- Преподавателю
- Начальные классы
- Есеп. Қосу және азайту
Есеп. Қосу және азайту
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Орал А.Б. |
Дата | 29.11.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Есеп. Қосу және азайту. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Әртүрлі объектілерді пайдалану арқылы қосындыны табуға арналған есеп жайлы оқушылардың білімдерін жетілдіру. Қосындыны табуға арналған есепті талдау және шығару жолдары жайлы оқушылардың білімдерін тиянақтау. Дамытушылық: Оқушылардың математика пәніне қызығушылығын арттыра отырып, есептеу, логикалық ойлау әрекеттерін дамыту. Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым- қатынасқа тәрбиелеу. Білімділікке баулу. Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы. Сабақтың түрі: Аралас сабақ. Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс. Көрнекілік: Қосу кестесі. Тақырыпқа байланысты суреттер. Жоспар: І. Ұйымдастыру кезеңі ІІ. Өткенді қайталау ІІІ. Жаңа сабақ. ІҮ. Жаңа сабақты бекіту. Ү. Қорытындылау, бағалау. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу. ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау. Оқушылардың игерген білімдерін пысықтау кезеңі..
Сұрақ:
Есептің құрамды бөліктерін кім атайды?
Шарты деген не?
Сұрақ не үшін беріледі?
Шешуін табу үшін қандай амалдар пайдаланамыз?
Жаңа сабақ. Сабақ мақсатымен таныстыру.
Мұғалімнің түсіндірмесі. Көрнекілікпен жұмыс:
Оқулықпен жұмыс.
Оқулықта берілген есептерді оқу. Оның есеп екендігіне көз жеткізу.
Көк - 5 ой. машина
Қызыл - 2 ой.машина
Барлығы - ? машина
5+2=7 (ой.маш.) - барлығы
Жауабы: барлығы 7 ойыншық машина бар Салыстыру:
Түске дейін - 6 қорап
Түстен кейін - 2 қорап
Барлығы - ? қорап
6+2=8 (қор.) - барлығы
Жауабы: барлығы 8 қорап жасады
Ұқсастығы неде? Ұқсастығы - екеуі де қосу амалымен шығарылады.
Айырмашылығы - қарастыру объектілерінде(ойыншық, машина). Іс-әрекетінде(сатып алды, жасады).
«Барлығы» деген сұраққа жауап беру үшін үнемі қосу амалын қолданамыз
2. Кесінді сызу. Балдырған сенің кесіндіңнен 1 см қысқа кесінді сызды. Сенің кесіндің неше см болуы керек?
Яғни, сенің кесіндің Балдырғанның кесіндісінен 1 см ұзын болуы керек.
2+1=3 (см)
3 см
3.
6 > 5 6 > 4 6 > 3 6 > 2 6 > 1 6 > 0
4 > 3 4 >2 4 > 1 4 > 0
5 > 4 5 > 3 5 > 2 5 > 1 5 > 0
4. Тиісті сандарды қой. Шығар:
9-7=2 2+7=9 9-2=7 7+2=9
10-2=8 8+2=10 10-8=2 2-+8=10
Логикалық тапсырма. Ойлан, тап.
Айырманың мәнін тауып жаз:
8 - 3
а) 4
ә) 6
б) 5
Рефлексия
Бүгінгі сабақта мен ... үйрендім.
Маған қызықты... болды.
Маған қиын болды.
Мен түсіндім.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.