План по казакскому языку 7 санының құрамы

Раздел Начальные классы
Класс 1 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

1 сынып.

математика

18.11.15

Байжарқынова Шарипа

Тақырыбы.

7 санының құрамы

Мақсаты.

7 санының құрамын анықтау, өрнек құра білуге үйрету

2.Оқушылардың ойлау қабілеттерін, сөздік қорын, тіл байлығын дамыту.

3. Ұқыптылыққа, сауаттылыққы тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

7 санының құрамын анықтайды, өрнек құра білуге үйренеді.


Сабақ кезеңдері.

Білім

Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Модуль

Ресурс

Білу

( 5мин)

Осы кезге дейін өтілген қосу және азайту амалдарын

еске түсіру, есептерді шығарту.

Сәлемдеседі,назарларын сабаққа аударады, оқушыларды топқа бөледі, бағалау парақтарын таратады,сұрақтар береді, үй жұмысын тексереді.Өткен сабақты еске түсіріледі.

Сәлемдесіп оқу құралдарын дайындайды, топқа бөлінеді,үй жұмыстарын талқылайды, есептерді шығарады.

Топтық жұмыс,

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.


Тақта, плакат, стикерлер, оқулық

Түсіну 5мин

Қосу,азайту амалдарына есепті орындау жолын пысықтайды, бір біріне түсіндіреді.

Тапсырмалар береді, түсіндіреді, бағыт береді.

№1. Оқулықтағы суреттер бойынша теңдіктер құрастыру.

6+1=7 7-3=4

5+2=7 7-2=5

4+3=7 7-6 =1


Бір біріне түсіндіреді, орындайды.

Топтық жұмыс

Сыни тұрғыдан ойланады.


Оқулық, дәптерге орындайды

Қолдану

30 мин

7 санының құрамына берілген есептерді орындау.

Сыныптағы кейбір оқушылармен жеке жұмыс жүргізіледі, тақтада есеп шығартылады. № 2

4+ 3 * 3 +3 4-3 *3-3

,3,5 есептер

Есептерді шығарады, бір біріне көмектеседі.

Жеке жұмыс, жас ерекшеліктеріне қарай оқыту қолданылады.

№4,5 есеп

Оқулық,

Талдау 5 мин

Өзіндік жұмыс жаздыру.

Тапсырма береді.

№ 5 есеп беріледі.

Амалдарды орындап тексереді.

Топта жұмыс жасайды,көшбасшылық айқындалады

Кестелерді қайталайды.

Жинақтау

1 мин

Өтілген сабақ туралы өз ойларын жаздыру

Оқушымен кері байланыс орнатады.

Рефлексия жазады, мұғалімге береді.

Жеке жұмыс

Стикерге жазып, өз ойын жеткізу.

Бағалау

2мин

Өзін өзі бағалау

Оқушылардың бағаларын жинайды, өз бағалауын қояды.

Бағалау парақтарын тапсырады.

Топтағы жұмыстарын қорытындылайды.

Кері байланыс парақтары.

Сынып жетекшісі:Байжарқынова Шарипа Абдешқызы

Сәтті тұсы:Сабақ басқа сыныппен өтілді,яғни 1«Д»сыныппен.Оқушылар 7санының құрамын білді.Логикалық тапсырма шығарды.

Сәтсіз тұсы:Екі әдісті ықпалдастыра білдім,кейбір әдісті пайдалануға уақыт тапшы болды,сәтсіз тұсым көбірек болды.























































Оқу ісінің меңгерушісі:

Математика

Уақыты:

Кабинет:

Мұғалім:

Сабақтың атауы

7 санының құрамы

Сілтеме

Әдістемелік оқулық

Сабақтың жабдығы

суреттер, кестелер, жұмбақтар, үнтаспа

Жалпы мақсаттар

Оқыту нәтижесі

1.Оқушыларды 7 саны және цифрымен таныстыру.

2.Оқушылардың ойлау қабілеттерін, сөздік қорын, тіл байлығын дамыту.

