Әдебиеттік оқу Б. Майлин Жаңбыр

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Видеоуроки
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Әдебиеттік оқу Б.Майлин ЖаңбырӘдебиеттік оқу Б.Майлин ЖаңбырӘдебиеттік оқу Б.Майлин ЖаңбырӘдебиеттік оқу Б.Майлин ЖаңбырӘдебиеттік оқу Б.Майлин ЖаңбырӘдебиеттік оқу Б.Майлин ЖаңбырӘдебиеттік оқу Б.Майлин ЖаңбырӘдебиеттік оқу Б.Майлин ЖаңбырӘдебиеттік оқу Б.Майлин ЖаңбырӘдебиеттік оқу Б.Майлин ЖаңбырӘдебиеттік оқу Б.Майлин Жаңбыр

Мұғалімнің аты-жөні: Мендигалиева Гульвира Светкалиевна

Жұмыс өтілі : 16 жыл

Жұмыс орны: Атырау облысы, Махамбет ауданы, Есбол орта мектебі.

Мамандығы:Бастауыш сынып мұғалімі

Курстан өтуі: Бірінші /ілгері/

Өткізілген жері: Атырау қаласы №18 орта мектеп

Семинар тақырыбы : «Мұғалімнің кәсіби дамуының іс-тәжірибесі: өзгеріс және келешек» тақырыбындағы аймақтық семинар

Өткізуші: «Өрлеу» біліктілікті арттыру ұлттық орталығы» АҚ Атырау облысы бойынша педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру институты

Мастер-класс

Тема: Б.Майлин « Жаңбыр»

Тарау: «Масатыдай құлпырар жердің жүзі»

Күні: 25.02.2015 жыл

Әдебиеттік оқу пәні 3-сынып

Сабақ тақырыбы::

Б.Майлин «Жаңбыр»

Мақсаты:Әдебиеттік оқу Б.Майлин Жаңбыр


  • Оқушыларға жаңбыр туралы, жаңбырдың табиғат үшін маңыздылығына тоқталу.

  • Бұлт түрлерін айырта отырып, жаңбырдың қалай пайда болатын меңгерту.

  • Оқушыларға өлеңнің негізгі идеясын аша отырып, табиғи құбылыстар туралы білімдерін дамыту.

Әдіс -тәсілдер

  • Иллюстрациялық түсіндіру.

  • Репродуктивтік әдіс.

  • Зерттеу әдісі.

  • Эвристикалық әдіс.

Мақсатты әдіс.

Күтілетін нәтиже:

  • Жаңбырдың пайдасы туралы ұғымдарымен танысады.

  • Жаңбыр қалай пайда болатыны туралы үйренеді.

  • Топта жұмыс істеуге дағдыланады;

  • Бір-бірін бағалай білуге үйренеді

Сабақтың түрі:

Аралас сабақ

Көрнекілігі:

Интерактивті тақта, маркер, ватман, бағалау парақшалары, бұлт, күннің суреттері, отшашу макеті, 6 қалпақ,

Сабақтың жүру барысы:

Таным қызметін ұйымдастыру

  • Жекелік- танымдық қызметтер оқушының өз күшімен орындалады;

  • Жан-жақтылы-барлық оқушылар үшін жалпы міндет қойылғанда;

  • Топтық- жауап топ ішінде жинақталады;

  • Ұжымдық- ұжым өзінің әр мүшесін немесе әр мүше өз ұжымын оқыту, тәрбиелеу, дамыту

Көрнекілігі

Интерактивті тақта, маркер, ватман, бағалау парақшалары, бұлт, күннің суреттері, отшашу макеті, 6 қалпақ,

Сабақ жоспары

  1. Психологиялық дайындық

  2. Топқа бөлу.

  3. «Күніміз ашық болсын» ойыны.

  4. «Ой қозғау» кластер құру.

  5. Бейнебаян.

  6. «Ойлан, жұптас, талқыла» топтық жұмыс.

  7. «Білгенге маржан»

  8. Борттық журнал.

