Дүниетану пәнінен Күн - жарықпен жылудың көзі тақырыбына ҚМЖ

Раздел Начальные классы
Класс 4 класс
Тип Тесты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні: Бекітемін:______________________

Сыныбы: 4 «Б» сыныбы

Пәні: Дүниетану

Пән мұғалімі: Усенова Гүлнұр Мұратқызы

Сабақтың тақырыбы:

Күн - жарық пен жылудың көзі

Сабақтың мақсаты:

1. Күн туралы ақпарат білу.

2. Күннің басқа жұлдыздардан айырмашылығын және маңызын түсіну.

3. Күн қуатын пайдалану жолдарын үйрену

Күтілетін нәтижесі:

1. Күн - Жерді қоса есептегенде 8 планетадан тұратын Күн жүйесінің орталығы, жарық пен жылудың көзі екендігін біледі.

2. Күннің басқа жұлдыздардан айырмашылы мен Жер бетіндегі тіршілігі үшін маңызын түсінеді.

3. Күн қуатын пайдалану жолын тәжірибе жүзінде үйренеді.

Сабақтың түрі:

Сындарлы оқытуға негізделген сабақ

Сабақтың типі:

Аралас сабақ

Сабақтың формасы:

Ұжымдық, топтық, жұптық, жеке жұмыс

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

1. Жеке оқушымен жұмыс: «Ой қозғау»

2. Топтық жұмыс: «Мәтінді толықтыр» ойыны

3. «Смайликпен бағалау» әдісі

4. «Ой-толғаныс»

5. « Бармақпен бағалау» әдісі

6. Топтық жұмыс: Постер қорғау

7. «Екі жұлдыз , бір ұсыныс» әдісі

8. Рефлексия

Құрал-жабдықтар, көрнекілік:

1. Интербелсенді тақта

2. Дербес компьютер

3. Стикерлер

4. Күннің макеті

5. Қима қағаздар

6. Бейнебаян

7. Мәтін қималары

8. Смайликтер

9. Плокаттар, суреттер

10. Жұлдызшалар мен үшбұрыштар

11. Рефлексия парағы

Пән аралық байланыс:

1. География

2. Астрономия

3. Әдебиеттік оқу

4. Бейнелеу өнері

Пайдаланылатын әдебиеттер:

Негізгі әдебиет:

Қосымша әдебиет:

Баспа көздері, Интернет ресурс:

1. «Дүниетану» оқулығы - 4 сынып. Алматы, «Атамұра» баспасы, 2011ж.

2. . К. Жұнісова, Ә. Б. Бірмағанбетов, Қ. А.Аймағанбетова, И.Н.Нұғманова, Қ.М.. Жүкешев «Дүниетану оқыту әдістемесі» 4-сынып Алматы «Атамұра» 2000ж

3. «Жаратылыстану» оқулығы 5- сынып Алматы «Атамұра» 2005ж

4. «Негеш» энциклопедиясыАлматы «Атамұра» баспасы 2013ж

5. «Сұрақ және жауап» энциклопедиясы Алматы «Алматы кітап» баспасы 2012ж

6. «Менің алғашқы энциклопедиям»

9. Wiki беттері

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушынның іс-әрекеті

Мақсаты

Кіріспе

минут

- Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерің қалай?

- Бүгінгі сабақтан не күтесің?

Оқушыларды 4 топқа біріктіру. (Стикерге жазылған жыл мезгілдерінің ай атаулары бойынша)

-Балалар қазір қай мезгіл?

- Жарайсыңдар! Онда көктем ай атауларын алған оқушылар бірінші топқа келіп отырсын.

- Көктемнен кейінгі қай мезгіл?

(Осылайша балалар өз орындарын тауып отырады.)

І топ - көктем айлары

ІІ топ - жаз айлары

ІІІ топ - күз айлары

ІҮ топ - қыс айлары

Оқушылар сәлемдесіп, көңіл-күйлерін білдіреді.Бүгінгі сабақтан не күтетіндерін айтып шығады.

Оқушылар жыл мезгілдері бойынша топтарына бірігеді.

- Көктем

- Жаз

Психологиялық ахуал туғызу.

Топтық жұмысты ұйымдастыру

Тұсау кесер

минут

- Балалар, біз өткен тақырыпта не туралы өттік?

- Дұрыс айтасыңдар! Ғарыш әлемінде қандай аспан денелері бар?

- Ия, дұрыс айтасыңдар! Осының ішінде күн қандай дене? Бұл сұрақтың жауабын мына шуақ секілді қиылған қима қағаздарға жазып, тақтада ілініп тұрған күнге апарып жапсырамыз. ( Жеке оқушымен жұмыс)

- Балалар, күннің жылуы әр мезгілде әр түрлі болады.Не себептен?

- Балалар, бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ?

- Онда, бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Күн - жарық пен жылудың көзі» деп аталады.

- Балалар, күн туралы білетін ақпаратымызды толықтыру үшін мына бейнебаянды тамашалайық.

- Ғарыш әлемі туралы

- Күн, жұлдыздар, планеталар және олардың серіктері, галактикалар, сәулелер

Оқушылардың күн туралы жауаптарынан шуақ шашқан күннің макеті шығады.

Оқушылардың жауаптары тыңдалып, жаңа сабақ не туралы болатынын анықтайды.

Балалар бейнебаянды көру арқылы ақпарат толықтырады. Қабылдаған ақпараттарын бірінші жұпта, кейін топта талқылайды.

Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту

Жаңа тақырыпты меңгерту

Негізгі бөлім

минут

Топтық жұмыс: «Мәтінді толықтыр» ойыны

Әр топқа мәтін үзінділері беріледі. Мәтіндердің ішіндегі сөздер түсіп қалған.

«Смайликпен бағалау» әдісі

«Ой-толғаныс». Тапсырма: Әр топ «Егер күн болмаса не болар еді? Жер бетіндегі тіршілік үшін күннің қандай маңызы бар?» деген сұрақтар байынша өздерінің ой-толғаныстарын қағаз бетіне түсіреді.

«Бармақпен бағалау» әдісі

Постермен жұмыс. Тапсырма: «Күн қуатын қалай пайдалануға болады?»

(Медецинада, егін шаруашылығында, үй жылытуда, электр қуатын өндіруде)

Дарынды оқушымен жұмыс. (Айрықша тапсырма бойынша жауабы тыңдалады)

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі

Оқушылар мәтіндегі түсіп қалған сөздерді табады.

Оқушылардың жауаптары тыңдалады

Әр сөйлем оқылған сайын оқушылар жауаптың дұрыс- бұрыстығын смайлик арқылы көрсетіп отырады.

Оқушылар сұрақтар бойынша өз ойларын ортаға салады.

Әр топ бір-бірінің жауабын бармақ арқылы бағалайды

Оқушылар күн көзін пайдаланудың жолдарын постер арқылы көрсетеді.

Оқушылар жасалған постерлерді «Еі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалайды.

Есете сақтау қабілеттерін арттыру

Өй-өрісін дамыту, күннің маңызын түсіну


Қорытынды


минут

Рефлексия

Үйге тапсырма:

1. Мәтінді оқу

2. Ізденуге арналған тапсырма

Оқушылар рефлексия парағын толтырады

Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделік бетіне









© 2010-2022