3. Ұқыптылыққа, сауаттылыққы тәрбиелеу.

Топқа бөлу

Оқушыларды пазл арқылы топқа бөлемін

Ынтымақтастық атмосферасы

Әр адам - туыс, бауыр, жұмағат.

Әр адам - өнер, білім, ұлағат.

Үй тапсырмасын сұрау

Үй жұмысы дәптерлерін тексеру

Қызығушылықты ояту

Үнтаспадан ешкі мен лақтардың дауысы естіледі.

Бұл ненін даусы? / жауаптар/

Дұрыс, бұл ешкі мен лақтардың дауыстары. Олай болса «Жеті лақ» ертегісін тыңдандар. Ертегі оқылады.

Балалар, біз ешкіге көмектесуіміз керек. Ол үшін алты тапсырма орындаймыз. Әр тапсырма сайын, әр лақты құтқарамыз. Ендеше, бірінші тапсырмаға көшейік.

Мағынаны тану

Жаңа сабақ

1. Оқулықтағы суреттер бойынша теңдіктер құрастыру.

000000 0 6+1 =7 000 0000 7-3=4

00000 00 5+2=7 00 00000 7-2=5

0000 000 4+3=7 0 000000 7-6 =1

-Жарайсындар, балалар, бірінші лақты құтқардық.

2. Дәптерде жұмыс

Көркем жазу.

7 7 7

77 77 77

-Жарайсындар, балалар, екінші лақты құтқардық.

3. Кім тапқыр? Үйлеріне орналастыр.

-Үшінші лақты құтқардық.

Ой толғаныс

№5 дәптерде орындау. Өзіндік жұмыс.

7-7 2+0 4+1 7см -2см

6-0 3+4 6-2 5см + 1см

- Бесінші лақты құтқардық.

6. Жоғалған сандарды табындар.

- Алтыншы лақты құтқардық.

Жаңа ертегінің барысында Қасқыр Ешкі үйінің есігін бұзып кіріп еді.

Үйлері ескі екен. Енді ешкіге қасқыр кіре алмайтындай етіп, жаңа, әдемі

үй салып берейік.

Үй тапсырмасы

Жазу дәптерімен жұмыс

Күнделіктеріне жазады

Бағалау

Мадақтау

Смайликтерді жабыстырады

Кері байланыс

2-тоқсан

Әліппе

Уақыты: 12 11 2015ж

Кабинет: 215

Мұғалім:Байжаркинова

Сабақтың атауы

Гг дыбысы мен әрпі

Сілтеме

Сауаташу оқыту әдістемесі, «Білім», «Ашық сабақ» сайттары

Сабақтың жабдығы

Суреттер, Интерактивті тақта, электронды оқулық.

Жалпы мақсаттар

Оқыту нәтижесі

Г дыбысы және оның әріп таңбасымен таныстыру. Балалардың Г дыбысы бар сөз, сөйлем ойлап табуына көңіл бөлу, олардың сөздік қорына мән беріп, байланыстырып сөйлеуге үйрету.
Білімділігі: Г дыбысымен әрпін таныстыру.
Дамытушылығы: Г дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау жасау. Қол жаттықтыру Г әрпінің баспа және жазба түрлерімен танысу. Балалардың оқуға, білімге деген қызығушылығын қалыптастыру, дүниетанымын ойлау қабілетін дамыту.
Тәрбиелігі: Балаларды тазалыққа , ұқыпты жүруге тәрбиелеу

Топқа бөлу

Мақал-мәтелдердің мағынасына сай топтарға бөліну

Ынтымақтастық атмосферасы

Балалар сабағымызды бастамас бұрын біздер бір - бірімізге жылы лебіздер тілейік.
- Аспанымыз ашық болсын !
- Еліміз тыныш болсын !
- Деніміз сау болсын !
Тілектеріңіз қабыл болсын.

Қызығушылықты ояту

- Балалар, тақтадағы «Гүл» сөзінен құралған сөз жұмбақты шешу.

