- Преподавателю
- Начальные классы
- Заттың атын білдіретін сөздер Сауат ашу. 1класс
Заттың атын білдіретін сөздер Сауат ашу. 1класс
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Аскарова Г.И. |
Дата | 13.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Асқарова Г.И
1класс .Сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: Заттың атын білдіретін сөздер.Жазғытұрым.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Заттың атын білу үшін кім? не? деген сұрақ қойылатынын түсіндіру. Кім ? деген тек адамға қатысты қойылады, ал не ? деген сұрақ ит -құстармен жан -жануарларға,жансыз заттарға қойылатынын түсіндіру.
Дамытушылық:Сөздік қорын,сұрақты дұрыс қоюға дағдыландыру.Көктем мезгілі туралы бейне баян арқылы ой -өрісін дамыту.
Тәрбиелік:Әдемі жазуға тәрбиелеу, табиғатты аялауға ,әр жыл мезгілінің өзіне тән ерекшеліктерін біліп,табиғатқа жанашыр болуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: АКТ,сурет жапсырылған плакат,дәрігер,шаштараз, тігінші,өрт сөндіруші суреті
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Әдіс- тәсіл: Сыни ойлау элементтері,АКТ
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру.
-Оқушыларды түгендеу,Сабаққа әзірлік.
-Балалар өткен сабақта үйге не берілді?
-Қазақстан Республикасының әнұранын жаттап келеу.
-Қане олай болса әнұранды қалай айтуға үйрендік ?
(Хор тақтаға барлық бала шығып тәртіппен тұрып ,түзеліп, оң қолымыз жүрекке қойып әнұран шырқалады.)
-Қане отырмастан бұрын шаттық шеңберіне келе қойындар.
-Кім жомарт ?
-Батыр жомарт,
-Халық үшін жанын берген!
-Кім жомарт?
-Ұстаз жомарт,
-Бар балаға тәлім берген.
-Не жомарт ?
-Жер жомарт,
-Адамзатты асырағын.
-Не жомарт?
-Күн жомарт,
-Жерге нұры шашыраған.
-Қане осы өлеңде айтылған батыр,ұстаз,жер ,күнге алғыс айтайық бізге осыншама жақсылық жасағаны үшін.
-Ал енді мына суретке қарап осы өлеңді жалғастырып көріндерші.
-Тақтадан дәрігер,шаштараз,өрт сөндіруші, тігінші суреті шығады балалар осы суретке өлең шығарады .
-Кім жомарт ?
-Дәрігер жомар, науқас адамды емдеген.
-Кім жомарт ?
-Шаштараз жомарт,адамның шашын ретке келтірген.
-Кім жомарт ?
-Өрт сөндіруші жомарт , Өртті сөндіргені үшін.
-Кім жомарт ?
-Тігінші жомарт,Бізге киім тіккені үшін.
-Ал, енді мына жерден өзімізге ұнаған суретті таңдайық.
Топқа бөлу.
-Кімде дәрігердің бар,ол дәрігердің тобына келеді.
-Кімде шаштараздың құралы бар ,шаштараздың тобына келіп отырады.
-Кімде тігіншінің құралы бар , тігіншінің тобына отырады .
-Кімде өрт сөндіргіштің құралы бар,өрт сөндіргіш тобына отырады.
-Балалар топқа бөлініп отырады.
-Сендердің қолдарыңда ненің суреттері бар ?
-Мынау не ? тарақ.
-Мынау не ? дәрі.
-Мынау кім ? Дәрігер ,Шаштараз,өрт сөндіргіш,тігінші.
Жаңа сабақ.
-Балалар енді мына суретке қарайық,осы суреттерге сұрақ қоямыз.
82- жаттығу
Суретте аю, бүркіт ,сүт, өзен, ұшқыш , тігінші.
-Осы суреттерге сұрақ қойып көрейікші.
-Жақсы енді кім ? деген сұраққа жауап берген сөздерді айтайық.
-Енді не? деген сұраққа жауап берген сөздерді айтайық.
-Кім ? деп сонда адамға қатысты қоямыз,ал не ? деген сұрақты жансыз заттарға және жан- жануарларға қатысты қоямыз. Бұл сұрақты қойғанда біз сол заттың не екенің, адам болса кім адам екенін білеміз ия.
83- жаттығу
-Енді мына суреттен кім ? не ? сұрағына жауап беретін сөздерді табайық.Тапқан сөздерге тиісті сұрақ қоямыз.
Сергіту сәті.
Көктем келді табиғатты оятып,
Күн күркіреп, нөсерімен тоя түп.
Ағаштардың тамырына қан жүрді,
Жапырағын жасыл түске боятып.
Дәптермен жұмыс.
-Қане балалар оқулықта заттың атын жазыңдар делінген қане орындайық.
Кім ? Не ?
Адам алма
Ұстаз қалам
-Әдемілеп ,көркемдеп жазамыз.
-Жақсы келесі бетті ашамыз,ненің суретін көріп тұрмыз ?
-Бұл жылдың қай мезгілі ?Көктемде табиғат қалай өзгереді ?
-Жақсы ,ал мына өлеңнің тақырыбын оқиық, бұл өлең не жайында болады деп ойлайсыңдар ?
-Жақсы енді осы жазғытұрым, көктем мезгілін бейне баяннан тамашалайық.
-Бейне баяннан сендер айтпай кеткен табиғат өзгерісін көрдіңдер ме?
-Бейне баяннан не көрдік ?
-Ал мына өлеңді оқып көрейік,не жайында екен.Өлеңді тізбектеп оқу.
-Бұл өлеңді кім жазған ?
-Бұл өлеңде де жылдың қай мезгілін айтқан ?
Бекіту.
Ой қозғау.
-Балалар мен сендерге плакат беремін ,дәрігер мен шаштараз тобы кім? , ал тігінші мен өрт сөндіруші тобы не ? сұрағына не жазар едіңдер ойымызды жинақтайық. Әр топ өз жазғанын қорғайды, келесі топ толықтырып, қатесін тексереді.
-Жақсы балалар сонымен заттың атын білу үшін қандай сұрақ қоямыз ?
Үйге тапсырма.
-84- жаттығу,Жазғытұрым өлеңді жаттап келеміз,Көктем мезгіліне әңгіме жазып келейік.
Бағалау.
-Сабақ сендерге ұнады ма ? Бас бармақпен көрсету.
-Әр топ өз тобын ауызша бағалайды. Мұғалім бағасы қосымша болады.