Көктем сәні тақырыбындағы шебер сынып

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Көктем сәні.

Мақсаты: 1. Білімділік: Ертегіні оқи отырып, балаларға

табиғаттың, жан-жануардың түр-түрімен

таныстыру.

2. Дамытушылық: Табиғат құбылыстарының

бір-бірімен байланысты екенін аңғарту.

Оқушылардың ойын, сөздік қорын дамыту.

3. Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке,

ептілікке, ойларын ашық, еркін жеткізуге

тәрбиелеу.

Көрнекілік: Ішіне-сыртына кестесі, топтастыру,

семматикалық карта, суреттер,

аңдардың дауыстары,СКТ технологиясы.

Түрі: Кіріктірілген сабақ.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезкңі.

Оқушыларды сабаққа дайындау.

Ойын: «Мен саған-сен маған» сұрақ-жауап

1.Өткен бөліміміз қалай аталады? (Жақсыдан үйрен)

2. Қазір қай тарауды бастадық? (Масатыдай

құлпырар жердің жүзі)

3. Бұл тарау қай мезгілді меңзеп тұр? (көктем мезгілін)

4. Қысқы табиғатымыз қандай болды? (суық, аязды......)

5. Қыс айларын ата? (желтоқсан,қаңтар,ақпан)

6. Енді бізге жылдың қай мезгілі келеді? (көктем)

7. Көктем айларын ата? (наурыз,сәуір, мамыр)

8. Көктемдегі мерекелерді еске түсірейікші. (8-наурыз

х.а әйелдер күні, 22-наурыз жыл басы)

9. Көктем мезгілінде табиғат қандай өзгерісте болады?

(қар ериді, күн жылынады,....)

Үйге берген тапсырманы сұрау. Жазғытұры,

Жазғытұрым.

Екі өлеңді салыстыру ішіне-сыртына кестесі бойынша.

Жазғытұры

Жазғытұрым.


Масатыдай құлпырады

Жан-жануар ұйқыдан оянады

Күн көзі жылиды

Түйе боздайды

Қой қоздайды

Көбелек,құстар ұшады

Жылғадан су ағады

Қаздар қаңқылдайды

Жылғадан су ағады

Жер қараяды

Ауыл қыстаудан көшеді

Қүстар ұя салады

Малдарды қырқады

Егіедерін жыртады

Ал балалар осының бәрі көктемнің белгісі екен. Олай болса ребусты шешейік. (Көктем сәні)

Бүгінгі тақырыбымыз Көктем сәні ертегісі екен. Сонымен көктемде күн жылынады. Күн сәулесі жер-дүниені тегіс жылытады. Бұл кезде аңдар оянып, құстар келіп, ұя салады. Шөптер көгеріп өніп шығады. Жәндіктер тіріледі, талдар бүршік жарады,жауын жауады.Бәйшешектер бой түзейді.

Ертегіні оқып, түсіндіру.

Оқушыларға көзбен оқытып шығу.

Рөлдерге бөліп оқыту (аңдардың суреттерін тарату)

(Аңдардың даусын тыңдатып, ажырата білу)

Дәптермен жұмыс (Аңдардың көктем сәнін қалай сипаттағанын дәптеріміге жазып аламыз)

Ал енді шаршаған боларсыңдар, Сергіту сәтін орындайық.

Көктем келді күн шықты,

Құстар келді гүл шықты.

Төбемізге бұлт төніп,

Найзағайлар жарқылдап

Сіркіретіп күн жауды

Артынша бәрі басылды,

Күн сәулесі шашылды.

Балалар «Көктем» сөзіне Фаналогиялық кешенді сатылай талдау жасайық.

Көктем

  1. жіңішке буынды сөз. Себебі: көктем сөзіндегі дауысты дыбыстар жіңішке айтылып тұр.

  2. көк-тем. Болып 2-буынға бөлінеді. Көк б.б - Тем б.б Себебі: екеуі де дауыссыздан басталып , дауыссыздан аяқталып тұр.

  3. Көк-

тем . болып 1 жағ тасмалданады.Себебі: бұнда 2 буынды сөз бар.

Жақсы балалар енді алдарыңдағы суреттердегі аңдардың атауына талдау жасайық. (2-мин уақыт)

4-5оқушыға талдатамын.

Қорыту: «13 күлтелі гүл» ойыны

Ертегідегі аңдардың Көктем сәні неде екендігі туралы айтқан сөздерін күлтеге жазып 13күлтелі гүл құрастырып, семматикалық картадан аңдардың көктемді қалай сипаттағанын тауып белгілеңдер.

Бұл сендерге әрі ойын болады, әрі сабақты қорытындылаймыз.

Үйге: Көктем сәні ертегісін оқып, қалаған аңдарыңның суретін салып келу.

Бағалау:

№27 Дихан орта мектебі

Көктем сәні тақырыбындағы шебер сынып

Көктем сәні тақырыбындағы шебер сынып


3 сынып Өрісбаева Қ А.

© 2010-2022