- Преподавателю
- Начальные классы
- Урок-мандрівка з природознавства Океани Землі 4 клас
Урок-мандрівка з природознавства Океани Землі 4 клас
Раздел | Начальные классы |
Класс | 4 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Сляднєва Г.Ю. |
Дата | 31.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Технологічна картка уроку
№
Етапи уроку
Методи і форми
Зміст
1.
Орієнтація діяльності учнів.
-
Організаційний момент.
-
Спостереження за погодою
Привітання, організа-ція , слово вчителя, спостереження за погодою.
Побажання активної роботи; гарного настрою і успіхів.
2.
Цілепокладання.
-
Перевірка домашнього завдання
-
Мотивація навчальної діяльності.
-
Повідомлення теми, цілей і задач уроку.
Перевірка домашнього завдання (фронтальне опитування, робота за адресними листівками). Мотивація навчальної діяльності («Асоціативний кущ», проблемне запитання)
Повідомлення теми уроку. Бесіда.
З'ясування проблем уроку, значення нових знань для учнів.
3.
Цілереалізація.
-
Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
-
Осмислення, первинна перевірка розуміння і корекція засвоєних нових знань.
-
Застосування узагальнюючих знань та умінь.
-
Узагальнення і систематизація знань.
Бесіда, робота зі словником, Практична робота з картою, відео-урок.
Робота в групах.
Інтерактивна технологія «Навчаючи - вчуся».
Самостійна робота, дидактична гра, пошукова робота, вправа «Займи позицію»
Робота з глобусом.
Практична робота з картою, підручником, словником.
Презентація груп, заповнення таблиці.
Самостійна робота з контурною картою, гра «Друкарська машинка», «Який це океан?» пошукова робота, вправа «Займи позицію»
4.
Рефлексивно-оцінювальний етап
-
«Завдання в пляшці».
-
Підведення підсумків.
-
Оцінювання учнів.
-
Домашнє завдання.
Вправа «Незакінчене речення»
Слово вчителя.
На уроці я….
Домашнє завдання (на вибір): підготувати виступ з теми «Книга скарг океанів», «Корали - істоти чи рослини» (додатково).
ОКЕАНИ ЗЕМЛІ
Мета:
Навчальна:
Формувати предметні компетентності:
- ценнісно-світоглядну - формувати уяву і розширити знання про океани Землі, використання їх багатств людиною, продовжити формувати в учнів уяву про взаємов'язок в природі;
- комунікативну - удосконалювати уміння висловлювати власні думки про значення океанів на Землі;
- творчо-діяльну - формувати пошуковый інтерес до досліджуваного матеріалу;
- інтелектуальну - вміння працювати в умовах пошуку, розширювати кругозір;
- особистісну - розвивати вміння виявляти самостійність, організовувати особисту діяльність, дотримуватися правил етики.
Развивальна:
Розвивати ключові компетентності:
- соціальну - розвивати вміння спілкуватися в групах, діалогічне і монологічне мовлення учнів, навички висловлювати власні думки;
- інформаційно-пізнавальну - розвивати вміння володіти інформацією;
- самоосвіти і саморозвитку - розвивати вміння працювати з картами, підручниками, додатковими джерелами знань;
Виховна:
-
виховувати захоплення красою планети Земля;
-
розуміння важливості зберігання природи;
-
спостережливість.
Цілі уроку:
Учні повинні знати:
-
Визначення Світового океану.
-
Визначення океану як частини Світового океану.
-
Назви океанів.
Учні повинні вміти:
-
Знаходити зображення океанів на глобусі, на картах.
-
Наносити назви океанів на контурну карту.
-
Класифікувати отримані знання про океани.
-
Працювати в групі.
Учні повинні розуміти:
-
Значення океанів в житті людини.
-
Важливість зберігання природи.
Тип уроку: комбінований.
Міжпредметні зв'язки: читання, істория.
