- Преподавателю
- Начальные классы
- Математика, Тақырыбы, Қалдықпен бөлу
Математика, Тақырыбы, Қалдықпен бөлу
Раздел | Начальные классы |
Класс | 3 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Тунгатарова А.Б. |
Дата | 20.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Математика 3 сынып
Тақырыбы : Қалдықпен бөлу.
Мақсаты : 1) Білімділік: Оқушыларды қалдықпен бөлудің мән мағынасымен және оның ерекшеліктерімен таныстыру.Қалдықпен бөлу дағдыларын қалыптастыру;
2) Дамытушылық: Ауызша және жазбаша берілген тапсырмалар арқылы балалардың танымдылық қабілеттерін,зейіндерін,логикалық ойын дамыту;
3) Тәрбиелік: Өзін- өзі бағалауға,өзіне деген сенімділікке,дербестікке тәрбиелеу,математиканы оқып үйренуге қызығушылықтарын арттыру.
Құрал жабдықтары: Интерактивті тақта,слайдтар,өзін өзі бағалау парақшасы,үлестірмелі қағаздар.
Әдіс тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ -жауап, тест.
Нені білу керек: қалдықпен бөлудің ерекшеліктерін игеру.
Не істей білу керек: берілген тапсырмаларды орындау.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.Балалардың сабаққа дайындығын тексеру.Бағалау парақтарын
үлестіріп беру.
11. Ауызша есептеу. 1) Математикалық диктант.
-506 мен 200-дің қосындысы; - 2 мен 5-ті қос ;
- Ойлаған санды 4 есе кеміткенде 5 шықты. Ойлаған санды тап.
- 0 мен 4-тің көбейтіндісін тап; - 24-ті 4-ке бөл. -20-ны 20-ға бөл.
- Қабырғасы 2 см-ге тең шаршының периметрін тап.
Тексеру: 706 ,15 ,20 ,0 , 6, 1 ,8 см
2) Кестені пайдаланып, есептер құрастыр және оларды шеш:
Баға Саны Құны
? 4 36 теңге
9 теңге ? 36 теңге
9 теңге 4 ?
Сергіту сәті.
!!!. Жаңа сабақ.
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Ой толғау. Мына 13 шарикті 4-ке бөлуге бола ма? (Болмайды)
13 : 4 = 3 (қалд.1 ) тексеру: 4 х 3 + 1 = 13
1 ереже. Қалдықпен бөлуде нәтижесіне екі санмен жазады. Бірінші санды - толымсыз бөліндінің мәні, екінші санды - қалдық дейміз.
31 : 4 = 7 ( қалд. 3)
2 ереже. Қалдық бөлгіштен кем болуы тиіс.
13 : 4 = 3 (қалд.1) 1< 4
3 ереже. Қалдықпен бөлуде бөлгішке бөлінетін ең үлкен сан анықталады.
25 : 4 = 6 ( 1) тексеру: 4 х 6 + 1 = 25
2) Интерактивті тақтамен жұмыс.
Қызанақтарды тәрелкелерге тең бөліп сал. 11 : 3 = 3 ( алд. 2)
3) Жеке жұмыс.
Оқулық . 67-бет, № 4 ( ә)
4) Интерактивті тақтамен жұмыс.
Сурет пен жазбаның сәйкесін анықта.
5) Дәптермен жұмыс. 11 алманы 4 қорапқа орналастырып,есепке сурет сал және оны шеш.
11 : 4 = 2 ( қалд. 3)
6) Үлестірмелі қағаздармен жұмыс.
Тексеру. 1 - нұсқа
Суретті пайдаланып,бөліндіні және қалдықты тап.Қалдықты боя. Тексер.
11 : 3 = 3 ( қалд 2) 9 : 2 = ? 10 : 4 = ?
11- нұсқа. Әйнекшелерге тиісті санды жаз. Тексер.
16 : 3 = 5 (қалд ...) 14 : 3 = … (қалд 2) 25 : 4 = 6 (қалд... ) 7 : 3 = ... (қалд 1)
22 : 4 = 5 (қалд ...) 31 : 3 = ... (қалд 3) 19 : 4 = 5 ( қалд ...) 23:7= ...( қалд 2)
Көзге арналған сергіту сәті.
!Ү. Бекіту. Тест.
20-ны 3-ке бөлгенде неше қалдық қалады? А) 1 В) 2 С) 3
3 қалдық қалатын бөліндіні тап: А) 14:4 В) 21:4 С) 35:4
Бір жұмыртқа 5 минут піседі. 3 жұмыртқа неше минутта піседі?
А) 5 В) 4 С) 3
4. 6 алманы екі - екіден 2 ана мен 2 қызға тең бөліп берді.Неше адам алма алды?
А) 4 В) 3 С) 2
5. 240 : 4 = ? А) 60 В) 70 С) 80
У. Бағалау.
Бағалау парақтарын толтырып, жалпы ұпай шығарады.
«5» -- 16-20 ұпай ; «4» -- 11-15 ұпай ; «3» -- 6-10 ұпай;
У!. Қорытынды.
-- Нені үйрендік? Не естеріңде қалды?
У!!. Үйге тапсырма беру.