А) Балалар, мына суретте не көріп тұрмыз? (галстук)

-Ә) Қазір қандай жыл мезгілі? (күз)

-Б) «Кіші» сөзіне қарама- қарсы сөз? (үлкен)

-Балалар, енді мен сендерге әріптік жұмбақ жасырамын, мұқият тыңдаңдар!

А) Газда бар, ауада жоқ,

Гүлде бар, жуада жоқ. - бұл қай әріп? (Гг)

-Ендеше бүгін сендермен Гг дыбысымен танысамыз.

-Гг дыбысы қандай дыбыс?

-Балалар, алдарындағы дауыссыз дыбыс белгісін көтереді.

-Гг дыбысы қалай айтылады?

-Шұғыл айтылады.

-Балалар, мынау Гг дыбысының баспа түрі. Бұл газет- журналдарда жазылады. Ал , жазба түрі дәптерге қаламмен жазамыз. Гг дыбысы тіл ортасының таңдай тию арқылы айтылатын дауыссыз дыбыс. Гг дыбысы сөздің басында, ортасында кездеседі. Ал, сөздің аяғында кездеспейді.Ол өз алдына жеке буын құрай алмайды. Неліктен?

-Дауыссыз дыбыс болғандықтан.

-Гг дыбысына ұқсайтын қандай әріп бар?

-Ғғ әрпі.

-Гг мен Ғғ әріптерінің қандай айырмашылығы бар?

-Ғғ дыбысының белінде сызығы бар, ал Гг дыбысының белінде сызығы болмайды. Екеуіде дауыссыз дыбыс.

-Балалар, сендер Гг дыбысынан келетін сөздерді білесіңдер ме?

-Балалар, дыбыс деген не? Әріп деген не?

-Дыбысты біз естиміз, айтамыз. Ал, әріпті біз көреміз, жазамыз.

-Тақтаға Гг дыбысының жазба түрін түсіндіре отырып балаларға жазғызу.

-Солға қарай иілген қармақша. Сол жағы тұйықталған түзу сызық.

-Балалармен ауада жазу.

Тақтамен жұмыс:

-Тақтаға үш оқушыны шығарып, Гг дыбысының таңбасын, егіз, шеге т.б сөздерін жазғызу.

Оқулықпен жұмыс жүргізу.

Мағынаны тану

Сергіту сәті

Орнымыздан тұрайық,

Белімізді жазайық.

Жоғары-төмен қарайық,

Солға-солға түзу түр.

Оңға-оңға түзу түр,

Алға қарайбір адым,

Артқа қарай бір адым

Бойымызға күш жинап,

Бір дем алайық.

Ой толғаныс

Дәптермен жұмыс: -Балалар арнайы дәптерлеріне Гг әрпінің үлкен және кіші таңбасын жазады. Дәптерімізді көлбеу қойып, әдемілеп жазамыз.

Қорытындылау: «Көбелектер» ойыны арқылы қорыту.

«Кереге» сөзін буынға бөл. «Шеге» сөзіне дыбыстық талдау жаса. Көгершін қандай құс?

Қандай гүлдің аттарын білесің? Тақтаға «егін» сөзін жаз.

-Сонымен, біз бүгін қандай дыбыспен танысып үйрендік?

-Гг дыбысы дауыссыз.

Бағалау:

-Бүгін сабаққа «өте жақсы» қатысқан оқушыға «қызыл гүл», «жақсы» қатысқан оқушыға «көк гүлмен» мадақтаймын.

Бағалау

Мадақтау,смайликтерді қалауынша жабыстыру

Мұғалім бағалау парақшаларын толтырады

Кері байланыс

Математика

Уақыты: 12 11 2015ж

Кабинет: 215

Мұғалім: Байжаркинова

Сабақтың атауы

6 саны және цифры

Сілтеме

Әдістеме құрал

Сабақтың жабдығы

суреттер, сандар

Жалпы мақсаттар

Оқыту нәтижесі

1. 6 санымен және цифрімен, алтыбұрыш фигурасымен таныстыру
2. Математикалық тілін, ойлауын дамыту
3. Өз бетімен жұмыс істеуге, тазалыққа тәрбиелеу

