- Преподавателю
- Начальные классы
- Зат есім (ашық сабақ)
Зат есім (ашық сабақ)
Раздел | Начальные классы |
Класс | 2 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Жайнова А.Е. |
Дата | 29.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Қазақ тілі 2- сынып
Тақырыбы: Зат есім
Мақсаты: 1.Оқушыларға зат есім, зат есімнің түрлерін таныстыру,
2. Сөйлем ішінен сұрақ қою арқылы зат есімдерді дұрыс табуды
меңгерту, тіл байлықтарын байланыстырып сөйлеуді дамыту ,
сауатты жазуға машықтандыру
3. Сауаттылыққа, ұйымшылдыққа, шығармашылыққа тәрбиелеу.
Әдісі: топпен жұмыс, шығармашылық жұмыстар, деңгейлік тапсырмалар
Көрнекілігі: сөзжұмбақтар, тірек сызбалар, ойындар
Түрі: жаңа сабақты меңгерту
Технологиялар: сыни тұрғысынан ойлау, дамыта оқыту
Күтілдетін нәтиже: Оқушылардың зат есім, оның түрлері туралы
білімдері кеңейеді, сөздік қорлары , шығармашылық
қабілеттері артады, ұйымшылдыққа үйренеді
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару
Психологиялық дайындық.
-
Балалар, біз жылдың қай мезгілінде оқимыз?
-
қыс, көктем, күз. Ендеше қыс, күз, көктем болып үш топқа бөлініп жұмыстанамыз. ( оқушыларды топқа бөлу) Топ басшыларын сайлау.
-
Балалар, бүгінгі сабағымызда житондарды жинау арқылы бағаланамыз.
II. Үй тапсырмасы тексеріледі.
« Бәйге» ойыны арқылы бекіту
10. Қазақ тіліндегі әріптер санын ата.( 42 әріп)
20. Дауысты дыбыстар нешеге бөлінеді?( екіге, дауысты, дауыссыз)
30. Қазақ тілінде неше сөз табы бар? ( 9 )
40. Буын құрайтын дауыстылар ма, дауыссыздар ма? ( дауыстылар)
50. Қосарлы дауысты дыбыстарды ата.( я, ю, е)
60. Қазақ тіліне тән дыбыстар нешеу, ата. ( 9 дыбыс: ә, і, ң, ғ, ү, ұ, қ, ө, һ)
70. Сөздерден не құралады? ( сөйлем)
80. Мәтін дегеніміз не? ( Екі немесе одан да көп сөйлемдерден құралып, тиянақты ойды білдіреді.)
90. Мәтін түрлерін атау. ( әңгімелеу, сипаттау, пайымдау)
III. Жаңа сабақтың мақсаты мен міндеттерін хабарлау.
Сөзжұмбақ шешу . 1. Ең қадірлі жан. ( ана)
2.Тиіп кетсе жырлаған,
Даусы көпке ұнаған. ( домбыра)
3.Қос қанатын иіп алып,
Жарға келіп қонады.
Қара киім киіп алып,
Балшықтан үй соғады. ( қарлығаш)
-Бұл сөздер нені білдіреді?
- Заттың атын білдіріп тұр.
Кім? Не?
Атын білдіреді
Зат есім
Жекеше,
көпше
Кімдер? Нелер?
жалқы Зат есім ( топтастыру)
жалпы негізгі жіктік
туынды көптік жекеше тәуелдік
септік көпше
Оқулықпен жұмыс: 1- жаттығу Зат есімдерді табу
1 топ. Кім? сұрағына
2 топ: Не? Сұрағына жауап беретін сөздерді тауып жазу.
3 топ: 2-3 сөзге сөйлемдер құрастыру.
Кім? дәрігер, оқушы, биші, зейнеткер. ( түбірі мен қосымшасын ажырату.)
Не? Торғай, дала, кеме, өзен. ( дыбыстық талдау жасау)
Перфокарталармен жұмыс.
Зат есім
Кім?
Не?
Кім дер?
Нелер?
дәрігер
+
тігіншілер
+
қарлығаштар
+
жаңбыр
+
Топтық тапсырмалар:
1.Топ « Қыс» Берілген сөздерден сөйлем құрастыру, зат есімдерді атау
Кірпіш, отын, білім.
2.Топ « Көктем» Жекеше түрдегі зат есімдерді көпше түрге айналдыру
Әкем ініме жаңа ойыншық әкелді. Көлде аққу көрінеді.
3.Топ « Күз» Жалқы, жалпы есімдерге 5 сөзден жазу.
Сергіту сәті:
« Сөз ойла, тез ойла» ойыны. Иәрпінен басталатын зат есім сөздерін табу. Ит, ине, иірім, инелік, икем т. б.
Сабақты қорытындылау:
Білесіңдер Кім? Не? деген сұрағын,
Сөйлемдегі ой иесі боламын.
Не істеді? сұрағымен көркейемін, толамын,
Мен қай сөз табы ?
- Зат есім
Рефлексиялық бағалау.
-
Нені білемін?
Не білдім?
Нені білгім келеді?
Бағалау. Әр топтағы оқушылардың қанша житон жинағандарын санап, бағалау.
12-10 ж- 5 9-7ж- 4 6- 4 ж- 3
Үйге тапсырма беру: 4-жаттығу. Зат есімдерге байланысты сөзжұмбақтар құрастырып келу.