  9. «Талдау -табыс кілті»

  10. «Екі жақты күнделік»

  11. «Адасқан тамшылар» ойыны

  12. «Жеңіс тарланы» төсбелгісін тағу

  13. Бағалау

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Ұйымдастыру

Оқушылар алдымызда қандай мерекені тойлаймыз?

-Жеңіс мерекесі!

Ұлы Отан, сенің Жеңісің!

Мен үшін, байтақ ел үшін.

70-ке толды мерейің,

Қуанышты күндер көбейсін.

Соғыстың өрті жанбасын,

Сәбилер жетім қалмасын.

Бейбітшілік орнасын,

Жеңіс күні құтты болсын!

Оқушылар бәрі қосылып айтады.Әдебиеттік оқу Б.Майлин Жаңбыр

Өлең жолдары жазылған слайд

Топқа бөлу

Әдебиеттік оқу Б.Майлин Жаңбыр

Әр мерекенің символы -отшашу. Олай болса, мына жердегі отшашудан өзімізге жақын жұлдызшаларды ала қояйық.

Оқушыларды алған жұлдызшалардың түстеріне қарай бөлініп отырады

Отшашу макеті

жұлдызшалар

Қызығушылықты ояту

«Күніміз ашық болсын» ойыны

Оқушылар күннің бетін жауып тұрған бұлттарды ашады. Бұлттардың артына жазылған сұрақтарға жауап берді.

Күннің, бұлттың суретттері

Әдебиеттік оқу Б.Майлин Жаңбыр

«Ой қозғау»

Кластер құру

Ал,оқушылар ешқашан күннің бетін бұлт баспасын. Күніміз әрқашан жарқырап тұрсын. Ал енді осының ішінде бір ерекше бұлтты көріп тұрсыңдар ма? Осы бұлт туралы сендер не білесіңдер?

Оқушылар бұлттан жаңбыр жауатынын айту арқылы бүгінгі жаңа тақырыптың атын шығару

  • Күннің жадын жазғызу;

  • Жаңа тақырып «Жаңбыр»

Оқушылар бұлт туралы білетіндерін ортаға салып, кластер құрады

Ватман, маркер

Оқушылар сәлемдемесі

Бейнебаян

Оқушылар мына бейнебаянға назар аударайық. Сіздерге Есбол орта мектебінің оқушылары сәлемдеме жіберіпті. Қане, назарымызды соған аударайық.

Оқушылар Есбол орта мектебінің оқушылары беріп жіберген конверттен тапсырмаларды ашып орындайды

Видео, конверт

«Ойлан, жұптас, талқыла»

Ал, оқушылар, сіздерге беріп жіберген конверттің ішінен шыққан фото суреттерге назар салыңдар. Бұл қандай бұлттың түрлеріне жатады? Осы бұлттардың қайсысынан қандай жауын түрлері жауады?

І топ: Шарбы бұлт

ІІ топ: Будақ бұлт

ІІІ топ: Қабат бұлт Оқушылар алдарына берілген бұлт түрлерін анықтап, кестені толтырады

Оқушылар, бұлт суреттері, кесте

Жаңа сабақ кезеңі

«Білгенге маржан»

Автор туралы түсінік

Б.Майлин

1894-1938жылдары өмір

сүрген.

Қазақтың аса ірі жазушысы,

ақын.Қостанай облысының

Таран ауданында өмірге келген.

Троицк қаласындағы медреседе,

кейін Башқұртстанның астанасы

Уфа қаласындағы «Ғалия»

медресесінде білім алған.

Әдебиетімізде әңгіме жазудың шебері болып тарихта қалды.

Оқушылар автор туралы мағұлматтармен танысады.

Әдебиеттік оқу Б.Майлин Жаңбыр

Б.Майлин өмірдерегі

Кесте

Видео көрсету:

«Жаңбыр қалай пайда болады?»



Жаңбыр- бұлттан бөлініп жерге түсетін атмосфералық сұйық ылғалдың тамшыға айналып, жерге себелеп түсуі. Жаңбырдың ұсақ тамшысы «Ақ жауын» немесе «Сіркіреген жауын», ал ылғалдың белгілі бір уақытта көп түсуі «Нөсер» деп аталады.