Топқа бөлу

Оқушыларды пазл арқылы топқа бөлемін

Ынтымақтастық атмосферасы

- Оқушылардың партада дұрыс отыруларына назар аудару
- Сабаққа зейіндерін аудару

- 1 мен 10 аралығындағы сандарды өсу ретімен санау
- Кему ретімен санау
- 3 санының құрамын пысықтау
- 5 санының құрамын пысықтау
- 4 санының көршілерін атау

Қызығушылықты ояту

Мұғалім қолына 5 жұлдыз ұстап тұрып, оларды санатады. Сол 5 жұлдызға тағы 1 жұлдызды қосып, енді жұлдыздардың саны 6 - ға тең болғанын дәлелдейді. Қолына алтыбұрыш фигурасын ұстап тұрып, оның алты бұрышы және 6 қабырғасы бар екенін көрсетеді. Бұл фигураның бүгінгі сабаққа қатысы бар немесе жоқ екенін оқушыларға анықтатады.
1 - тапсырма. Теңдіктер қалай құрылғанын түсіндір.
1 - сурет. Шкафта 5 көйлек бар, оған тағы 1 көйлекті әкеп қоссақ қанша көйлек болады?
6 көйлек болады.
2 - сурет. 6 тігінші қыз көйлек тігіп отырды. Оның біреуі көйлегін тігіп бітірді. Көйлек тігіп бітірмеген әлі қанша қыз бар?
5 қыз қалды.
5 + 1 = 6 6 - 1 =5 екенін оқушылар 1 және 2 - суретке қарап тапсырма орындаған кезде өздері қорытындылайды.
3 - сурет. Кесіндінің ұзындығын өлше.
Кесіндінің ұзындығын сызғыш арқылы өлшеуге нұсқау беріледі. Сызғышты қалай пайдалану керек екеніне назар аударған жөн.
Кесіндінің ұзындығы - 6 см. 6 см кесіндіден неше см кесінді қысқа болуы мүмкін?
6 см > 5 см
2 - тапсырма. Теңдіктер құр. Оларды оқы.
5 көк түсті алтыбұрышқа 1 қызыл түсті алтыбұрыш қосылды. Барлық фигура қанша болды?
Барлық фигура 6 болды.
5 + 1 = 6; 6 - 1 = 5 екенін оқушылар өздері қорытындылайды
3 - тапсырма. Салыстыр.
1 - сөреде 5 жіп бар. 2 - сөреде 6 жіп бар. Қай сөредегі жіп көп?
5? 6
6? 5

Мағынаны тану

Жаңа сабақ

Өздік жұмыс
4 - тапсырма. Тиісті сандарды таңда.
?? 5 =?
? +? = 5 5 -? =?
5 - тапсырма. Жауабын ата.
2 ханқыз және 5 көбелек ұшып жүр. Барлығы қанша жәндік ұшып жүр?
3 + 2 =?
2 + 3 =?
5 - 3 =?
5 - 2 =?
1 қоңыр түсті саңырауқұлақ және 2 қызыл түсті саңырауқұлақ өсіп тұр. Барлығы қанша саңырауқұлақ өсіп тұр?
1 + 2 =?
? +? =?
3 - 1 =?
? -? =?
Жерде 3 қарағай бүрі және 1 шырша бүрі жатыр. Барлығы неше бүр жатыр?
3 +? =?
? +? =?
4 -? =?
? -? =?
6 - тапсырма. Салыстыр. Ұқсастығы неде? Айырмашылығы неде?

Ой толғаныс

«Топтастыру» Қандай сандарды білесіңдер?

Үй тапсырмасы

Жазу,есеп шығару

Күнделіктеріне жазады

Бағалау

Мадақтау

Смайликтерді жабыстырады

Кері байланыс

дене шынықтыру

Сабақтың тақырыбы:

Сапқа тұру,сап түзеу

Сабақтың мақсаты:

Сапқа тұру,сап түзеу, дамыту жаттығуларымен таныстыру. Оқушыларға жасату. Оң жағы мен сол жағын таныстыру. Ажырата білу.