Внутрішньопредметні зв'язки: екологія. Обладнання: глобус, фізична карта півкуль, презентація на електронному носії, таблиці океанів Землі, підручники, тлумачний словник, індивідуальні картки, контурні карти, пляшка із завданням.
Інтерактивна технологія:
-
«Навчаючи - вчуся».
Методи, форми і прийоми роботи:
- методи: бесіда, робота з книгою, частково-пошуковий, фронтальне опитування, «Незакінчене речення»;
- прийоми: гра «Друкарська машинка», гра «Який це океан?»;
- форми роботи: групова, колективна, презентація міні-проектів.
ХІД УРОКУ І. Орієнтація діяльності учнів 1. Організаційний момент
- Діти, привітайтеся з нашими гостями.
- Дякую нашому Синоптику.
- Що таке материки?
- Скільки материків на Землі ?
- Невеликі ділянки суші, оточені з усіх сторін водою - це…
- Як називається найбільший острів?
- Півострів - це ділянки суші, оточені ….
- На території України знаходиться півострів. Який?
Найменший материк
(Діти кріплять на материки фігурки людей, показують на карті материки ) Зробимо висновок, На Землі є 6 материків, ми живемо на найбільшому з них - Євразії, в західній його частині Європі. В народі говорять: «Повторення - мати навчання». 2. Мотивація навчальної діяльності Подивіться на нашу карту. Волею долі наші друзі були закинуті на різні материки, але їм треба повернутися на рідну землю. Давайте поміркуємо, як вони можуть це зробити? А ось тепер послухайте, яким шляхом я пропоную повернутися. ЦЕ Ж СКІЛЬКИ ТРЕБА, ЩОБ ЙОГО ПЕРЕПЛИВТИ! А КРУГОМ ВОДА ТА НЕБО, І ЗЕМЛІ НЕ СТРІНЕШ ТИ. ОМИВА ВІН ДНІ І НОЧІ БЕРЕГИ МАТЕРИКІВ, І ЗАКЛИЧНО СВІТЯТЬ ОЧІ ПРИБЕРЕЖНИХ МАЯКІВ. - Ви здогадалися, що це? Так, це океан. Тож я пропоную нашим друзям повернутися через океани. А щоб це зробити, нам треба дізнатися все про океани. Послухайте, що говорить про океан герой м/ф Немо. (фільм) - Що ви знаєте про океани? 1. Складання асоціативного куща 2. Робота зі словником - Читання у словнику, що таке океан? 3. Проблемне запитання Як ви думаєте, чи було б життя на Землі без океанів? Виникла проблема. Щоб дати відповідь на це запитання, нам необхідні знання про океани. 3. Повідомлення теми, мети і задач уроку Отже, тема нашого уроку «Океани Землі». Ми здійснимо з вами мандрівку океанами. Які цілі і задачі ми можемо поставити перед собою?
- Дізнатись про океани.
- Про особливості рослинного і тваринного світу.
- Навчитися розпізнавати океани.
- Дізнатися про значення океанів.
Азовське море відноситься до басейну Атлантичного океану. Якби на Землі не було океанів, то в Україні був би такий самий клімат, як в Арктиці. Не росли б дерева, не цвіли б сади, а літо було б таке холодне, як зима. 3. Застосування узагальнюючих знань та умінь 1. Робота в групах. Вправа «Навчаючи - вчуся» - Для того, щоб більше узнати про океани, ми будемо працювати за маршрутами в групах, відправимося у цікаву подорож до світу океанів. Мета експедиції: скласти презентацію про один з океанів. А про який саме океан ви дізнаєтеся, розгадавши дешифрувальник на зворотній стороні корабля. На виконання дається 5 хвилин. Фізкультхвилинка Раз, два - всі пірнають. Три, чотири - виринають. П'ять, шість - на воді Кріпнуть сили молоді. Сім, вісім - що є сили, Всі до берега приплили. Дев'ять, десять - обгорнулись, Обсушились і за парти опустились. - Уважно слухайте своїх товаришів, тому що ви будете навчати один одного. - Діти, з 2000 року прийнято вважати, що на Землі не 4, а 5 океанів. П'ятий океан називається Південним. Омиває він береги Антарктиди. Як ви вважаєте, чому він так називається?
