«Су қоймасы өсімдіктері мен жануарлары»

Раздел Начальные классы
Класс 4 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ф.Досымова атындағы №12 орта мектеп

1-сыныпта ана тілі пәнінен өткізілген ашық сабақтың жоспары

Өткізген: Джумагазиева Ботагөз

бастауыш сынып

Сабақтың тақырыбы:
"Жыл бойы өткенді қайталау.
Жеңіс күні. Дыбыс және әріп

Қуан, шаттан!

Қуан, шаттан!

Қуанатын күн бүгін

Қайырлы таң!

Қайырлы күн!

Күліп шықты күн бүгін

Үй тапсырмасын пысықтау:

  1. "Сілеусін" мәтіні бойынша түсінік айту

  2. 171-жаттығу. Өз әжелері туралы қысқаша әңгімелеу.

  3. Ережелерді қайталау

1941 жылы 22 маусымда Фашистік Германия Кеңес Одағына тұтқиылдан шабуыл жасады. Кеңес Одағының Ұлы Отан соғысы басталды.

Еліміздің тарихында мұндай қасіретті, мұндай зұлмат соғыс болған емес.

Соғыста 27 миллионнан астам кеңес адамы қаза тапты. Соның ішінде 410 мыңы қазақстандықтар болатын.

1945 жылы

2 мамырда Берлин қаласы алынды, Рейхстаг қабырғасына алғашқы болып қазақ азаматы Рақымжан Қошқарбаев жеңіс туын тікті.

Жаңа сабақ:
Жеңіс күні
Ойлап-ойлап тұрдым көп,
Сұрақ қойдым білгім кеп:
-Қуанышты мереке-
Жеңіс күні қай күн?- деп,
Атамнан да сұрадым,
Әкемнен де сұрадым,
Ағамнан да сұрадым,
Анамнан да сұрадым.
Тосты бәрі құлағын:
-Дұрыс десті сұрағың.-
Бейбіт күннің бәрі де
Жеңіс күні, шырағым!
Қ.Жұмағалиев

Ойын: "Тақия тастамақ"

Бір ойын бар басталмақ

Оның аты "Тақия тастамақ"

Тып-тыныш боп отыра қалыңдар,

Болмасын асығу, сасқалақ.

Дәптермен жұмыс

173-жаттығу Сөздерді оқыңдар. Дыбыс санына қарай сөздерді әр бағандағы сөздердің астына жазыңдар.

Ат лақ торт

... ... ...

Үйге тапсырма:

  • "Жеңіс" өлеңін мәнерлеп оқып, жаттау.

  • Ережелерді қайталау

Бағалау

Кері байланыс:

Сабақтың тақырыбы: «Су қоймасы өсімдіктері мен жануарлары»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:

«Су қойма» деген ұғымының мағынасын түсіндіру арқылы

еліміздегі көлдер, өзендер, тоғандар туралы білімді еске түсіру.

Су ішіндегі тіршілік жағдайлары, өсімдіктері, жануарларының

алуан түрлілігі туралы білімдерін кеңейту. Олардың тіршілік ету

ортасы, өніп-өсуі, ерекшеліктері, адам өмірі үшін маңыздылығы

жайлы түсінік беру.

Дамытушылық:

Оқушының сөздік қорын молайту,

оқушының ой-өрісін, дүниетанымын кеңейту. Тіл байлығын

молайтып, ойлау, есте сақтау, қабылдау қабілеттерін дамыту.

Өз бетінше, топ бойынша жұмыс істеуін қадағалау.

Тәрбиелік:

Бойларына жақсы қасиеттерді жинай білуге,

жақсы мен жаман әдет қылықтарды ажырата білуге,

жауапкершілік сезімі бар жеке тұлғаны тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдісі: әңгімелеу,

сұрақ-жауап, шығармашылық жұмыстар,

түсіндіру, топтық жұмыс, ойын әдістері.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті

тақта, суреттер,үн таспа, қима қағаздар.

Пән аралық байланыс: ана тілі,

қазақ тілі, еңбекке баулу

Сабақтың жоспары:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Психологиялық икем.

3. Топтық жұмыс.

4. Өткен сабақты пысықтау.

5. Жаңа сабақ.

6. Ой - шақыру.

7. Ой - талдау.

8. Оқулықпен жұмыс.

