Сөз және сөз құрамы

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
Сөз және сөз құрамыСөз және сөз құрамыСөз және сөз құрамы

2 «в»сыныбына арналған қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспары

Апта-8

Күні-

Сабақ-3

Сабақтың тақырыбы

Сөз және сөз құрамы

Ресурстар

Электронды оқулық,оқулық,әдістемелік.

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың түбір мен қосымша тақырыбы бойынша білімдерін арттыру.

Әдіс тәсілдері

Куббизм әдісі,Модульдердің ықпалдасуы. 1,2,3,5 модульдер

Сабақтың міндеті

Оқушылардың ойлау дағдыларын ,сөйлеу мәдениетін қалыптастыру, сөздерді бірнеше мағынада айтып талдау, дыбыстық талдау жасауға, өнегелі болуға бағыттау,салыстыру білігін жетілдіру.

Күтілетін нәтиже

Талдау жасайды, салыстырады. Жеке және жұппен жұмыс жасай отырып,сөйлем ішіндегі сөздерді талқылайды.

Негізгі идея

Өзара пікір алмасады және өз пікірін дұрыс, жүйелі айта алуы.

Тапсырма көздер

1-тапсырма.

Ұйымдастыру, өткен сабақты пысықтау ( 7- мин)

2-тапсырма.

Тұсаукесер. Түсіндірме жалпылама сұрақтар (9- мин)

Негізгі бөлім( 10- мин)

Сергіту сәті.

Дәптермен жұмыс(15-мин)

Бағалау

ОүБ, өзін-өзі бағалау ( 1- мин)

Кейінгі тапсырмалар

527-тапсырма. ( 1- мин)

Рефлексия

Эмоция немесе смалик арқылы өзінің көңіл-күйін білдіреді ( 2- мин)

Сабақтағы кедергілер.....

Сабақтың әсерлі сәттері.....

Сабақтың этаптары

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

І Ұйымдастыру

Сыныппен байланыс орнату

/2-мин./

Өткен сабақты еске түсіру арқылы ойлау қабілетін дамыту

/7- мин/



Топқа бөлу /3-мин/

ІІ Тұсаукесер

Сабақ тақырыбын ашу

Қызығушылығын ояту

/4-мин/

Көңіл күй ахуалы.Ынталандыру.

Психологиялық дайындық:

Оқушы қызығушылығын ояту.

Шырылдады қоңырау,

Біз сабақты бастаймыз!

Партамызға отырып,

Өз-ара көз тастаймыз.

Табыс тілеп көз бенен,

Жаңа білім алуға.

Алға қадам аттаймыз,

Біз сабақты бастаймыз!

- Олай болса, балалар бүгінгі сабағымызды бастаймыз, әрбір ісімізге мұқият болайық. Оқушылардан өткен сабақта 522-жаттығу Суретке әңгіме құрап келу.

Сурет бойынша жұмыс.
Сурет бойынша әңгіме құрастырғанда

бірінші неге назар аудардың?

Сөйлемдегі сөздердің байланысын қалай анықтайсың?

Топқа бөлу . (сөз,түбір,қосымша.)

Сөз және сөз құрамы

Сөз және сөз құрамы туралы слайдты тамашалайды.

Оқушылар жауап береді.

Оқушылардың болжамды жауаптары:

Оқушылар жауап береді.



Оқушылар сөз, түбір, қосымша деп топқа бөлінеді.

Сөз және сөз құрамы туралы слайдты тамашалайды.

ІІІ Негізгі бөлім

Түсіну үшін тапсырма

/8-мин/











Оқулықпен жұмыс:



Топтарға бағыт беру

/7-мин/





Дәптермен жұмыс /8-мин/

Сергіту сәті:/2-мин/

ІҮ Қорытынды

Сабақтың басты сәттеріне тоқталу

/2-мин/





Бағалау

/1-мин/

Рефлексия

/1-мин/

Кейінгі тапсырма

Тақырыпты дұрыс түсініп алу.

Жұрнақтарын тауып жаз.

Сөз және сөз құрамы

Түбір мен қосымша туралы ертегі.

Орманның ішінде бір кішкене үйшік бар . Онда Түбір өмір сүреді.Оның достары басқаша түрленбейді екен.Түбір олар өзгерсе қалай болады екен деп ойлайды.

