- Преподавателю
- Начальные классы
- Урок української мови для 1 класу Будьмо охайними
Урок української мови для 1 класу Будьмо охайними
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Чудновская А.И. |
Дата | 29.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Донецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №114
з поглибленим вивченням окремих предметів
Підготувала вчитель
вищої категорії
Чудновська
Ганна Йосипівна
м.Донецьк
Тема: Будьмо охайними. Засвоєння нових слів з теми. Слухання-розуміння оповідання. Розповіді за малюнками. Будування діалогів за малюн- ками.
Мета: активізувати знання учнів про охайність; засвоїти українські слова за темою; вчити дітей виділяти невідомі слова в мовному потоці; формувати вміння відтворювати репліки діалогу з відповідною інто- нацією; розвивати зв'язне мовлення учнів, пам'ять, увагу; виховувати інтерес до вивчення української мови.
Обладнання: сюжетні малюнки, предметні малюнки, картки з завданням.
Хід уроку
I. Організація класу - Привітаємо гостей і подаруємо їм свої посмішки, а вони обов'язко- во подарують вам свої.
Учень: Ми вас вітаємо, ми вас вітаємо! Весь перший клас наш щиро промовля. Ми вас вітаємо, ми вас вітаємо! Бажаєм щастя і добра.
Учитель: Всі мерщій сідайте, діти, домовляймось не шуміти, на уроці не дрімати, руки вчасно підіймати. І щоб не було мороки. Всі готові до уроку?! Тож гаразд, часу не гаєм і урок розпочинаєм.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Представлення героїв уроку.
- Пригадайте, хто є героями нашого підручника? (Катруся та Тарасик) - Сьогодні вони завітали до нас на урок, їм дуже цікаво дізнатися, як ми з вами вивчаємо українську мову. І від їх імені за правильну відповідь я буду вам вручати медальки.
2. Мовна розминка а) - Послухайте текст мовної розминки. «Впіймайте» невідомі слова: плесніть у долоні один раз. Раз! Два! Раз! Два! Всю білизну в тазик склала, цілу гору я напрала!
б) Пояснення значення невідомих слів. - Хто зможе пояснити однокласникам слово білизна, прати?
- Білизна - вироби з тканини для одягання на тіло або для застилан-
- Прати - мити з милом чи з іншим пральним засобом одяг, білизну.
в) Промовляння тексту мовної розминки 1 раз хором.
3. Робота за сюжетним малюнком « Підйом, прибирання ліжка», «Допомога в сім'ї»
- Розгляньте малюнок. Розкажіть, що на ньому зображено?
- Як називають людей, які стежать за чистотою і порядком? (Акуратні люди)
4. Повідомлення вчителя.
- Говорять «акуратна людина». Це ж саме можна сказати по-іншому: «Охайна людина».
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Сьогодні ми поговоримо про те, як бути охайними. Відгадаємо загадки, будемо будувати діалоги, слухати твори.
IV. Сприймання та усвідомлення нових знань.
1. Робота над загадками. - Послухайте і відгадайте загадки. (Предметний малюнок виставити на дошці)
Вміє вишивати, шити, може ґудзики пришити, та без одягу донині рукодільниця-кравчиня. (Голка) Промовляння слова 1-2 рази
Не хижак, а зуби має. Не гризе і не кусає, а розчеше кіски Олі, чубчик Петрику і Толі. (Гребінець) Промовляння слова 1-2 рази
Барабан великий має. хоч в оркестрі і не грає. Барабаном покрутила,- і білизна сніжно-біла. (Пральна машина) Промовляння слова 1-2 рази.
По одязі походжу, весь пил із нього я зберу. (Щітка для одягу) Промовляння слова 1-2 рази.
Ось загадка так загадка: де поїду - стане гладко. Тільки пальцем не торкай, обпечешся, так і знай. А щоб взять мене тобі - маю ручку на горбі. (Праска) Промовляння слова 1-2 рази.
Сміття все попідбирає, до пилинки позбирає. Нам надійний помічник, працьовитий робітник. (Пилосос) Промовляння слова 1-2 рази.
- Назвіть ще раз предмети, зображені на малюнках.
2. Складання речень до малюнків.
- Розкажіть, як людина використовує ці предмети.
Розповідайте так: Пральною машиною перуть одяг і білизну.
3. Робота в підручнику. с. 56 Будування розповіді за малюнками. (Робота в парах) - А зараз попрацюємо в парах. Подивіться на малюнки в підручнику с.56 і розкажіть один одному, хто що робить?
- А тепер послухаємо, які ви склали розповіді.
а) слухання вірша - Розгляньте малюнок. Чи впізнали ви дівчинку на малюнку? Хто вона? - Послухайте вірш до цього малюнку.
б) бесіда за змістом вірша - Що вирішила зробити Катруся? - Що саме вона випрала? - Де почепила вбрання ляльки Катруся?
в) вправа на формування навичок характеризувати персонажі творів - Послухайте слова. Виберіть з них ті, якими можна розповісти про Катрусю Плесніть у долоні на тому слові, яке ви обираєте.
Лінива, працьовита, неакуратна, охайна, дбайлива.
(Промовляння хором обраних слів)
- Дівчаток і жінок, які перуть білизну, називають пралями.
(Промовляння слова праля 1-2 рази)
- Чи можна Катрусю назвати пралею?
- А якби вона співала, то як би ви її назвали?
5. Фізкультхвилинка - Встаньте, діти, посміхніться, землі рідній поклоніться за щасливий день вчорашній. І до сонця потягніться, в різні боки похиліться, веретеном покрутіться. Раз - присядьте, два - присядьте. І за парти тихо сядьте.
6. Робота над оповіданням «Лінива Оленка» за Борисом Вовком с.140 а) метод «передбачення» - Подивіться на малюнок до оповідання «Лінива Оленка». Чи впізнаєте ви цю дівчинку? - Чому ви вирішили, що це саме вона?
б) інсценізація оповідання - Чому вона прийшла такою до школи, зараз діти покажуть сценку до оповідання «Лінива Оленка».
в) бесіда за змістом оповідання - Чому Оленка так виглядає? - А тепер виберіть слова, якими можна охарактеризувати Оленку. Плесніть у долоні на тому слові, яке ви обираєте.
Лінива, працьовита, акуратна, неохайна, дбайлива.
(Промовляння вибраних слів)
- Чи однакові були дівчатка у творах?
IV. Закріплення та осмислення знань. 1. Практична робота в картці - Допоможіть Катрусі стати охайною. Виберіть для неї «охайні» справи. Покажіть їх стрілками на малюнках.
2. Конкурс «Кращий перекладач»
- Проведемо конкурс «Кращий перекладач» Перекладіть російські речення українською мовою. а) Петя стирает носки. б) Его сестричка стирает чулки. в) Мама гладит брюки и юбку. г) Папа чистит ботинки.
- Закінчіть речення: У цій родині...
V. Підсумок уроку.
- Чому був присвячений наш урок?
- Що треба робити, щоб одяг завжди був чистим, а кожен з нас виглядав охайно?
- Я гадаю, Катрусі і Тарасикові сподобалося, як ви вже вмієте розмовляти українською мовою.
- Дякую вам за роботу на уроці. Молодці!