доптың екі бүйірін қыс. Не байқадың? Жібергенде не байқадың?
4 - тәжірибе: Иіс судың қақпағын аш. Не сездің? Қорытынды шығар.
5- тәжірибе: Майшамды екіге бөліп, жағып, біреуін стаканмен, екіншісін банкамен жауып, ашық қалдырамын.
- Қай шырағдан бұрын сөнеді? Ауа отты жандырады.

Оқушылардың жауабы

«Үш қадамдық сұхбат» әдісі арқылы қауіпсіздік ережелерін шығарады

1. Тәжірибелер жасау.
2. Дәлелдеу.
3. Өз ойларын ортаға салу.
● Оқушылар өздері дәлелдейді.


Әр топ өз қорытындыла

рын шығарады.

Бекіту



«Кластер» құрастыру

Ауаның қасиетіне тоқталу.
Ауа → дәмсіз → иіссіз → түссіз → көзге көрінбейді
Ауа → сығылады → серпіледі
Интербелсенді тақтамен жұмыс: ауа қасиеттері
Дәмсіз иіссіз түссіз

АУА
Көзге көрінбейді
Серпіледі

отты жанғызады
сығылады

Түсіну дәрежесін анықтау «ИӘ, ЖОҚ» кестесі

Ауаның төмендегідей қасиеті бар ма?

Ауаның қасиеті

иә

жоқ

1

Ауа - мөлдір

2

Ауа - түссіз

3

Ауаның пішіні жоқ

4

Таза ауаның иісі бар

5

Ауа айналадағы бүкіл кеңістікті,

ашық жерлерді толтырып тұрады

6

Ауа жану үшін керек

Интербелсенді тақтада кезекпен тәжірибеден шыққан қорытындыла

рын жазады, басқа топпен салыстырады, ортақ тұжырымға келеді

Жеке жұмыс, өзара тексеру.

Бірін-бірі бағалау

Сабақты қорытынды

лау

Ауаға байланысты бес жолды өлең «Синквейн»

Ауа Таза, мөлдір Көрінбейді, серпіледі, сығылады

Ауа бізге өмір береді.

Тыныс

Оқушылар өлең құрастырады

Рефлексия

«5 саусақ» әдісі

-Мен сабақта не білдім? -Не істедім? -Денсаулығым үшін не жасадым? Топтастарыма қалай көмектестім? -Нені білгім келеді?

Бағалау

«Басбармақ», «Бес саусақтан жұдырыққа»

Ауа - тіршілік көзі. «Ауа өмір тынысы» деп халық бекер айтпаған. Тыныс алу тоқтаса өмір де тоқтайды. Ең қымбатты, қасиетті нәрсе «Ауадай қажет» деп ауаны ерекше бағалайды.
Тіршілікте не дейсің ғой ең қымбат?,
Тіршілікте адам қымбат сен қымбат.
Ал адамға ауа қымбат бәрінен,
Ауа қымбат алатұғын дем қымбат.

Оқушылар өзін-өзі бағалау парақшаларында бағалайды. Топтардың жұмысын бағалайды

Үйге тапсырма

Ауаға байланысты қандай мақал-мәтел білесіңдер? (іздестіру)

Зерттеу парағы

тәжірибе

№1

№2

№3

№4

№5

№6

№7 (міндетті түрде мұғалімнің

көмегімен)

Қажетті

Заттар

шар

Иіс су немесе апель

син

Суы бар шыны сауыт,

стақан

Стакандағы су, қант

Апельсин немесе иіс суы

доп

2 шырағдан,

шыны құты,сіріңке

Бақылау нәтижелері (әр тәжірибеден кейін толтыры

лады)

Әр зат тың бо йында ауа бар, ауа мөл дір және түссіз

Таза ауада иіс болмай

ды

Орын алады

Әр зат

тың бойын

да болады

Таза ауада иіс болмайды

Сығылады, серпіледі

жану үшін керек



© 2010-2022