- Преподавателю
- Начальные классы
- Урок математики Кропка. Адрэзак (1 класс)
Урок математики Кропка. Адрэзак (1 класс)
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Зеневич О.В. |
Дата | 09.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
ДУА "Зажэвіцкі ВПК ДССШ Салігорскага раёна"
КАНСПЕКТ УРОКА МАТЭМАТЫКІ
1 КЛАСС
"КРОПКА. АДРЭЗАК"
Падрыхтавала:
Зяневіч В.В.,
настаўнік 1 класа, б/к
аг.Зажэвічы, 2016
Мэты:
-
пазнаеміць з паняццямі "кропка", "адрэзак";
-
замацоўваць веды вывучаных таблічных і пазатаблічных выпадкаў складання і аднімання;
-
замацоўваць уменне параўноўваць лікі і значэнне выразаў;
-
замацоўваць уменне рашаць задачы вывучаных відаў.
Ход урока 1. Арганізацыйны момант. Гучна прагучаў званок. Пачынаецца ўрок. Нашы вушкі - на макушцы, Вочкі шырока адкрыты. Слухаем, запамінаем, Ні хвіліны не губляем.
- Адкажыце, калі ласка, які сення дзень тыдня?
- На які сігнал светлафора нельга пераходзіць дарогу?
- Назавіце 3 матэматычных знака.
Вуснае лічэнне 4 - 3, 5 - 2, 3 + 1 + 1, 8 - 1, 6 + 3, 9 + 1 + 1, 11 + 2, 18 - 3
(Дзеці на партах і на дошцы выкладваюць адказы пры дапамозе картак)
- Калі ласка, паглядзіце на гэтыя лікі і назавіце іх. Яны размешчаны ў парадку павялічэння ці у парадку памяншэння? Што вы можаце сказаць пра гэтыя лікі.
- Назавіце, калі ласка, самы вялікі лік.
- Назавіце суседзяў гэтага ліку.
- Назавіце самы малы лік.
- Назавіце суседзяў гэтага ліку.
Задачы ў вершах
Тишка - кот такой глупышка,
Очень рыбу любит Тишка.
На рыбалке побывал,
Два пескарика поймал,
Щуки две и два ерша.
Жизнь у Тишки хороша!
Кто быстрее сосчитал,
Сколько рыбок кот поймал?
На забор взлетел петух,
Повстречал ещё там двух.
Сколько стало петухов?
Кто быстрее сосчитал,
Сколько рыбок кот поймал?
По тропинке в лесок
Покатился колобок.
Встретил серого зайчишку,
Встретил волка, встретил мишку,
Да плутовку лису
Повстречал он в лесу
Отвечай поскорей
Сколько встретил колобок зверей.
3. Самавызначэнне да дзейнасці. - Якія геаметрычныя фігуры вы ведаеце? - А дзе мы часцей за ўсе сустракаемся з гэтымі фігурамі? (у матэматыцы) - Сення у нас незвычайны ўрок: урок-падарожжа у матэматычную краіну, назву якой вы павінны прачытаць самі. - Хто можа прачытаць? - Так, гэта Геаметрыя, частка вялікай навукі Матэматыцы. Паглядзіце, калі ласка, хто жыве ў гэтай краіне? - Вы пазналі іх? - Так, гэта нашыя знаемыя - круг, трохвугольнік, квадрат, лінія прамая і лінія крывая. А сення мы пазнаемімся з іншымі жыхарамі гэтай краіны. 4. Практычная частка: паняцце "кропка". - У кожнага з вас, на парте ёсць аловак і лісток паперы. Вазьміце аловак і пастаўце яго на ліст (настаўнік тое ж самае выконвае на дошцы крэйдай). - Што зрабіў аловак? (пакінуў след). - Гэты след і ёсць кропка - геаметрычная фігура. -У краіне Геаметрыя жыла-была кропка. Яна была маленькай. Яе пакінуў аловак, калі наступіў на ліст сшытка, і ніхто яе не заўважаў. Так і жыла яна, покуль не трапіла у госці да ліній.
- Паглядзіце, калі ласка, якія гэта былі лініі? (Прамыя і крывыя) - На што падобны прамыя лініі? (падобны на нацягнутыя вяровачкі) - Колькі прамых ліній? (2) - На што падобны крывыя лініі? (якія не нацягнулі - гэта крывыя лініі) - Колькі крывых? (3) Прямая лінія пачала задавацца: «Я самая доўгая! У мяне няма ні пачатку, ні канца! Я бясконцая!"
