- Преподавателю
- Начальные классы
- План по математике Қосу және азайту (3 класс)
План по математике Қосу және азайту (3 класс)
Раздел | Начальные классы |
Класс | 3 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Кужекова Г.Т. |
Дата | 04.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Кужекова Гулмираның қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: Математика
Күні: 3.12.2015
Сыныбы: 3 «Ә»
Сабақтың тақырыбы
Қосу және азайту. 412+279 ; 691-279
Сілтеме
3- сыныбына арналған оқулық .
Мақсаты
а) Үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту амалдарын орындаудың алгоритмімен таныстыра отырып дұрыс есептеуге үйрету;
ә) Зейінін, математикалық білімін дамыту;
б) Ұқыптылыққа, өздігінен жұмыс істеуге баулу.
Күтілетін
нәтижелер
Топтық жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, сандарды алгоритм бойынша бағандап орындау туралы түсінігі артады, дарынды оқушыны үлгі етеді, қалып қойған санды табуға үйренеді.
Сабақтың түрі
Аралас сабақ
Пәнаралық байланыс
Логика.
7 модуль
СТО, оқудың жаңа тәсілдері, оқытуды бағалау.
Қолданылатын әдістер
Сын тұрғысынан ойлау стратегияларын қолданамын: ой қозғау, семантикалық карта, «Топтастыру» стратегиясы, «Кубизм» стратегиясы.
Керекті жабдықтар
Оқулық, интербелсенді тақта, кубик, кеспеқағаздар, стикер, маркер т.б.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері
Уақыт
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
2 мин
Ұйымдастыру
Топқа бөлу
Сыныптың оқушыларын сандарды таңдату арқылы 4 топқа бөлу. Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу.
Оқушылар сандарды таңдау бойынша топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады.
«Бірліктер» тобы
«Ондықтар» тобы
«Жүздіктер» тобы
«Мыңдықтар» тобы
Негізгі бөлім
3 мин
3 мин
3мин
3мин
3мин
2.Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушылардың өткен білімдерін тексеру үшін 7- есепті 2 оқушыға оқытамын. Топ болып тексереді.
412+279 сандарын бағандап қосу жолдарын түсіндіремін.
-Бірліктерді қосамыз.Сонда бір ондық шықты. Оны есте сақтаймыз.
-Ондықтарды қосамыз. Оған ойдағы бір ондықты қосамыз.
-Жүздіктерді қосып жауапты оқимыз.
691-279 бағандап орындау жолын тұсіндіремін.
-Бірліктерді азайту үшін, 1-ден 9 азайтылмайды. Сондықтан 9 ондықтан 1 ондықты аламыз.
-Ұмытып кетпес үшін төбесіне нүкте қойып қоямыз.
-Ондықтарды азайтамыз.
-Жүздіктерді азайтамыз.
1.Топ болып ,түсіндіре отырып шығарады.
2.Топ болып шығарады.
3.Есеп ойын ретінде.
Оқулықтағы кенеттен сұрау тапсырмалары арқылы ойналады.
4.Топтарға бөліп беремін.
Әр топ екі -екіден
«Бірліктер» тобы: 523+268 684-327
«Ондықтар» тобы: 435+329 775-516
«Жүздіктер» тобы:627+128 815-426
«Мыңдықтар» тобы: 318+536 634-318
Оқушылар берілген есептерді талдайды.
2 . «Бірліктер»,«Ондықтар» топтары а) бөлігін,
«Жүздіктер»,«Мыңдықтар» топтары ә) бөлігін орындайды.
а) 1- күн -117 т
2-күн - 97 т 354 т
Қалды-?
Ш: 354-(97+117) = 140 Ж:140 т
Ә) Ұл-138 ?артық 264 б
Қыз - ?
Ш: 264-138=126 138-126=12
Ж:12 ұл артық
3. «Жолаушыларға көмек» ойыны
Кеспе қағаздар арқылы ойнау.
а) Бір креслоның 4аяғы бар, 5 креслоның неше аяғы бар?
4.Қалып қойған санды орнына қояды.
«Бірліктер» тобы: 7*6+...=48 «Ондықтар» тобы: 9*6+...=72
«Жүздіктер» тобы:..*6+5=35
«Мыңдықтар» тобы: 3*9+...=54
Сергіту сәті
2 мин
Бейнероликпен орындалады.
Оқушыларға жалығып кетпес үшін сергіту сәтін жасайды.
2 мин
4 мин
5. «Кубизм» стратегиясы бойынша орындайды.
380см=...м...см
60дм=...м
8м 3см=...см
Топтық тапсырмалар.
«Бірліктер» тобы: 365 санын топтастыру. «Ондықтар» тобы: семантикалық карта «Жүздіктер» тобы: «Математикалық» сөзжұмбақ «Мыңдықтар» тобы: Логикалық тапсырманы орындайды. 12:3*(4*5)=40
Қорытынды Рефлексия
3 мин
1. Кері байланыс: «Бағдаршам»
Қызыл-түсінбедім
Сары -әлі білетінім көп
Қызыл-түсіндім
1.Стикерге өз аттарын жазып, плакатқа іледі.
Үйге тапсырма
1мин
№6, 7
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.
Бағалау
2 мин
Кретирийлер арқылы бағалау
Оқушылар өзін- өзі бағалайды.
Оқушының аты-жөні:_________________________________________
-
Бағалау критерийлері
Орындалатын деңгейлер
ұпай
Өзінің
ұпайы
Үш таңбалы сандарды бағандап қосу және азайту.
Біреудің көмегін керек ету.
1
Жартылай меңгеру
2
Толық меңгеру
3
Қалып қойған санды табу.
Топтың көмегімен табу
1
Кері амалдар орындау арқылы табу
2
Ойлау арқылы табу
3
Есептерді шығару
Достарымның көмегімен
1
Шарты дұрыс құра алмауы, бірақ шешуін дұрыс орындауы.
2
Шартын да, шешуін де дұрыс орындау.
3
Амалдарды орындау
Біреудің көмегімен
1
Жартылау меңгердім
2
Орындай алу
3
Топтық жұмысқа қатысуы
Мүлдем қатыспау
0
Белсенді емес
2
Белсенді
3
13-15 ұпай - «5» 10 -12 ұпай - «4» 7-9 ұпай - «3» 4-6 ұпай - «2»