Әдебиеттік оқу 2сынып Мысық пен тышқандар

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Әдебиеттік оқу 2сынып Мысық пен тышқандарӘдебиеттік оқу 2сынып Мысық пен тышқандарӘдебиеттік оқу 2сынып Мысық пен тышқандарБекітемін

Сабақ: Мысық пен тышқандар

Мектеп:№2жалпы орта білім беретін мектеп

Күні:16.01.2016ж

Мұғалімнің есімі:Даумова Г.

СЫНЫП:2 «г»

Қатысқандар саны:23

Қатыспағандар саны:0

Сабақ негізделген оқу мақсаты:

Ертегіні дұрыс оқыту, мазмұнын меңгерту, мән- мағынасын ашу.

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: Ертегінің басты кейіпкерлерін салыстыра отырып, жақсы мен жаманды айыра біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Ертегідегі нақыл сөздің мағынасын дұрыс ұғады, суреттерді сөйлете біледі

Кейбір оқушылар: Ертегі мазмұнын түсінеді, идеясын ашады. Оқиғаны сахналай алады. Бүгінгі сабақтан өздеріне қорытынды жасай алады.

Тілдік мақсат


Оқушылар:

Ертегідегі оқиға желісінің байланысын, ертегідегі кездесетін оралымды сөз мағынасын ұғынады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Араздық, сый-сияпат,кәрі

Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Осы ертегіден қандай ой түюге болады?

Сіз неліктен ..... екенін айта аласыз ба?

«Бәрі таппаған ақылды кәрі табады» деген нақыл сөзді қалай түсінесің?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

«Бәрі таппаған ақылды кәрі табады»

Сөздік жұмыс Делебесі-алып ұшты. Араздық - жанжал.

Алдыңғы оқу

Шал мен балалар

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар,ескертпелерді жазыңыз )

Оқу үшін бағалау

Басталуы

2мин



5мин

4мин

«Шаттық шеңбері» тренингі арқылы психологиялық ахуал қалыптастыру.Берілген үлестірме түрлері арқылы топқа бөлемін. Өтілген мәтіндердің үзінділері бойынша оқушыларды топқа бөлу. Әр топ өз аттарына сәйкес не білетінін айтады. Топтар топ басшысын сайлап алады.

Ітоп:

ІІтоп:

ІІІтоп:

ІҮтоп:

«Автор орындығы»әдісі оқушы өзі жазған эссесін отырып оқиды.«Кім болам?» тапсырмасы бойынша жазып келген хаттарын оқиды. Оқушылар жауабы тыңдалады.

«Конверт сұрақ» әдісі.Әр топ хат алып ,хаттың ішіндегі сұраққа жауап береді

Ітоп: Шалды балалар не деп келемеждеді? Шалдың оған жауабы.

ІІтоп: Балалар неге ұялып қалды? Балалардың іс әрекетіне өз көзқарасыңды білдір.

ІІІтоп: Сен досыңмен, әке - шешеңмен қалай сөйлесесің? Үлкен кісіге қандай қызмет көрсету керек?

ІҮ топ: «Атаңа не қылсаң алдыңа сол келер» деген нақыл сөзді қалай түсінесің?

Ата ақылы» өлеңін жатқа айтқызу

.

Смайлик

Ортасы

2мин





4мин





6мин



6мин



2мин

6мин

«Ойсергек» әдісі Қызығушылықты ояту: Құрастырылған меңзер сызбасы бойынша тақырыпты ашу

- Балалар, бүгінгі сабақты қандай шығарма оқитынымызды тауып көріңдер. Оны табу үшін әр үш әпіптен кейінгі әріптерді қосамыз. тмениркотикешугнжі (ертегі)

а

л

п

л

Д

т

е

т

г

Н

р

К

б

д

Д

р

е

і

Ертегі дегеніміз қандай шығарма? Тірек -сызбамен жұмыс

Ертегі түрлерін айтады.

Ертегі

Тұрмыс -салт,хайуанаттар туралы

Шыншыл

ертегілер

Қиял - ғажайып ертегілер

Ертегінің кейіпкерлерін атаңдар.

-Сендер ертегі оқығанды жақсы көресіңдер ме? Ендеше бүгінгі ертегіміздің кейіпкерлірін анықтау үшін мына жұмбақтарды шешіп көріңдер.