Виступ кожної з груп. Кріплять таблиці. Кріплять кораблі на океани.
Зробимо висновок. На Землі є 5 океанів: Тихий, Атлантичний, Індійський, Північний Льодовитий, Південний. Вони мають велике значення для нашої планети. Рослинний і тваринний світ океанів багатий і різноманітний. Народна мудрість говорить: «Якщо думати, що все на світі давно відомо, то нічого нового не відкриєш». Ми з вами так не думали, тому і відкрили світ океанів. 4. Узагальнення і систематизація знань 1. Самостійна робота з контурною картою. Нанести назви океанів на контурну карту. Зверніть увагу, з якої букви пишемо назви океанів? 2. Гра «Друкарська машинка». Друкар. Надрукувати назви океанів від найменшого до найбільшого.
3. Пошукова робота. Назвати, які материки омиває Індійський океан? Які материки омиває Північний Льодовитий океан? 4. Гра «Який це океан?». За конфігурацією материка вгадати назву океану. 5. Вправа «Займи позицію» Я пропоную вам виконати вправу «Займи позицію». У блакитних конвертах лежать пропозиції щодо позитивного і негативного впливу океанів на планету Земля. Розділіть їх на 2 групи: «за» (позитивний вплив), «проти» (негативний). «За» 1. Впливають на клімат і визначення погоди. 2. Зігрівають планету. Я: Тому треба охороняти океани. 3. Збагачують повітря киснем. Я: Тому вода в океанах повинна бути чистою. 4. Годують населення планети. Я: Тому не повинно траплятися викидів нафти та мазуту в океани. 5. Домівка для багатьох морських тварин. Я: Ось тому промислові та хімічні заводи не повинні викидати відходи в океани. «Проти» 1. Над океанами утворюються циклони. 2. Несуть шторми, смерчі, цунамі. 3. Непридатні для проживання. 4. Солона вода. - Діти, подивіться на ці пропозиції, можемо ми тепер дати відповідь на наше проблемне запитання: чи можливе життя на Землі без океанів? Висновок. Океан має велике значення для всього живого на Землі: океан приносить більше користі, тому без океану життя неможливе. Учи другого і сам помудрієш. ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап 1. «Завдання в пляшці». «Любі мої четверокласники. Це я ваша рідна земля - Україна. Ви мандрували по материках, а тепер час додому. Повертайтеся, я вас чекаю, а допоможуть вам у цьому океани». (Коментар учнів)
Якщо поглянути на Землю із Космосу, то видно, якою малою є наша планета порівняно зі Всесвітом. Це ще раз переконує людей у необхідності захищати й охороняти свій дім - планету Земля! Бережімо ріки, бережімо води. Бережімо океани: чистоту їх і природу. Бережімо їх рослинки і найменшії тваринки, Бо ми всі - природи рідної частинки. 2. Підведення підсумків уроку - Наш урок добігає кінця. Чи сподобався вам наш урок? Вправа «Незакінчені речення». Продовжити речення «На сьогоднішньому уроці…» - Отже, сьогодні ми отримали ще більше знань, щоб зберегти нашу планету Земля. Недаремно говорять: «Здобудеш освіту - побачиш більше світу». Оцінювання учнів (протягом уроку і в кінці) Отже, діти, на уроці нам все вдалося завдяки вашому бажанню і наполегливості у здобутті знань. Дякую вам за співпрацю, я вами пишаюся. V. Домашнє завдання
- С. 99-101 - читати, переказувати, дати відповіді на запитання.