- Преподавателю
- Начальные классы
- Пингвиндер неге ұша алмайды? И, у дыбыстары
Пингвиндер неге ұша алмайды? И, у дыбыстары
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Штифель Г.Б. |
Дата | 28.12.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы: Пингвиндер неге ұша алмайды? И, у дыбыстары
Мақсаты:
1.И, у дыбыстарының жіңішке және жуан айтылу қалпын меңгерту, пингвиндер жайлы түсінік қалыптасуына мүмкіндік жасау және мәтінді түсініп оқу дағдысын жетілдіру
2. Оқушылардың оқу-жазу дағдыларын, сөздік қорларын қалыптастыру, өздігінен жұмыс жасауға дағдыландыру
3.Оқушыларды тазалыққа, тәртіпті, әдепті болуға, дүниетанымын кеңейте отырып экологиялық тәрбиелеу
Сабақтың әдістері: түсіндіру, талдау, сұрақ-жауап, әңгімелеу
Сабақтың барысы:
І. Үй тапсырмасын тексеру: ауызша сұрақ-жауап арқылы сабақты тексеру
ІІ. Бағдарлау-мотивациялық кезеңі:
Сабақты 5 жұмбақ шешуден бастау. Жұмбақ шешулерінің алғашқы әріптеріне сөз шығады: ДЫБЫС.
Сызбамен жұмыс.
Созылып айтылады Жуан: а, о , ы, ұ
Дауысты дыбыстар
11 дауысты дыбыс бар Жіңішке: ә, ө, і, ү, е
Балалар, бұл сызбада дауыссыз дыбыс 9, ал енді қандай 2 дыбыс қалып қойды?
(и, у) Өйткені ол екі дыбыс кейде жуан, кейде жіңішке болып келеді
ІІІ. Операциялық-орындаушылық кезең: (оқулықпен жұмыс)
36-жаттығуды ауызша орындау. Мәтінмен жұмыс жасау. Мәтінді оқып, талдау жұмысын жасау. Сұрақтарға жауап беру.
-Пингвиндер қайда тіршілік етеді?
-Пингвиндер қандай болады?
-Пингвиндер нені ұнатады?
Мәтінмен жұмыс жасай отырып, оқушылар мәтінді тізбектей оқиды.
Сөздік жұмысын жасау, жаңа сөзбен сөйлем құрау.
Пингвин деген сөзге дыбыстық талдау жасау, и дыбысы қандай дыбыс екенін анықтау
38-жаттығу: Берілген сөйлемдерді оқып, осы сөздерді есте сақтау. Оқулықтағы кестемен жұмыс жасау. Қарамен жазылған сөздер жуан ба, әлде жіңішке ме екенін табу және сол сөздерді тиісті үйге кіргізу.
ІҮ. Дәптермен жұмыс: 15-беттегі тапсырмалар кешенін орындау
1-жаттығу: Сөйлемдерді дұрыс құрап, тиісті сөзді орына қойып жазу
2-жаттығу: И дыбысы бар сөздерді ойлап тиісті бағандарға жазу. И жуан болған жағдайда және и жіңішке болған жағдайда сөздер ойлап жазу.
3-жаттығу: И дыбысы кездесетін адамдардың аттарын ойлап жазу.
Ү. Рефлексиялық-бағалау кезеңі:
Оқушылармен сұрақ-жауап арқылы сабақты қорытындылау
Оқушыларға баға қою
ҮІ. Үй тапсырмасы:
Оқулықтағы 27-28 беттегі мәтінді оқу
Дәптерге оқулықтан 37-жаттығуды орындау