-Бүгін балалар,біз осы кейіпкер арасында болған қызықты ертегімен танысамыз.Ертегіні оқымас бұрын балалар суретке қарап ,кейіпкерлерге мінездеме береді.Ассосация құру. Мысық пен тышқан туралы не білесіңдер?Сурет бойынша жұмыс.

Мәтінмен жұмыс.

-Ертегінің мазмұнын талдау:

1.Мысық пен тышқан бір - бірімен қандай болған?

2.Бір күні мысық не деп жар салады?

3.Оған қандай тышқандар сенеді?

4.Кәрі тышқандар не дейді?

5.Жас тышқандар қандай күйге ұшырады?

Ертегінің мазмұнын ашып мағынасын түсіндіру. - Бұл ертегі балалар үлкендерді сыйлауға байланысты құрылған ертегі. Ертегінің негізгі идеясы «Бәрі таппаған ақылды кәрі табады» дегенді білдіреді. Ертегіні балаларға мәнерлеп, тізбектей оқыту

«Әдеби үйірме» әдісі

1 топ: Сілтеме табушылар: Берілген суреттерді ретімен орналастырып, ертегі бойынша мультфильм құрастыр. Өзің тағы қандай сурет қосар едің?

2 топ: Сұрақ қоюшылар: Басқа топ оқушыларына сұрақ қояды.

3 топ: Баяндаушылар «Бәрі таппаған ақылды кәрі табады» дегенді қалай түсінетіндерін баяндап береді.

4 топ:Ізденушілер: Мысық пен тышқан ертегісін сахналау

Топтар қорғайды, ал қалған топтар бағалайды. Бағдаршам әдісімен

Сергіту сәті. Көңілді күн

Жеке жұмыс «Кейіпкерге хат» Жас тышқандардың іс-әрекеті дұрыс емес екенін айтып кейіпкерге хат жазу.

Қошемет арқылы





Бірін-бірі бағалайды.







«екі жұлдызбір тілек»

Аяқталуы

4мин

2мин



2мин

Шығармашылық тапсырма

______________ сыйлаймын,

______________ тыңдаймын.

______________ аламын,

_____________ баламын.

Жеке жұмыс

Табыс критериі

Жеттім

Талпындым

1Ертегінің мазмұнын түсіндім.

2Ертегінің қай түріне жататынын білемін.

3.Ертегі кейіпкерлеріне мінездеме бере аламын.



«Бір айналым сөйлесу» әдісі.Тақырыпқа байланысты әр оқушы өз ойын айтып шығады.

-Егер де ертегі кейіпкері жас тышқанның орнында болсаң сен не істер едің?»

- Ертегіден қандай ой түйдің?

Сабақты бағалау «Пікірлер ағашы» Ертегіден алған әсерлерін тілек ағашына қағазға жазып жапсырады.

Үйге тапсырма: Еркін жазу

Мәтінді мазмұндауVІ. Бағалау

Бас бармақ

Жиынтық бағалау

Қосымша ақпарат

Саралау-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? 1.Жас тышқандар мен кәрі тышқандардың мінезін,іс-әрекетін салыстырыңдар.

2. Тақырып бойынша сурет сал.

3. Кейіпкерлер мінезіне байланысты эссе жазып қорғайды.

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс.

Қазақ тілі ,музыка ,бейнелеу,әдебиеттік оқу,АКТ

Рефлексия

Сабақ\оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілгенуақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды?(оқытуды да,оқудыда ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да,оқуды да ескеріңіз)?

1:.

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?







Ақ калпақ тобы:Мәтіннен түсінгендеріңді айтасыздар.
Сары қалпақ тобы: Алдаркөсенің жағымды жақтарын,жетістіктерін,жақсылықтарын айтасыңдар.
Қара қалпақ тобы:
Жағымсыз жақтарын айтасыздар
Қызыл қалпақ тобы:
Шығайбайды алдағанына көзқарастарың қандай?

Жасыл қалпақ тобы:Қазіргі Алдар көселер қандай? әтіннің ішінен қажеттісіне назар аударады.

Күлдіргі,көңілді,бала мінезді,ақылды,халықтың қамын ойлайды.