Нөсер жауын- жел аралас,ұйытқып жауатын нөсер жауын.

Ақ жауын-таңертең басталса кешке дейін жауып тұрып алатын ақ жауын.

Сылбыр жауын( сіркіреген) - яғни сылбыр жауын ұсақ жауын, ол ұзақ жаумайды.

Найзағайлы жауын- аспанды қап-қара бұлт торлап, күн күркіреп найзағай ойнап жауатын жауын.

Оқулықпен жұмыс



  • Мәнерлеп оқу;

  • Түсіндіреді;

  • Оқушылар тізбектей оқиды.

Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды

Оқулық

Борттық журнал

Берілген тақырып бойынша мен не білемін?

Өлеңнен мен қандай жаңа ақпарат алдым?

Оқушылар тақырып бойынша кестені толтырады

Кесте

«Талдау-табыс кілті»

Карусель

Топтық жұмыс

Ұжымдасып қане, біз,

Кел,талдайық, бәріміз!

І топ: «Жаңбыр» сөзін математикалық тәсілмен талдау

ІІ топ: Сұлудай бұраң құрақты,

Айдын шалқар көл өссін.-Түбір мен қосымшаға ажырат.

ІІІ топ: Осы өлеңнен теңеу сөзді тап.

Оқушылар топтың «Алтын ережесімен» танысады.

Тапсырманы сандықшадан алады.

Ватман, маркер

Мақалдың жалғасын табу

Жауынменен жер көгерер,.......

Жаңбыр бір жауса, ............... Бұлт жауынды шақырады...............

Күркіреген бұлттың ..............

Жаңбыр жауса....

«Екі жақты күнделік» стратегиясы

Маңыздысы

Түсініктеме

Жаңбырдың пайдасы туралы әңгімеле

Ақ қалпақ

Қызыл қалпақ

Қара қалпақ

Сары қалпақ

Жасыл қалпақ

Көк қалпақ

Әдебиеттік оқу Б.Майлин ЖаңбырСезім.

Әдебиеттік оқу Б.Майлин ЖаңбырАйрықша. Мұны неге істеуге болады?

Әдебиеттік оқу Б.Майлин ЖаңбырСақтық жасау. Талқылау.

Әдебиеттік оқу Б.Майлин ЖаңбырШығармашылық. Түрлі ойлар

Әдебиеттік оқу Б.Майлин Жаңбыр Ақпарат.

Әдебиеттік оқу Б.Майлин Жаңбыр Ойлауды ұйымдастыру. Ойлау туралы ой

Әр түсті шляпалар



Кері байланыс: Бүгінгі сабақтан не ұқтым?

«Адасқан тамшылар» ойыны

Оқушылар мына мөлдір тамшыларды көлге апарып қосайық. Әр тамшы ысырап болмасын.

Оқушылар бүгінгі өтілген тақырып бойынша меңгергендерін айтып шығады.

Тамшы, көлдің макетіӘдебиеттік оқу Б.Майлин Жаңбыр

Сынып дарабозын анықтау

Әдебиеттік оқу Б.Майлин Жаңбыр

Ал, қане, оқушылар бүгінгі сабақтың көшбасшысын анықтап, оның төсіне «Жеңіс тарланы» төсбелгісін тағатын кез келді.

Бүгінгі сабаққа жақсы қатынасқан оқушыларға «Жеңіс Тарланы» атағын беріп, дипломмен марапаттау

«Жеңіс тарланы» төсбелгісі.

Бағалау Оқушылардың барлығын формативті бағалау

Бүгінгі сабақты алдарыңыздағы смайликтер арқылы бағалай қойыңдар.

Әдебиеттік оқу Б.Майлин Жаңбыр

Оқушылар сабақты смайликтер арқылы бағалайды

Смайликтер Сыйлықтар

Ән «жау-жау, жаңбыр»







© 2010-2022