Түбір бір күні орман ішінде келе жатса алдынан біреуді көреді. Асында достары бар екен.Аттары өзгеше екен.Оларды көріп таң қалады.Ол арасынан біреуін ерекше көзге іледі.Ол өте мықты екен.

Түбір қасына келіп:

-Сенің атың кім?-деп сұрайды.

-Менің атым Қосымша,-дейді.

Ол атына таң қалады. Қосымша:

-Ал сенің атың кім?-дейді.

-Менің атым Түбір,-деп атайды.

Бір-бірінің атын біліп алғаннан кейін,Түбір одан:

-Сенің қандай қасиетің бар?-дейді.

Мен кез келген сөзді өзгерте аламын,қасыңа қосымша екі әріп қосып,-дейді.

Түбір :

-Мені түрлендірші,-дейді.

-Мысалы:түбірді,-деп атайды .

Түбір естіп қуанып таң қалады.

Түбір:

-Онда менің достарымды түрлендірші,-дейді. Ол мақұлдап достарын түрлендіреді.Достары қуанады. Түбір:

-Қосымша екеуіміз дос болып,бір үйде тұрайық,-дейді. Қуана-қуана келіседі.Барлығы бір үйде тұрады. Екеуі айырылмас дос болады. Олар қазақ тіліне жұмысқа тұрады. Көптеген қызмет атқарып , баянды өмір кешеді.

Балалар осы ертегіге байланысты бүгінгі сабағымызды «Орманға саяхат»ұйымдастырамыз.

-Орманда нелер бар?

-Қоян, түлкі туралы не айтар едің?

523-жаттығу

Асқабақтың дәмі

Таңдайымда әлі .

Кептірілген дәні

Таптырмайтын дәрі. Асқабақ сөзіне дыбыстық талдау жасау.

Топтық тапсырмалар:

І топ Сөз

Қоянның тапсырмасы

524-жаттығу

Мақалды оқып,жатқа жаз.

Мағынасы қарама-қарсы сөздерді тап.

ІІ топ Түбір

Қонжықтың тапсырмасы

525-жаттығу

Көп нүктенің орнына мағынасы жуық сөздерді қойып жаз.

Қабілетті

........ оқушы

............

ІІІ топ Қосымша

Тиіннің тапсырмасы

526-жаттығу

Сөздерді екі мағынада қолданып сөйлем құрап жаз.

Қой,бұрыш,ара,қыс.

Топтар тапсырмаларды қорғайды. 524-525-526-тапсырмаларды алып постер қорғайды.

524-525-526-жаттығуларды орындау

Сергіту сәтін орындату.

Оқушылар Себеттің ішінде қандай

зат бөліктері бар?-екенін табады.

Сөз және сөз құрамы

Сөз және сөз құрамы

Қалыптастырушы бағалау.Оқушылар өзін-өзі бағалайды.

Эмоция немесе смалик арқылы өзінің көңіл-күйін білдіреді ( 2- мин)

Сабақтағы кедергілер.....

Сабақтың әсерлі сәттері.....

527-Тапсырма . "Жері байдың-елі бай" мақалын тақырып етіп алып,әңгіме құра.

Оқушылар түсініп оқыйды және жазады.

Шы, хана,ілдірік, паз,кер деп жазады.



Оқушылар ертегі тыңдайды.



Оқушылардың болжамды жауаптары:

Арыстан,қасқыр,түлкі, қоян,аю, тиін.

Қоян аң. Ол орманда жүреді. Түлкі-қу аң.

3 буын,7 әріп ,7 дыбыс.....

Оқушылар топта жұмыс жасайды. М,н,р дыбыстары өзгеріп тұр деп айтады.

Оқушылар жазады.

Дос-дұшпан

Ынталы,дарынды

Төрт түлік малдың бірі қой. Қаламды орнына қой.

Ара жәндік.Ара еңбек құралы........

Оқушылар дәптерлеріне

жазады.

Оқушылар сергиді.

Оқушылардың болжамды жауаптары:

Ойыншық ,күрек, шанышқы,егеу,қайрау.



Оқушылар сөз құрамы туралы түсініктерін айтады.

Оқушылар пікірлерін білдіреді.

Оқушылар көңіл-күйін білдіреді.

Оқушылардың болжамды жауаптары:

Пікірлерін білдіреді.



© 2010-2022