С. Торайғыров Арыстан мен тышқан

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ана тілі

Тақырыбы: С. Торайғыров «Арыстан мен тышқан»

Мақсаты:

  1. арыстан мен тышқан туралы танымын кеңейту; мәнерлеп оқуға машықтандыру; мысал мазмұнын өз сөзімен әңгімелей білуге төселдіру;топта жұмыс істей білу дағдысын шыңдау.

  2. балалардың сын тұрғысынан ойлауын дамыту; өз ойын ірікпей айтып, дәлелді сөйлей білуге, пікір таластыра білуге үйрету.

  3. жақсылық жасай білуге, қиын сәтте кісіге қол ұшын соза білуге, уәдеде тұра білуге баулу.

Көрнекілігі: слайдтар, интербелсенді тақта

Сабақтың типі: жаңа сабақты түсіндіру

Әдістері:ассоциация, дөңгелек үстел, дискуссиялық карта, тірек сөздер.

Сабақтың барысы

I Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

Екі көзіміз не үшін керек?

Дүниені көру үшін..

Екі аяғымыз не үшін керек?

Жерді басып жүру үшін...

Екі құлақ не үшін керек?

Жақсы сөзді тыңдау үшін..

Екі қолымыз не үшін керек?

Елге көмек беру үшін..

II Үй жұмысын сұрау

-Қарлығаш туралы не айта аламыз?

-Ө. Тұрманжановтың «Қарлығаш» мәтінінен түсінгендерін әңгімелету

-Оқиға немен аяқталды? Әрі қарай не болды деп ойлайсыңдар?

-Мәтіннің негізгі ойы қандай? Автор бізге не айтқысы келді?

III Негізгі бөлім

  1. Қызығушылықты ояту. Ой шабуылы

  • Балалар, біз бүгін С.Торайғыровтың «Арыстан мен тышқан» атты мысалымен танысамыз. Алдымен «арыстан» деген сөзді естігенде ойымызға не оралды?

  • Аң патшасы, азулы, айбатты, жыртқыш, тәкаппар,етқоректі...

  1. Тышқан сөзіне ассоциациялық аймақ құру.

  • Кеміргіш, дән жейді, іні болады, еңбекқор...

  1. Топтарға тапсырма беріледі


  • Жақсылық деген не? Біреуге жақсылық жасаған кезің болды ма?

  • Тірек сөздеді пайдаланып мәтін құрастырып жазу: арыстан, тышқан, жалынды, тор, құтқарды.

  • Қима қағаздарда жазылған сөйлемдерден мәтін құрастырып жазу

IV Мәтінмен жұмыс


  1. Мәтінді оқыту ( әуелі тұтастай, сосын тізбектей)

  2. Мәтін мазмұны мен өздері құрастырған мәтінді салыстыра отырып, ұқсастығы мен айырмашылығын айту.

  3. Мазмұнымен жұмыс

  • Мысалда нелер туралы айтылған?

  • Арыстан тышқанды неге жемек болды?

  • Тышқан одан қалай құтылды?

  • Тышқан оған қандай уәде берді?

  • Ол уәдесін қалай орындады?

4. Түсінгендерін әңгімелету

V Дискуссиялық картамен жұмыс


  • Тышқанның арыстанға маза бермегені дұрыс па?

  • Арыстанның тышқанды жемек болғаны дұрыс па?

  • Арыстанның тышқынды босатқаны ше?

  • Арыстанның тышқанды келеке еткені дұрыс па?

  • Тышқанның арыстанды құтқарғаны батырлыққа жатама№

Оқушылардың жауаптары төмендегідей болды.


  • Ұйықтап жатқанда мазасын алмауы керек еді

  • Тышқан әдейі істеген жоқ.Ол арыстан екенін білсе жоламас еді

  • Тышқанды жемек болғаны дұрыс емес. Ол арыстанның жұмырына жұқ болмас еді.

  • Келек еткені дұрыс емес.Өйткені мұндай әдет хан-патшаға лайық емес

  • Батырлық деп санаймын.Кіп-кішкентай болса да арыстанды құтқарды.

VI Сахналау

Автор, арыстан, тышқан.

VII Эссе жазу

Төмендегі кейіпкерлердің біреуін таңдай отырып, 1-жақта эссе жазу

Қарлығаш, дәуіт, жылан, арыстан, тышқан.

IX Қорытындылау

  • Қандай мысал өттік? Авторы кім?

  • Кейіпкерлерін ата.

  • Осы мысалдан қандай ой түйдік? Автор бізге не айтқысы келді?

Негізгі ойы: Жақсылыққа жақсылық әр кісінің ісі,

Жамандыққа жақсылық нар кісінің ісі.


  • Әрі қарай не болды деп ойлайсыңдар?

- Арыстан мен тышқан өле-өлгенше дос болып өтеді.

- Арыстан тышқанды жәндіктердің патшасы етіп қояды.

- арыстан тышқанды өзіне уәзір етіп алады.

X Үйге тапсырма

- Мәнерлеп оқу

- Түсінгенін өз сөзімен жазып келу

- Мазмұнға сәйкес сурет салу

XI Бағалау

Дискуссиялық картадағы жұмысы және эссе бойынша бағаланады.

XII Жұмбақ

Менің алақанымдағы зат өте кішкентай. Пішіні сопақша. Оны арыстан жемейді. Бірақ тышқан ол десе жанын береді. Қапты да теседі. Ол қатты. Одан палау, көже жасалады.

Шешуі: күріш дәні

Алғашқы төрт сөйлемге дейін тапқан бала жеңімпаз атанады.

3

© 2010-2022