- Преподавателю
- Начальные классы
- Сан есім. 2 сынып
Сан есім. 2 сынып
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Темірханова Г.Б. |
Дата | 17.12.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Пән: Қазақ тілі
Сынып: 2 «Қ»
күні: 14. .04. 2010 жыл
Тақырыбы: «Сан есім»
Мақсаты:
-
Оқушыларға сөз таптарының бірі сан есім туралы түсініктерін нығайту, бекіту және өз бетінше жұмыс істеу арқылы сан есімді меңгерту, білімдерін нығайту, толықтыру.
-
Оқушылардың сөздік қорын, тіл байлығын жетілдіру. Ойлау қабілеттерін арттыру. Білім, білік дағдысын жетілдіру. Шығармашылық қабілеттерін дамыту, жаңа технологияны пайдалана отырып білім сапасын арттыру.
-
Бірін - бірі тыңдай білуге, өзара ынтымастыққа, сыйластыққа тәрбиелеу. Эстетикалық тәрбие беру.
Сабақтың типі: білімді бекіту.
Сабақтың түрі: дәстүрлі.
Әдіс - тәсілі: топпен жұмыс, жұппен жұмыс, сұрақ-жауап, деңгейлік.
Көрнекіліктері: сөзжұмбақ, сызба, карточкалар, сөздер, сандар, қараторғай және оның ұясы (мативация ретінде)
Сабақ барысы
- Ұйымдастыру:
- Қайталау
- Сөзжұмбақ арқылы тақырыпты ашу
- амалдардың мәнін табамыз:
с
е
к
с
е
С
ж
и
ы
р
м
А
т
о
қ
с
а
Н
Е
л
у
а
л
п
ы
С
е
к
І
М
ы
ң
- Тігінен қандай сөз шықты?
- Олай болса біз бүгін сан есім туралы білімімізді нығайтамыз.
в) ассоциация құрай сан есімге: - Сан есім туралы не білесіңдер? - Сан есімдер қандай сұраққа жауап береді? - Сан есім мағынасына қарай қалай бөлінеді? - Сан есім құамына қарай қалай бөлінеді? - Сан есім тұлғасына қарай қалай бөлінеді? жинақтық
- Есептік сан есімнің сұрақтарын есімізге түсірейік, мысал келтірейік.
- Реттік сан есімнің сұрақтарын есімізге түсірейік, мысал келтірейік
- Жинақтық сан есімнің сұрақтарын есімізге түсірейік, мысал келтірейік
- Әр топ түсіндіріп өтеді қандай сан есім: есептік, реттік, жинақтық
ж) Венн диаграммасын құру (жұппен жұмыс) - сызба берілді соны толтыру з) сергіту сәрі 1,2,3 жинап алып күш, 4,5,6 отыр, тұр, шалқы, 7,8,9 біз тартамыз қобыз 10 орныңа қон. - Жиырма екі және тоғыз деген сандарға назар аударыңдар - Қане есімізге түсірейік тұлғасына қарай сае есімдер қалай бөлінеді? (дара, күрделі) - Қай сан есім дара? (тоғыз) - Қай сае есім күрделі? (жиырма екі) - Күрделі сае есім қалай жазылады? (жеке әр сөзі) - Мынай сандарды сөзбен жазамыз: (нашар оқитын Архат тақтаға шығып жазады) 6, 18, 10, 20, 54, 77, 90, 215.
- Корытындылау
- Сабағымызды қортынындылайық, сызба ашылды:
- Сызбаның орнына тиісті сан есімдерді теріп қоямыз: бесеу, отыз, бірінші, алты,
- Бекіту
- Балалар біз не құрадық? (құстың ұясы)
- Қандай құстың? (Қараторғай)
- Сендер жақсы жұмыс істегенен кейін қараторғай ұшып келді
- Үйге тапсырма
- 167 бет, 520 - жаттығу: (сан есімдерді топтастырып жаз).