- Вельмі цікава стала кропке паглядзець на яе. Сама-то кропка малюсенькая. Выйшла яна, да так захапілася, што не заўважыла, як наступіла на прамую лінію. І раптам знікла прамая лінія. что не заметила, как наступила на прямую линию. И вдруг исчезла прямая линия. На яё месцы з'явіўся луч.
- Ён таксама быў вельмі доўгі, але ўсе-такі не такі як прамая лінія. У яго з'явіўся пачатак. - Спужалася кропка: «Што ж я натварыла?» Хацела яна убегчы, але ізноў наступіла на луч. - І на месцы луча з'явіўся адрэзак. Ён не хваліўся, які ён вялікі, у яго ўжо былі і пачатак і канец.
- Вось так маленькая кропка змяніла жыцце вялікіх ліній. - Рабята, якія геаметрычныя фігуры жывуць у краіне Геаметрыі? (кропка, прямая лінія, крывая лінія, луч, адрэзак) - Хто назаве тэму нашага сенняшняга ўрока? - Хто здагадаўся, чаму мы будзем вучыцца ў краіне Геаметрыі? (вучыцца распазнаваць, адрозніваць і чарціць прямую лінію і адрэзак)
Физкультхвілінка Математику люблю Спину ровно я держу. Вправо, влево наклоняюсь, Как прямая, выправляюсь. Руки в стороны раздвину, Вверх ладошки подниму И отрезок покажу. Раз присядем, два присядем И на место тихо сядем. 5. Работа па тэме ўрока. 1) Практычная работа 2. - Што вы ведаеце пра прамую лінію? (яна не мае ні пачатка, ні канца. Яна бясконцая)
(настаўнік бярэ дзве катушкі нітак, нацягвае іх, паказваючы прамую лінію, і разматывае то адну, то другую, паказваючы , што прамую можна працягваць у абодва бакі да бясконцасці). - Што даведаліся аб лучы? (у яго есць пачатак, але няма канца).
(настаўнік бярэ нажніцы, разразае нітку. Паказывае, што зараз можна працягваць толькі ў адзін бок). - Што даведаліся аб адрэзку? ( у яго есць і пачатак, і канец)
(настаўнік адразае другі канец ніткі і паказывае, што нітка не цягнецца. У яе есць і пачатак і канец). 2) Работа па падручніку. - Разгарніце падручнік. - Старонка 60 нумар 2. Нам трэба паказаць прамыя лініі, крывыя лініі і адрэзкі. - Зараз, калі ласка, задача нумар 4. - Давайце прачытаем яе. - Колькі было чырвоных машын? - А блакітных? - Давайце з дапамогай лега-канструктара выкладзем на полі колькі было чырвоных машын. А зараз выкладзем колькі было блакітных машын. - Давайце прачытаем яшчэ раз пытанне задачы. - Як рашыць дадзеную задачу.
Физкультхвілінка
Прыляцела бабачка,
Села на ўказку.
Пасспрабуйце ўслед за ёй
Пробегчыся вочкамі. 6. Замацаванне вывучанага матэрыялу. 1) Работа ў сшытках на друкаванай аснове. - Разгарніце сшыткі на старонцы 31. - Заданне нумар 1. Трэба рашыць прыклады і запісаць адказы ў пустыя клеткі. - А зараз давайце праверым. - Заданне 2 трэба знайсці суседзяў лікаў. Давайце звернем увагу, як мы будзем зараз запісваць суседзяў. - А зараз абмяняліся сшыткамі з суседам па парце і алоўкам ацанілі работу суседа. - Што мы бачым на клетках? (кропкі) - Кропкі трэба злучыць з дапамогай алоўка і лінейкі, і вызначыць, колькі адрэзкаў атрымалася. - Ацаніце сваю работу.
7. Рэфлексія. - З якімі геаметрычнымі фігурамі мы пазнаеміліся сення на ўроку? - Якія бываюць лініі? - Дзе ў жыцці сустракаюцца прамыя лініі? Крывыя лініі? - А зараз ацаніце сваю працу на ўроке з дапамогай "Светлафора" зялены - зразумелі новы матэрыял, урок спадабаўся; жоўты - зразумелі новы матэрыял, але былі цяжкасці; чырвоны - нічога не зразумелі. 8. Падвядзенне вынікаў урока. - Жыхары краіны Геаметрыі дзякуюць вас за дружбу з імі, за актыўную працу на ўроке.