- Преподавателю
- Начальные классы
- » Қазақстан»
» Қазақстан»
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Ногайбаева Д.Е. |
Дата | 15.03.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Қарағанды облысы Қаражал қаласы Жәйрем № 10 ЖББОМ
Бастауыш сынып мұғалімі: Оспанова Айжан Токтагуловна
Пәні: Әдебиеттік оқу
Сыныбы: 2 «Г»
Мерзімі: 13.12.2013
Тақырыбы: Қазақстан
Мақсаты: Оқушыларға өлеңді мәнерлеп, түсініп оқуға үйрету. «Қазақстан» өлеңі арқылы Отанын, туған жеріне деген сүйіспеншілігін және Егемендігіміз жайлы танымдық қабілетін дамыту.
Міндеттер: Өлең мазмұнымен таныстыру, өлеңнің мағынасын ашу, ой түйіндей білуге үйрету;
Ой қозғау стратегиясын пайдалана отырып, оқушылардың сұрақ қою арқылы жан-жақты ойлауы,еркін пікір айта білуі;
Топпен жұмыс, болжау стратегиясын пайдаланып оқушылардың өзіндік жұмыс істей білуі;
Туған елі «Қазақстан» жайлы мағлұмат алып, еліміздің Тәуелсіздігімізді құрметтеу.
Ресурс: 2-сыныпқа арналған Әдебиеттік оқу оқулығы ,интербелсенді тақта, маркерлер, көңіл-күйді білдіретін стикер.
Модуль:Білім беруде АКТ-ны пайдалану, « Білім берудегі басқару және көшбасшылық», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», « Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Талантты және дарынды балаларды оқыту».
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер мен стратегиялар: «шаттық шеңбері», топтасу, «Өрмекші торы» стратегиясы, «Миға шабуыл» стратегиясы, «Кейіпкерге хат» стратегиясы, «Бес жолды өлең»,«Ойтолғау» стратегиясы , аудеовизуалды айғақ, Сергіту сәті, Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек», Формативті бағалау, өзін - өзі бағалау, топ аралық бағалау
Уақыты
Сабақ кезеңдері
Жоспар мазмұны
Мұғалім іс - әрекеті
Оқушы іс - әректі
Бағалау
Ресурстар
Кіріспе
3 минут
Психологиялық ахуал
Оқушылардың топқа бөлінуі
Шаттық шеңбері.
Оқушылар қала, жер атауларымен топқа бөліну.
-
топ: А- Алматы, Астана, Ақтөбе, Атырау, Ақтау.
-
топ: Қ- Қарағанды, Қаражал, Қарқаралы, Қарағайлы, Қостанай.
-
топ: Ж- Жезқазған, Жаңаарқа, Жәйрем, Жаңаөзен, Жамбыл.
-
топ: Т- Талдықорған, Теміртау, Түркістан, Теректі, Түйемойнақ.
Өте жақсы! От шашу.
стикерлер
Тұсаукесер бөлімі
10 минут
«Өрмекші торы» стратегиясы
«Желтоқсан» Өткен сабаққа шолу.
Өлең мәнерлеп оқу.
-Біз қандай тарауды бастадық?
-Қыста талай қызық бар.
-«Қыс» мәтінінің авторы кім? (М.Д)
-Қыс мезгілінің айларын ата.
-Қысқы құбылыстарды ата.
-Қыста қандай ойындар ойнайсыңдар?
-Желтоқсан айындағы мерекелерді ата.
-16 желтоқсан қандай мереке?
-«Желтоқсан» өлеңін мәнерлеп оқып бер.
-Өлеңдегі желтоқсан айының мінезін ақын қалай сипаттаған? (ақтүтек, долы, бұрқыраған, ашуы мен сұрқы жаман)
-«Кенжесі» сөзінің мағынасын айт.
-Ақын қандай сөздер арқылы мерекені ерекшелендіреді?
- 1986 ж болған төңкеріс жайлы не білесің?
-Сол төңкеріс қазақ еліне қандай өзгеріс әкелді?
- Елбасымыз кім?
-Тәуелсіздігімізге биыл неше жыл?
жіп, смайлик
Негізгі бөлім
10 минут
«Миға шабуыл»
стратегиясы
аудеовизуалды айғақ көрсету
Оқулықпен жұмыс
Мұғалімнің сұрағы:
Бүгінгі өтетін тақырыбымызды кім айтады?
А.Мұқибек, ақын. Шығыс Түркістан-да 1969 жылы туған. Республи-калық «Балдырған» балалар журналын-да қызмет атқарып келеді.
Оқушының жауабы:
«Қазақстан» өлеңі
Ауыт Мұқибек
Аудеовизуалды айғақты көреді, өз пікірін, ойын айтады.
Өлеңді нақышына келтіріп, мінерлеп оқу.
Интербелсенді тақта
2 минут
«Түртіп алу» стратегиясы
Мереке, тәуелсіздік, бақыт, тыныштық - тірексөздерін байланыстырып тілек жазғызу.
Мереке құтты болсын! Тәуеліздік күні елімізге бақыт, тыныштық тілеймін.
Интербелсенді тақта, қалам, дәптер,
2 минут
Сергіту сәті
Ұл мен қыздың қимылы
Оқушылар көріп тұрған қимыл қозғалыстарын қайталайды.
Жарайсыңдар!
Итантербел-сенді тақта
8 минут
Ойтолғау
«Бірге ойлаймыз» стратегиясы
Тапсырманы түсіндіру.
І - ІІ топтар: «Елбасыға хат» жазу.
ІІІ - топ: «Бес жолды өлең» жазу.
Зат есім (1 сөз)
Сын есім (2 сөз)
Етістік (3 сөз)
Синоним (1 сөз)
Сезімді білдіретін сөз (4 сөз)
ІV- топ: «Қазақстан» сөзінен жаңа сөз ойлап жаз.
От шашу
Интербелсенді тақта, маркер, флипчарт,
2 минут
Хор:
«Ұрпақтар үні»
Әні мен сөзі: Хапаны Хизатхан
Әнді орындауы
От шашу
баян
Рефлексия
2 минут
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Әр оқушыға стикер таратып беру
Сабақ бойынша екі сәтті шыққан және алдағы сабаққа бір тілек жазу.
Стикер
2 минут
Үйге тапсырма
Өлеңді мәнерлеп оқу
Күнделікке жазып алу
Күнделік
Бағалау
4 минут
Формативті бағалау, өз - өзін бағалау, топ басшының бағалауы
Өз - өзін бағалау, топ басшының бағалауы, мұғалімның жиынтық баға шығаруы
Өз - өзін бағалау.
Топбасшының бағалауы.
Бағалау кретерийлерін шығару. (смайлик санау арқылы)
Сан
Атауы
Баға
Смайлик
5
Смайлик
4
Смайлик
3
Бағалау кретерийі