- Преподавателю
- Начальные классы
- Ана тілінен сабақ жоспары
Ана тілінен сабақ жоспары
Раздел | Начальные классы |
Класс | 3 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Адешова Г.А. |
Дата | 18.12.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Поделитесь с коллегами:
Пәні: Ана тілі.
Тақырыбы: «Ажалдан құтқарған асыл сөз»
Мақсаты:
-
Оқушыларға Сапарғали Бегалин туралы түсінік беріп, ертегіні түсіндіру.
-
Оқушыларды өзідерің барлықтарымен бірдей дәрежеде қарым-қатынас жасауға тәрбиелеу.
-
Оқушының дұрыс сөйлеу, өз ойын еркін айту дағдыларын, ой-өрісін, шапшандылығын сұрақ - жауап әдісі арқылы дамыту.
Түрі: аралас.
Әдісі: әңгіме. Сұрақ-жауап, түсіндіру, ойын.
Көрнекілігі: крассворд, ағаш, класстер, сурет, сандар.
Кезеңдері
Өту барысы
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Үй тапсырмасын тексеру.
Жаңа сабаққа дайындық.
Жаңа сабақ
Дәптермен жұмыс
«Пікірлер ағашы»
Бекіту
Үй тапсырмасын беру.
Қорытынды.
- Сәлеметсізбе балалар! Қалдарын қалай? Көңіл күйлерің жақсы ма? Ендеше сабағымызды мына сөздерден бастайық.
- Күндей жарқырап,
- Өте жақсы, балалар, отырындар!
- Ендеше сабағымызды бастайық. Сабағымызды үй тапсырмасын тексеруден бастайық.
- Үйге не берілді?
- Қанеки, кім маған төрт түлік туралы өленді жатқа айтып береді?
- Бұл өлең не туралы?
- Төрт түлікке не жатады?
- Өе жақсы, балалар! Енді барлығымыз тақтаға қарайық. Тақтада не көріп тұрсыңдар№
- Дұрыс, сөзжұмбақ.
- Біз енді сөз жұмбақты шешейік. Бұл сөзжұмбақта мақал - мәтелдің жалғасы немесе ортасындағы сөз жазылу керек. Мен қазір сендерге мақал-мәтел оқимын, ал сендер қалып қойған сөзді тауып, сөзжұмбақты шешесіңдер. Түсінікті ме? Ендеше бастайық.
- Алтау ала болса, ауыздағы кетеді,
- Отан ......... да ыстық.
- ........... алды қызыл тіл.
- ........... етсең емерсің.
- Қыз өссе елдің көркі,
- Ағайын - алтау,
- Өте жақсы! Мынау сөзжұмбақта қандай сөз шықты?
- Дұрыс, ертегі. Сендер қандай ертегілерді білесіңдер?
- Ал бүгінгі біздің оқитын ертегіміз «Ажалдан құтқарған асыл сөз». Бұл ертегінің авторы Сапарғали Бегалин.
- Сапарғали Бегалин 1895 жылы Шығыс Қазақстан облысы, Абай ауданы, Дегелен ауылында дүниеге келді. Оның «Сәтжан», «Жеткіншіктер», « Ана қайраты» деген кітаптары бар. Ал бүгін біз мен айтып өткендей «Ажалдан құтқарған асыл сөз» ертегісің оқимыз. Бұл ертегі бір қойшы мен хан туралы жазылған. Ме қазір сендерге оқимын, л сендер саусақтарынды кітапқа қойып, менімен бірге жүргізіп отырасындар. Мені мұқият тыңдандар. Ертегіні оқып болған соң сендерге сұрақтар қоямын. Ал бастайық. ( ертегіні оқып шықтым)
- Ал балалар, ертегі не жайында екен? Кім маған мазмұның айтып береді.
- Енді кезек-кезек абзац бойынша оқиық.
- Бұл абзацта не жайында айтылған?
- Өте жақсы балалар! Сонымен, бұл ертегідегі негізгі кейіпкерлер кім?
- Дұрыс, қойшы, хан және шабармандар.
- Енді балалар,барлығымыз дәптерімізді ашайық. Бүгінгі күнді, тақырыпты жазайық. (жазғанда отырудың ережелерің сақтау). Тақырыпты жазып болған соң, автордың өмір баянының класстерің көшіріп жазамыз. Одан кейін мына класстерді сызамыз.
- өте жақсы! Енді дәптерімізді жауып, партаның шетіне қояйық.
- Сонымен, балалар, біз бүгін қандай ертегімен таныстық? Бұл ертегінің авторы кім?
- Ендеше сол автордың өмір баяны туралы алған білімімізді «Пікірлер ағашы» ойыны арқылы бекітейік.
- Ол үші барлығымыз тақтаға қарайық. Не көріп тұрсыңдар? Ал ағашта не? Сендер осы сұрақтаға жауап беру керексіңдер?
- Сұрақтар:
- Сапарғали Бегалин қай жылы тұған?
- Қай жерде туған?
- Қай өленінен кейін оқырмандарға танымал болды?
- Қандай кітаптары бар?
- Қай жылы қайтыс болды?
- Өте жақсы. Енді ертегі бойынша білімімізді бекітейік. Ол үшін тағы да тақтаға қарайық.
- Тақтада не көріп тұрсыңдар? Сендер қазір осы сандардың артындағы сұрақтарға жауап беру арқылы сандардың астында жасырылған сөйлемді оқимыз. Ал бастайық.
- Сұрақтар:
- Хан шабармандарын не іздеуге жібереді?
- Шабармандар кімді көреді?
- Су қайда деген сұраққа қойшы қалай жауап береді?
- Хан қойшыға не деді?
- Қойшы ханға қандай дат айтты?
- Хан қойшыны не істеді?
- Сонымен, балалар, қандай сөз шықты. «Сендер өте ақылды оқушысыңдар».
- Шынымен, балалар, сендер өте ақылды, тәртіпті балаларсыңдар. Маған сендермен жұмыс жасаған өте ұнады.
- Енді барлығымыз күнделегімізді ашып, үй тапсырмасын жазайық. Үйге ертегіні оқып, мазмұнын айтып келу.
- Сонымен, балалар, біз бүгін сабақта не істедік!
- Сабақ ұнады ма?
- Сабақ аяқталды. Сау болындар!