9. Сергіту сәті.

10.Дәптермен жұмыс.

11.Ой - ояту.

12.Ой - қорыту.

13.Қорытынды бөлім.Семантикалық картамен жұмыс.

14.Үйге тапсырма, бағалау.

Ребустар шешу.

Күн жарығын алақанға саламын,

Жүрегіме басып ұстай қаламын.

Ізгі, жарық, әрі нәзік, мейірімді,

Болып кетер сонда дереу жан-жағым.

І топ: Жәндіктер"

ІІ топ: Өсімдіктер"

ІІІ топ: Жануарлар"

ІІ. Өткен сабақты пысықтау

-Орман-тоғай өсімдіктерін ата.

  • Орман-тоғайда қандай жануарлар

мекендейді?

  • Орман-тоғай өсімдіктері мен

жануарларын қорғайтын

салаларды атап бер.

-Орманнан қандай заттар алынады?

  • Орман-тоғайдың адам өмірі үшін қандай маңызы бар?

-Орманды қорғаудың қандай жолдары басшылыққа алынған?

-Қандай жануарлар ормансыз тіршілік ете алмайды?

-Орман-тоғайлар Қазақстанның қай жерлерінде кездеседі?

«Орманды қорғау үшін қосар үлесім...» тақырыбында қандай пікірлер жаздыңдар?

«Су қоймасы өсімдіктері мен жануарлары»

Оқулықпен жұмыс

1 - бөлім: Су қоймасы өсімдіктері

2 - бөлім: Су қойма жануарлары

3 - бөлім: Инелік дернәсілі

Сен білесің бе?

Инеліктің дернәсілінің аяқтары су түбінде жорғалап жүруге ғана жарайды.

Сондықтан да жемін қуып ұстай алмайды, су түбіндегі құмға жабысып, жемін ұзақ аңдиды.

Реңі құм түстес болғандықтан көзге түспейді. Көздері үлкен, екі өткір тырнағы, ұзын, жиналмалы ерні болады.

Итшабақ сияқты ұсақ жәндікті көрсе, соған қарай шапшаң бұрылады да,

астыңғы ернін алға қарай соза лақтырады. Өткір тырнақтар итшабақтың денесіне

шаншылады. Дернәсіл асықпай ернін жинап, Инеліктің дернәсілінің аяқтары су түбінде жорғалап жүруге ғана жарайды.

Сондықтан да жемін қуып ұстай алмайды,

су түбіндегі құмға жабысып, жемін ұзақ аңдиды.

Реңі құм түстес болғандықтан көзге түспейді.

Көздері үлкен, екі өткір тырнағы, ұзын,

жиналмалы ерні болады.

Итшабақ сияқты ұсақ жәндікті көрсе,

соған қарай шапшаң бұрылады да,

астыңғы ернін алға қарай соза лақтырады.

Өткір тырнақтар итшабақтың денесіне

шаншылады. Дернәсіл асықпай ернін жинап,

иіп тырнағындағы жемді аузына салады.

иіп тырнағындағы жемді аузына салады.

Ой - шақыру:

Су қоймасына нелер жатады?

-Қандай өзен, көлдерді білеміз?

-Су қоймасы өсімдіктеріне

нелер жатады?

-Су қоймасында

тіршілік ететін

қандай жануарларды

білеміз?

-Неліктен бұларды су қоймасы

өсімдіктері мен жануарлары

деп атаймыз?

Дәптермен жұмыс

1. Су қойма өсімдіктері мен

жануарларының суретін салу.

2. Су туралы мақал - мәтел жазу.

3. Өз жерінде кездесетін су қоймасы өсімдіктері мен жануарларының тіршілігі жайлы қосымша мәліметтер жинақтау.

Ой -қорыту

Су қоймасының қандай түрлері болады?

-Су жағалауында, су ішіндегі қандай

өсімдіктер өседі?

-Тіршілігі сумен байланысты

жануарларды ата.

-Суда қандай жәндіктер тіршілік етеді?

-Су қоймасы өсімдіктері мен жануарлардың адам өмірі үшін қандай маңызы бар?

V. Үйге тапсырма, бағалау

1. Мәтінді оқып, мазмұнын баяндау.

2. Деңгейлік тапсырмаларды орындау.

3. Гербарий жасау.


© 2010-2022