- Преподавателю
- Начальные классы
- Сабақ нумерациясы. Ашық сабақ
Сабақ нумерациясы. Ашық сабақ
Раздел | Начальные классы |
Класс | 4 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Тажиева Ж.С. |
Дата | 24.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Күні: Сыныбы: Пән атауы:
Сабақтың тақырыбы: Сандардың нумерациясы
Сабақтың мақсаты: І Білімділігі: Оқушылардың білім - білік дағдыларын қалыптастыра отырып, сандар және сандардың нумерациясы, сондай - ақ, үш таңбалы сандардардың құрылу тәсілдерін қайталау, оларды салыстыру, натурал сандар қатарындағы сандарды табу дағдыларын жетілдіру. ІІ Дамытушылығы: Оқушылардың ынта - жігерін, алғырттылығы мен шапшаңдығын, танымдылық дағдыларын арттыра отырып, шығармашылыққа жетелеу. ІІІ Тәрбиелігі: Оқушыларды тазалыққа, адамгершілік қасиеттерге, ұжымшылдыққа, тазалыққа, ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелей отырып, білімпазқа жетелеу. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың әдіс- тәсілдері: Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, баяндау, талдау-жинақтау, пікір -талас. Көрнекілігі: Кестелер, карточкалар, плакаттар және т.б. Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, еңбекке баулу. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу. 2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранын орындау. 3. Оқушыларды тексеру, сабаққа келмеу себебін анықтау. Жұмыстың жүргізілу түріне қарай топтастырып отырғызу. 4. Оқушылардың көңілін, назарын, сабаққа бейімдеу, ыңғайлау. 5. Ойға шақыру. (Психологиялық даярлық жүргізу). ІІ. Өткен материалды еске түсіру/ Жалпылау: 1. Үй тапсырмасын сұрау, тексеру. 2. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау. 3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін сөздік қорын байқау. 4. Неге көңіл аудару қажеттілігін анықтау, ескеру. Жан-жақты тексеру. «Санда қанша бірлік (ондық, жүздік) бар?» ойын - жаттығуы. «Қандай зат қалдырылып кеткен?» ойын - жаттығуы. ІІІ. Жаңа сабақ: Сабақтың тақырыбы: Сандардың нумерациясы
- Сандар нумерациясы дегеніміз не? ( Оқушылардың жауабы)
99
666 Сан 690
409
Кейінгі сан
1000
Жауабы: 1) 689, 690, 691. 2) 99, 100, 101. 3) 408, 409, 410. 4) 666, 667, 668. № 2. а) Сандарды ата. Оларды кему ретімен жаз. Разрядтар
Жүздіктер
Ондықтар
Бірліктер
2
0
9
5
9
6
9
7
0
4
3
4
8
9
5
0
0 Жауабы: 970, 596, 500, 489, 209, 43 ә) Жазылған сандарда барлығы қанша ондық, жүздік, бірлік бар екенін табу. 1 мыңд. = 10 жүзд. 1 жүзд. = 10 онд. 1 онд. = 10 бірл. № 3. Салыстыр. 699 - 90 < 699 - 9 808 - 8 > 808 - 80 400 + 80 > 400 + 8 550 + 50 > 550 + 5 998 - 900 < 998 - 90 665 - 60 - 5 = 665 - 65 № 4. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте. Еске түсіру: 1 м = 10 дм = 100 см 1дм = 10 см = 100 мм 1 км = 1000 м 1 см = 10 мм 900 см = 9 м 895 см = 8 м 9 дм 5 см 10 м = 100 дм 400 см = 4 м 502 см = 5 м 0 дм 2 см 10 м = 1000 см 300 см = 3 м 660 см = 6 м 6 см 0 см 2 м 5 дм 7 см = 257 см № 5. Есептерді шығар. а) 14∙3= 42 (б.) - 3 дәрігер қабылдады. 17∙ 2= 34(б.) - 2 дәрігер қабылдады. 42+34=76 (б.) немесе 14∙3+17∙2= 76 - барлығы. ә) Марат - 45 кг Қайрат - ? 3 есе жеңіл ? кг ауыр 45:3 = 15 кг Қайрат 45-15= 30 кг ауыр
Жауабы: Марат 30 кг ауыр.
ІV. Сергіту сәті:
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп -кішкентай ағаштар,
Үп -үлкен боп өседі.
V. Сабақты бекіту:
№ 7. Кесте бойынша өрнектер құрастыру және жазу, олардың мәнін тап.
а) 150∙3+250=700 880:4+11∙2=242 320+300:20=335
4∙12+210= 258 299+900-680=519
ә) 800-600:5 =680 445+355-55∙3=635 560-405:5=479
45∙4-44:4=169 1000- 230∙3=310
№8. Жазбаша есепте.
136∙4=544 504:3=168 445+58=503
108∙4=432 108:3= 36 680-497=183
432∙2=864 508:2= 254 1000-659=341
№9. Логикалық есеп
Жауабы: 3 көк және 1 қызыл, 2 көк және 2 қызыл, 1 көк және 3 қызыл, 4 қызыл. VII. Үй жұмысы: №6 есеп 5 бет VIII. Бағалау: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды топпен мадақтап, жеткен жетістіктерін айта отырып білімдерін бағалау.