Күтілетін нәтиже:

Бой жазу жаттығуларын жасай алады. Оң жағы мен сол жағын тани біледі, ажырата біледі. Спорт құралдарын ажырата алады.

Сабақтың түрі:

Аралас сабақ

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Дереккөздер,

Құрал жабдықтар

Ұйымдас-тыру кезеңі

(2 мин)

Сәлемдесу.

Топқа бөлу. Үш құстың суреттерін тарқатып, суреттері бірдей оқушылардың топтасуын сұраймын.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ниетімен «Шаттық шеңберін» ұйымдастырамын.

Құстардың суреттері бойынша 3 топқа бөлінеді.

«Шаттық шеңбері» ойыны ұйымдастырылады, онда оқушылар бір бірінің жақсы қасиеттері туралы айтады.

Оқулық

Үй тапсыр-масын сұрау

(10 мин)

Алдынғы сабаққа рефлексия жасау үшін «Айналмалы бекеттер» әдісін пайдаланамын.

Оқушылар «Айналмалы бекет» әдісі арқылы бір-біріне сұрақ-жауап жүргізу тапсырылады.

Сұрақтарға жауап береді. Әңгіме құрап, өз сөздерімен айтып береді.

Оқулық, сұрақтар

Жаңа сабақ

(15 мин)

Топ бойынша бой жазу жаттығуларын жасату . Заттардың оң жақта немесе сол жақта тұрғандығын түсіндіру.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.Оқулықтағы суретпен танысып, өз ойларын жұпта талқылайды

Оқулық,

АКТ

Сергіту сәті

2 мин

«10 сұрақ» ойыны ойнатылады.

Ол ойынды ұйымдастыру үшін мен әр топтан бір баланы ортаға шақырамын және оған көрсетпей маңдайына құстың суретін жабыстырамын. Әр топ мүшесі маңдайындағы ненің суреті екенін білу үшін өз тобындағы оқушыларды аралап, оқушыларға сұрақ қояды. М: жаны барма?, мүйізі барма?, үй құсы ма? т.с.с. Оқушылар тек «ия», «жоқ» деп жауап беруі тиіс. Бала суреттегі не екенін өзі табуға тиіс. Жалпы он сұрақ қойылуы тиіс.

Әр топтан бір адам ортаға шығады,алдын ала жасалған үш жасырын суреттің біреуін таңдайды. Олардың таңдаған суреттері маңдайларына жапсырылады.Топ мүшелері суреттегі ненің суреті екенін білу үшін өз тобындағы оқушыларға сұрақ қояды.Мысалы: жаны барма?, мүйізі барма?, үй жануары ма? т.с.с. Оқушылар тек «ия», «жоқ» деп жауап беруі тиіс.

Стикер

Жаңа сабақты бекіту

10 мин

Сұрақтар:

Оқушыларға жаңа сабақ бойынша сұрақтар беру.

«Кім шапшаң» ойынын ойнату.

Ойынның шартымен таныстыру.

Оқушылар тапсырмаларды орындайды, сұрақтарға жауап береді.

«Тау шыңы «бағалау парағы

Сұрақтар

Бағалау

2 мин

Бағалау парағындағы бағалары бойынша және «Тау шыңы» бағалау әдісі бойынша жиынтық бағаны шығарамын

Сабақтың әр кезеңі бойынша оқушылар өзін өзі бағалайды.«Тау шыңы» бағалау әдісі бойынша өзін өзін бағалап отырады.

Бағалау парақшалары.«Тау шыңы» бағалау әдісі

Рефлексия

2 мин

Не үйрендім? Не үйренбедім?

Оқушылар бүгінгі сабақта не үйренгенін және не үйренбегенін ауызша айтады.

