2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары











Дүниетану

Сабақтың тақырыбы:

Жапырақ.

























М2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспарыұғалімі:Ережепова Асем Марсовна

Сабақтың тақырыбы: Жапырақ

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:өсімдік мүшелерінің ішіндегі жапырақтың атқаратын қызметімен таныстыру,түрлері жайында мағлұмат беру.

Дамытушылығы:қосымша тапсырмалар,сөзжұмбақ орвндату арқылы ойлау қабілеттерін дамыту,сөздік қорларын молайту,өздіктерінен жұмыс істеп,қорытынды шығаруға үйрету.

Тәрбиелігі: өсімдіктер әлеміне деген оқушылардың сүйіспеншілігін ояту,оларды қорғай білуге,табиғатты аялауға,сүюге тәрбиелеу.

Көрнекілігі:тірек сызба,сөзжұмбақ,жапырақтар суреті,тест.

Әдіс-тәсілдері:сұрақ-жауап,түсіндіру,топтастыру,ойын,тест.

Түрі:аралас сабақ.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық дайындық.

Хормен:Табиғат,ел-анамыз,

Табиғатқа біз баламыз.

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.(Әр топ сұраққа жауап бере отырып,өсімдік мүшелерін құрастырады).

І топ:Өсімдік туралы.

1)Өсімдік деген не? (өсімдік тірі-ағза).

2)Өсімдіктің неше тобы бар? (3 тобы бар:ағаш,бұта,шөп).

3)Өсімдік кімге керек? (адамдарға).

4)Өсімдік нелерге керек? (жануарларға,құстарға).

5)Өсімдіктің пайдасы қандай? (сусын,дәрі,тамақ,кітап,жеміс,ем).

6)Өсімдік өсу үшін не керек? (ауа,су,қорек,жарық,жылу).

Ө2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспарыседі Қоректенеді

Ө2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспарысімдік тірі ағза

Көбейеді Құрайды

Тыныс алады

ІІ топ: Тамыр туралы.

1)Тамыр деген не? (Тамыр өсімдікті жер бетінде ұстап тұрады).

2)Тамыр өсімдікке не береді? (қорек).

3)Тамырдың неше түрі бар? (кіндік тамыр,шашақ тамыр,жанама тамыр).

4)Тамыр неге терең кетеді? (ылғал топырқтың терең қабатында сақталады, сондықтан тамыр ылғалға жету үшін ұзарып өседі).

5)Тамыры ұзарып өсетін өсімдіктер қандай жерде өседі? (шөлді жерлерде).

ІІІ топ:Сабақ жайында сұрақтарға жауап береді?

1)Өсімдікке сабақ не үшін керек? (абақ өсімдікті көтеріп тұрады).

2)Сабақтың қандай түрлері болады? (тік,өрмелгіш,шыршалғыш).

3)Сабақтың неше түрі қызмет атқарады? (5түрлі).

А)Өсімдіктің барлық мүшелерін бір-бірімен жалғастырады;

Ә) Тірі ағзаның тіршілік етуін қамтамасыз етеді;

Б)Сабақ қоректі топырақтан сіңіріп,жер үсті мүшелеріне жеткізеді,яғни бүршікке,жапыраққа,гүлге,жеміске;

В)Сабақта гүлдер,бүршіктер бекиді,жемістер пайда болады;

Г)Сабақ тыныс алуға да қатысады.

ІІ.Үй тапсырмасын бекіту.

Өсімдіктердің топтарын тамыр,сабақ туралы білдік,ал өсімдіктің қандай пайдасы бар?

С2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспарыусын ем ауа

2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспарыТағам

2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспарыӨсімдік жеміс

Дәрі кітап

І2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспарыІІ.Сергіту сәті.

IV.Жаңа сабақ.

Сөзжұмбақ арқылы жаңа сабақтың тақырыбын шығарып алу.

Ж

ы

л

У

А

у

А

Т

о

П

ы

р

а

қ

ж

а

р

Ы

Қ

м

ө

л

д

І

Р

А

Қ

Қ

а

р

Сұрақтар:

1.Өсімдікке қыс мезгілінде не керек?

2.Тірі ағза немен тыныс алады?

3.Жердің өсімдік өсетін қабаты?

4.Күн бізге не береді?

6.Сүттің түсі қандай?

7.Қыста не жауады?

