- Преподавателю
- Начальные классы
- Ю дыбысы мен әріпі
Ю дыбысы мен әріпі
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Сакенова А.М. |
Дата | 16.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сауат ашу сабағы
Сабақтың тақырыбы: Ю ю дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаттары:
1) Білімділік: Ю ю дыбысы мен әрпін таныстыру, дыбыс пен әріпті ажырата білуге үйрету. Ю дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау жасай білуге үйрету.
2) Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру, сөздік қорларын молайту, қызығушылығын, белсенділігін дамыту, сауатты жазуға баулу.
3) Тәрбиелік: Әдептілікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнектілігі: Ю дыбысының баспа, жазба түрі, суреттер, дәптер, үлестірмелі қағаздар.
Сабақтың әдісі: Сұрақ - жауап, түсіндіру, ойын.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру
Сәлемдесу. Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз,
Сәлем бердік сіздерге
Құрметпенен біз.
2. Психологиялық дайындық «Көңілді күн » биі
3.Қайталау - өткен сабақта қандай әріппен таныстық?
-дыбыс пен әріптің айырмаш. неде?
-дыбыстан не құралады?
-сөзден не құралады?
-сөйлемнен не құралады?
4.Үй тапсырмасын сұрау.
А) 1 топ-«Сұр қоян»-жатқа айту. Қоян тур. не білесіңдер? 2 топ-«Ұя»-жатқа айту.Жыл құстары тур. не білесіңдер? 3 топ -кітаптан Я әрпі бар сөздерді оқу, бірнешеуімен сөйлем құру.
Б) суреттер тарату ,Я әрпі бар сөзді таңдап,
1 топ -сол сөзге дыбыстық талдау жасау 2 топ-сол сөзд. буынға бөлу 3 топ -сол сөзд.сөйлем құру
В) Үй тапсырмасын қорытындылау
-Я я қандай дыбыс?
- Я я дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?
5.Жаңа сабақ. А) Жұмбақ жасыру
Тәтті көрсе бас салар
Айнымайды баладан
Үп - үлкен боп жасқанар,
Кіп - кішкентай арадан (аю)
Б) -«Аю» сөзінде неше буын бар.
-Бізге таныс емес қандай дыбыс естіліп тұр? ( хормен айту)
- Қандай дыбыс екен?
- Дауысты
- Ю ю дыбысының баспа, жазба түрлерімен таныстыру
- Ю дыбысын айтқанда й - у қосарлы дыбысы естіледі, жазғанда ю болып жазылады.
Ю дыбысы өз алдында жеке буын жасай алады. Мысалы: а - ю, қо - ю, құ - ю
В) Аюды сипаттау. Аюдың суретін көрсету.
- Аю - қоңыр, ақ
-------аңғал
-------батыл
-------жылдам
-------жыртқыш
Жұмыстың осы түрін көрсете отырып, оқушылардың жануарларға деген сүйіспеншіліктерін арттырып, табиғатқа қамқорлық жасауға, мейірімділікпен қарауға тәрбиелеу.
Г) Оқулықпен жұмыс. 97 бет
Сурет бойынша әңгіме құрастыру
-Мынау не? Ою
-Оюды неден көруге болады?. Мағынасына тоқталу. Ою - ол................................................ (балалардың өз ойларын ортаға жасқанбай жеткізе білуге тәрбиелеу)
ОЮ түрлеріне тоқталу......................................................
Д) Сөздіктермен жұмыс. Буынға бөлгізіп айтқызу. 97 бет
- Аю, қою, құю, сүю, есею, азаю, ою, қию, түю, кию, үлкею, көбею.
Әр сөзде неше буын бар? Ю дыбысы нешінші буында?(Балалар қолдарын шапалақтай отырып, неше буын бар екенін ажыратады.)
Е)Сурет бойынша тақырыптық әңгіме өткізу.
-Суретте кімді,нені көрдіңдер?
-Олар не істеп отыр?
Ж) «Ою»мәтінін оқу
-Мәтінде не туралы айтылған?
-мәтінде неше сөйлем бар?
6. Сергіту сәті
Ормандағы аюдың
Құлпынайы көп екен.
Теріп - теріп алайық,
Қалтамызға салайық.
7.Дәптермен жұмыс. Әдемі, сауатты орындату Юю әрпін жазу.
8.Топпен жұмыс
1 топ: Ою туралы не айта аласың?
2 топ: Аю туралы не айта аласың?
3 топ: «Менің атам мен әжем»тақыр. Әңгіме құру.
9.Қорытынды.
-Бүгін сабақта қандай әріппен таныстық?
-Ю-қандай дыбыс?
10. Бағалау.
Үйге тапсырма: Ю дыбысы мен әрпі.97 бет.
«Жансугуров атындағы орта мектебі»КММ
Сауат ашу
Тақырыбы «Юю дыбысы мен әрпі»
Имамукаметова З.Ж.