Стикер


Үйге тапсырма

2мин




















1. Бала кезіңізде үлкеннің тілін алу мен өзгеге бағыну сіз үшін ауыр болды ма? Иә (10 ұпай) Есімде жоқ, білмеймін (5 ұпай) Жоқ (0 ұпай) 2. «Ғылым мен мәдениеттегі жетістіктерге тек билік ете алатын жандар ғана қол жеткізе алады» деген пікірмен келісесіз бе? Иә, әрине (10 ұпай) Білмеймін, бәлкім, солай шығар (5 ұпай) Жоқ, келіспеймін (0 ұпай) 3. «Нағыз ер-азамат әйел затын өз талаптары мен заңдарына бағындыра білу керек» деген ойға көзқарасыңыз? Өте дұрыс (10 ұпай) Нақты айта алмаймын (5 ұпай) Дұрыс емес (0 ұпай) 4. Жақын жандарыңыздың асты-үстіңізге түсіп, еркелеткендігі сізге ұнайды ма? Иә, оған еш қарсылығым жоқ (10 ұпай) Кейде-кейде (5 ұпай) Шынымды айтсам, ұнамайды (0 ұпай) 5. «Әйел заты көнбіс болу керек» деген пікірмен келісесіз бе? Иә, әрине (10 ұпай) Білмеймін, бәлкім, солай шығар (5 ұпай) Жоқ, келіспеймін (0 ұпай) 6. «Мені қоршаған жандардың жағдайын жақсарту үшін мойныма көп дүниені жүктеп алдым. Алайда, мұны біреу білсе, біреу білмес». Сізге таныс жағдай ма? Иә, дәл қазіргі менің жағдайым (10 ұпай) Таныс жағдай, тек мұны барлығы білуге тиісті емес (5 ұпай) Жоқ, мұндай жағдайға ұшыраған емеспін (0 ұпай) 7. «Мықты адам» деген теңеуге сай келетін жан көшбасшы бола алады» деген пікірмен келісесіз бе? Иә, әрине (10 ұпай) Білмеймін, бәлкім, солай шығар (5 ұпай) Жоқ, келіспеймін (0 ұпай) 8. Оңтайлы нәтижені тез табу керек болатын кейбір жағдайларда шешімді тез қабылдайсыз ба? Иә, тез табуға тырысамын (10 ұпай) Нақты айта алмаймын (5 ұпай) Жоқ, шешімді бірден қабылдай алмаймын (0 ұпай) 9. Мен өзгелерді өзіме бағындырып, билік ете аламын Иә, әрине (10 ұпай) Білмеймін, бәлкім, солай шығар (5 ұпай) Жоқ, билік ете алмаймын (0 ұпай) 10. Ешкімнің алдында ашылып сөйлеп, өзімді толық көрсеткім келмейді Иә (10 ұпай) Білмеймін, әр кезде әр қалай (5 ұпай) Жоқ (0 ұпай) 11. Мен беймаза, тыныш өмірді армандаймын Иә, іште жатқан сондай арманым бар (10 ұпай) Білмеймін, ол туралы ойланбаппын (5 ұпай) Менің ондай арманым жоқ (0 ұпай) 12. Бағынышты адам бастығының кез келген тапсырмасын орындай білуі керек Иә, әрине (10 ұпай) Білмеймін, бәлкім, солай шығар (5 ұпай) Жоқ, келіспеймін (0 ұпай) 13. Жақын жандармен тілдескен кезде, әсіресе, олардан өтініш-жәрдем сұраған іштей бір қарсылықтың тұрғанын сеземін Иә, мұндай сезімдер менде жиі болады (10 ұпай) Білмеймін, аса мән бермеппін (5 ұпай) Жоқ, мұндай сезімде болған емеспін (0 ұпай) 14. Менен өзгелер түсінік сұрап, ақталуымды талап етеді. Иә, онсыз да түсінікті дүниелерді қайта сұрап жатады (10 ұпай) Білмеймін, байқамаған екенмін (5 ұпай) Жоқ (0 ұпай) 15. Менің мінезім үйіміздің тірегі әкемнің/анамның мінезіне ұқсас Иә (10 ұпай) Білмеймін (5 ұпай) Жоқ (0 ұпай)


© 2010-2022