Дүниетану пәнінен сабақ: Тұқым. Жеміс. Көкеніс

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Тұқым. Жеміс. Көкеніс.

Сабақтың мақсаты: Оқушының сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін табуды, ұтқырлыққа, сыңаржақтылықтың болмауына тәрбиелеу

Өзара білім алмаса алатын тиянақты шешім қабылдай білуге үйрету

Сабақ нәтижесі: Тілсөйлеу туралы мәтіндерді оқу арқылы білетін болды.Жұпта, топта жұмыс жасауға дағдыланатын болады.

Құрал- жабдықтар: интертақта плакат, маркер.

Көрнекіліктер: суреттер

Әдісі: топпен жұмыс,топтастыру,сыни ойлау сұрақтарын қолдану,АКТ, формативті бағалау.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

1

Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу

Шаттық шеңбері

Жылы шырай тілек білдіреді.

Жеміс, тамыр, көкеніс деп жазылған сиктерді балалар таңдап алады Осы арқылы топқа бөлемін.

Топтық рөлдерін, топ ережесін айту.

Оқушылар жылы шырай білдіріп, топқа бөлінді.

2

Үй тапсырмасын сұрау

Өсімдіктердің топтары, мүшелері және олардың атқаратын қызметі

Зымыран сұрақтар

  1. Өсімдік неше топқа бөлінеді?

  2. Өсімдік тіршілігіне қажетті жағдайларды ата.

  3. Өсімдіктің мүшелерін ата.

  4. Өсімдік ненің көмегімен қоректенеді?

Зымыран сұрақтарға барлық оқушылар өз мүмкіндігіне қарай жауап береді.

3

Тұсаукесер

Слайд арқылы алма, жеміс ағаштарын, тағамға пайдалы өсімдіктерді, көкеністердің слайдталған суреттерін көрсетіп не ойлайтындарын сұраймын.

Слайдты көріп ой айтады. Жеке

4

Жаңа сабақ

Олай болса балалар бүгінгі сабағымыз Жеміс. Тұқым. Көкеніс.

Енді балалар топта жұптасамыз.

Топтағы жұптарға сұрақ беремін.

1-топтың жұптарына. Жемістерге не жатады?

2- топтың жұптарыны. Көктем мезгілінде қандай тұқымдар себіліді?

3- топтың жұптарына. Көкеністерге нелер жатады?

Жұпта ойларын талқылағаннан кейін топта постерге өз ой салады.

  1. Топ. Жеміс

  2. Топ . Тұқым

  3. Топ . Көкеніс

Топтық тапсырма.

Үш топқа топтық тапсырма

Жеміс. Тұқым. Көкеністердің пайдасы туралы постер қорғайды. Үш топтағы үш түрлі тапсырманы қалып қойған жерлері болса басқа топ мүшелері толықтырады.

«Біз сізге, сіз бізге»

Жасаған постерлерін бір -біріне беріп, екі жұлдыз, бір ұсыныс стикерге жазып қояды.

Сыни сұрақ тар арқылы жұптық жұмыс жасайды.


Постер қорғап бағалайды.

5

Мағынаны түсіну


Жеке және топтық тапсырма үшін «Өсімдіктерден хат» әдісі арқылы жеке сұрақтармен оқушылар ойын ашық айтуға мүмкіндік болады.

Жеміс тобына

Шырынды жемістерді ата.

Өз бақшаңда өсетін жемістерді ата

Қандай жемістерді құстар азық етіп жейді?

Тұқым тобына

Өсімдік тұқымын қай мезгілде жинайды?

Көктемде қандай тұқымдар себіледі?

Тікенекті тұқымға не жатады?

Көкеніс тобына

Адам ағзасына көкеністің пайдасы қандай?

Қыста көкеністерді қайда өсіреді?

Шикілей қандай көкеністерді жеуге болады?

Бұл сұрақтарға оқушылар жеке немесе топпен ақылдаса отырып, жауап беруге болады?

Оқушылардың қабілеттерін анықтау үшін тақтаға мынадай сөздерді жазамын. Үш топқа ортақ беріледі.

Жеке және топтық жұмыстар жүргізіледі. Сұрақтар сыни ойлау арқылы жауап береді

6

Сергіту сәті

Қимыл қозғалысфына байланысты « Әрқашан күн сөнбесін» әнін билеу

Оқушылар барлығы жасайды.

Сурет салу.

Тақырыпқа сәйкес өлең немесе эссе жазу.

Мозайка құрастыру (көкеніс, өсімдіктер, жемістер)

Уақыт беріледі. Әр бала өзі қалаған жұмысын жеке орындайды.

Топ бақылаушысы тобындағы мүшелеріне жеке-жеке бағалайды.

7

Қорытындылау

Қорытынды сабақ өз мәресіне жетті.

Енді балалар бүгінгі сабақ бойынша ең алғыр , жақсы жұмыс жасаған, белсенділік танытқан оқушыларды атап дауыс беріп, қошеметтеп «Автор орындығына» отырғызамыз.

Оқушылардың атап көрсеткен оқушылары бүгінгі сабақтағы талантты оқушылар.

8

Үйге тапсырма беру

Тәжірибе жасау.

41 беттегі тәжірибені үйден жасап, бақылау.

9

Бағалау

Әр топтан жақсы жұмыс жасаған оқушыларды мадақтау.

«Аспан әлемі» Рефлексиясы

Формативті бағалау

Мадақтау

Екі жұлдыз,бір ұсыныс беру


© 2010-2022