Ортаңғы жолақтан бүгінгі тақырыпты оқыту,қысқаша түсінік беру.

-Ендеше сабағымыздың тақырыбы «Жапырақ».

Бүгін біз жапырақтың түрлері мен қызметі жайында айтамыз. Жапырақ туралы мағлұмат беру. Жапырақ өсімдіктің өсу мүшесі.Жапырақ өскенде ұшынан бастап өседі. Өсуі 30-40 күнге созылады. Жапырақтың тіршілік мерзімі бірнеше айдан,15 жылға созылады. Жапырақтар кезектесе,қарама-қарсы, топтаса орналасады. Жапырақ тақтадан және сағақтан тұрады. Жапырақтың жалпақ бөлігі тақтасы,сабаққа бекінетін жіңішке бөлігі сағағы деп аталады. Бір тақтасы бар жапырақ жай жапырақ деп аталады. Бір сағақта одан да көп майда жапырақшасы болса, күрделі жапырақ деп аталады. Жапырақ пішіндеріне қарай әр түрлі болады. Бүйрек,жүрек,саусақ тәрізді үш құлақты болады. Жапырақ бойында әр түрлі реңдер болады. Олар жасыл,қызыл, сары реңдер. Жапырақтың жасыл рең беретін-хлорофилл.

2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары

Сұрақ: «Ой қозғау»

-Балалар,қай кезде жапырақ жасыл болады? (көктемде,жазда).

-Күзде қандай болады? (сары,қызыл).

-Балалар,жылу жетіспегендіктен күзде рең азайып жойылады. Сол кеде қызыл, сары реңдер анық болады. Сондықтан күзде жапырақ сары болады.

Жапырақтың қызметі

Өсімдік бойындағы

с2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспарыуды буландырады



К2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспарыөмірқышқыл Ауаны тазартады

газын сіңіреді

2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспарыЖапырақ Оттегін шығарады

Қант,крахмал жасалады Жапырақ арқылы

Өсімдік тыныс алады

Буланған жапыра өсімдікті салқындатып тұрады.

V.Оқулықпен жұмыс .

-Жапырақ нені жұтады?

-Жапыраққа еріген тұз, су не арқылы келеді?

-Жапырақ арқылы өсімдік не алады?

-Жапырақ арқылы су қандай күйде болады?

-2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспарыБөлме өсімдіктерінің жапырақтарын неге сүртеді-Жапырақ пішіндері қандай болды?

-Түскен жапырақты не істеу керек?

-2 сыныпқа арналған дүниетану пәнінен сабақ жоспары Шіріндісі көп топырақта не жақсы өседі?

-Жапырақ өсімдіктің қай мүшесіде орналасқан?

-Ол мүшенің жапырақ үшін пайдасы қандай? (Жапырақ өсімдіктің сабағында орналасқан . Сабақ жапыраққа тамырдан қорек жеткізеді).

VI. Ойын: «Адасқан жапырақтар»

Шарты:Оқушылар ағаштардың жанына өз жапырақтарын қойып,қандай ағаш екенін айтып,жапырақ пішіндерін айтады.

VII.Зерттеу жұмысы:

Ал,енді балалар бөлме өсімдіктерінің жапырағында не бар екенін зерттеп көрейік.

Тәжірбие:Әр оқушыдан дайын жапырақ,қайшы,салфетка.

Қорытынды:Жапырақтардың бойында су бар.

VIII.Тест.

ІХ.Дәптермен жұмыс.

а) Ай,күн жазу

ә) Жаңа сөздер:қант,крахмал,хлорофилл.

б) Жапырақтың суретін салу,қызметін жазу.

Мақал.

а) Бір тал кесең,он тал ек.

ә) Адам көркі шүберек,ағаш көркі-жапырақ.

Қорытынды.

Ағаш көркі жапырақ екен. Ағашқа әдемілік беретін жапырақ. ҚР қоршаған ортаны қорғау туралы Заңы бар. Сол Заңның 38-бабында табиғатты қорғау,оны таза ұстау әр адамның міндеті делінген. Балалар, келешекті көркейтетін біздер. Айналамызды көгалдандыруға қатысайық. Табиғатты қорғаңдар,өсімдікті көп өсіріңдер.

Үйге:Мәтінді оқу,әңгімелеу.

Бағалау: «5» алған оқушыға жасыл жапырақ.

«4» алған оқушыға сары жапырақ беріледі.

© 2010-2022