Айлакер,қу

Шығайбай сараң,тойымсыз.Өздігінен ешкімге көмектеспейді.Алдаркөсенің оны алдауы дұрыс деп ойлаймын.

Олар тек өз қамдарын ойлайды.Байды емес,
ештеңе жеткізе алмай отырған кедейдің де малдарын ұрлап алып кетіп жатады.

Барлық қалпақтар тобының жұмысын бақылап,бағалайды.
Қорытынды
(5-минут)

Қожанасыр мен Алдаркөседен нені өзімізге қабылдауға болады,ал нені қабылдауға болмайды?
ҚабылдаймынҚабылдамаймы

Мәтінді барлығы түгелдей оқиды.

Мәтіннің ішінен қажеттісіне назар аударады.

Күлдіргі,көңілді,бала мінезді,ақылды,халықтың қамын ойлайды.

Айлакер,қу

Шығайбай сараң,тойымсыз.Өздігінен ешкімге көмектеспейді.Алдаркөсенің оны алдауы дұрыс деп ойлаймын.

Олар тек өз қамдарын ойлайды.Байды емес,
ештеңе жеткізе алмай отырған кедейдің де малдарын ұрлап алып кетіп жатады.

Барлық қалпақтар тобының жұмысын бақылап,бағалайды.
Қорытынды
(5-минут)

Қожанасыр мен Алдаркөседен нені өзімізге қабылдауға болады,ал нені қабылдауға болмайды?
Қабылдаймын Қабылдамаймын


Сабақтың өзіндік талдауы

Сабақ бойынша өзгертулер



Бағалау парағы
Әдебиеттік оқу (4-сынып)
Тақырыбы:Алдаркөсенің алдауы

Оқушының аты - жөні:

1-тапсырма:
Алдаркөсе деп аталуының себебі неде екенін білесіңдер ме?Тек Алдар демей,көсені неліктен қосты екен?


2-тапсырма:
Қожанасыр мен Алдаркөсенің мінезін,іс-әрекетін салыстырыңыздар.
«Венн диаграммасын » толтырады.




3-тапсырма:
«Алты қалпақ» әдісі .
Топтық жұмысты бағалау

Реті Критерийлер Баға
1 Топтық ережені сақтауы
2 Топтық талқылауға қатысуы
3 Оз ойы мен ұсынысының болуы

4-тапсырма:
Қожанасыр мен Алдаркөседен нені өзімізге қабылдауға болады,ал нені қабылдауға болмайды?
Қабылдаймын Қабылдамаймын Құрметті тәлімгер сайтының қолданушысы Алдаркөсенің әңгімелері - ашық сабақ тегін жүтеп көре аласыз. Тәлімгер.орг сайтындағыАлдаркөсеніңәңгімелеріатты материал танысуүшінберілген. Тәлімгер сайтындасізкез-келгентақырыпта ашықсабақ, презентация реферат мақалалардыжәне сабақжоспарларынтабааласыз. АлдаркөсеніңәңгімелеріБастауышсыныпқаарналғанашықсабақтарматериалынжүктеусілтемесіастындажазылған. Егерсіздеашықсабақтар, рефераттар бар болсасайтта жариялауғаболады

Сабақтыпсихологиялықдайындықтанбастадым. Топқаатом,молекулаарқылыбөлдім.Үйжұмысынқабілетіжоғарыоқитыноқушылардайындапкелді.Өзмәліметтеріноқушыларғажеткізді.АКТ-данмультфильмқарап,сабақтыңкүтілетіннәтижесінашты.Сергітусәтіөтілді.Оқулықпенжұмысжүргізілді. Жекежұмыс: аңыздыоқу, түсінгенінжеткізу,талқылау.Топтықжұмысжүргізілді: Алдаркөсегемінездеме,көрініс,Венндиаграмма (флипчартқатүсіріппостерқорғады) Бағалаутүрлері:екіжұлдызбіртілек,бағдаршам.

Оқулықпенжұмыс

Әроқушыөзбетіменәңгіменіоқыпшығады.Белгіленгенуақытаяқталғансоң,топішіненөзқалауынетоптыңсайлауыбойыншаөзтобынаәңгімемазмұнынтүсіндіреді. Бір-бірінесұрақтарқояды,талқылайды.

Флипчартқатүсіріп,постерқорғау



© 2010-2022