7 санын қосу және азайту

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: 7 санын қосу және азайту

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға 7 санын қосу және азайтуды меңгерту. 7 санына

байланысты әр түрлі тапсырмаларды орындату.

Міндеттері: Тақырыпқа сай міндеті. Оқушылар алған білімдерін

Тапсырма орындау барысында көрсетеді. Түсініксіз жерлерін

айқындайды.

Сын тұрғысынан орындау ойлау міндеті: Оқушылардың логикалық

Ойлау қабілеттерін мысалдар келтіріп, өмірмен байланыстыру

арқылы сын тұрғысынан кеңейту.

Топтық жұмыс үрдісіне сай міндеті. Оқушылар топқа бөліну

арқылы бір-бірімен пікірлеседі. Топтастарының сұрақтарына

жауап береді.Еркін ойлауына ойын толық жеткізуге мүмкіндік

алады.

Тәрбиелік мәні: Оқушыларды қауымдасып жұмыс жасауға

бірін-бірі құрметтеуге баулу.Еңбексүйгіштікке, ізденімпаздыққа,

шапшаңдыққа жетелеп, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі : Аралас

Сабақтың типі: Жаңа білімді ұғындыру.

Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта үлестірме, суреттер.

Пәнаралық байланыс: Өмірмен, ана тілі еңбекке баулу.

Нәтиже: 7 санын қосу және азайтуды түсініп меңгереді, есептер шығарады. Бірін-бірі

құрметтеп, адамгершілік имандылық қасиеттерді бойына сіңіру.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.

2.Психологиялық дайындық.

Біздер тату баламыз

Оқып білім аламыз

Есептерді шығарып

Біз білімді боламыз.

3.Үй тапсырмасын сұрау, тексеру.

№4 есепті 1 бағанын 1-топ 2 бағанын 2-топ, 3 бағанын 3-топ оқиды.Сұрақтар қою арқылы бағалап бекіту.

Үй тапсырмасын бекіту. Джигсо-2.

Үлкен-кіші, ұзын қысқа, арзан қымбат деген ұғымдарға есептер шығардық.

Қазі9р қай ай. Ақпан айы. Қыстың соңғы күні.

Ертең ертең көктемнің алғашқы күні. Наурыз.

4.Ой ширату.

3 топтың өз тапсырмалары бар, әр топ өз тапсырмаларына жауап береді.

1-топ

Аулада 5 үйрек, Сыныпта 5 ұл, 2 қыз бар

Қорада 4 үйрек Оларға неше орындық керек? (7)

Бір үйрек тығылды.

Бір үйрек жығылды. (7)

2-топ

Қайратта бар бір гүл, Дастанда 10 дәптер, ал Мұрат одан 3 дәптер

Қанатта бар екі гүл. кем сатып алды.Мұрат неше дәптер сатып

Саматта бар екі гүл алды? (7)

Жанатта бар екі гүл

Қоссақ барлық гүлдерді

Нешеу болды шешуі? (7)

3-топ

Көлден ұшты 10 қаз Жайнада 4 қалам бар. Менің қаламым

Қайтып қонды 3 қаз Жайнаның қаламынан 3-еуі артық. Менде

Қонбады оның нешеуі? қанша қалам бар?

Балалар не байқадық? Барлық тапсырмалардың шешуінен 7 саны шықты.

7 қандай сан.Қазақта 7, 3, 9 сандарын киелі сандарға жатқызады.Осының ішінде 7 санына байланысты қазақта сөздер көп.

5.Жаңа сабақ. 7 санын қосу және азайту.

Қызығушылығын ояту.

7 санын қосу және азайту қарақшы

7 санын қосу және азайтуқазына нота

7 санын қосу және азайту7 санын қосу және азайту7 санын қосу және азайту7 санын қосу және азайту7 санын қосу және азайтулақ 7

ата күлше

күн

Ендеше балалар осы 7 лақ ертегісіндегі лақтарға көмектесейік.

Мағынаны тану.

Оқулықпен жұмыс.Кітаптағы 1 тапсырмаға қарайық.

№1. Қосылғыштарының бірі 7 болатын қосындылар құр және мәндерін тап.

Азайғыштары 7 болатын айырмалар құр және мәндерін тап.

7+2=9 7+1=8 7+3=10 7-4=3 7-2 =5 7-5=2

Ешкінің 1 лағын құтқардық.

№2. Көк және қызыл кесінділер ұзындықтарының айырмасын қызыл және жасыл кесінділер ұзындықтарын қосындысымен салыстыр.

9см-7см=2см 7см+3см=10см

2см < 10см

Ешкінің 2-ші лағын құтқардық.

Енді демалып сергіту сәтін жасап алайық.

Сергіту сәті.

Оң қолымда 5 саусақ

Сол қолымда 5 саусақ

5-ке, 5-ті қосқанда

Болып шықты он саусақ.

Ешкінің 3-ші лағын құтқаруға көмектесейік.

7 санын қосу және азайту3. Есеп құрастыр және шығар.

Ш: Үлкен қасық-10 ? артық

С: Кіші қасық-7

Ш: 10-7=3.

Ж: Үлкен қасық 3-еуі артық.

Тағы бір лақты құтқардық.

№4. Азайғыштарды салыстыр.Азайтқыштарды салыстыр.Осыған ұқсас тағы бірнеше айырма жаз.Олардың мәндерін салыстыр.Не байқадыңдар?

9-3=6 9-4=6 9-5=4 9-6=3

Топ бойынша жұмыс.

1-топ 6 тапсырма.

Жауабын ата .

Зообақта болғанда

Құмда ойнаған үшеуін

Әткеншек тепкен екеуін

Арқаларын қыздырып

Отырған тағы үшеуі

Көріп қалып, санадым

Қанша маймыл байқадым.

2-топ. Кел ойнайық.

5 3 9 8

2+5 10-7 7+1 2+7

9-4 6+1 6+2

3-топ.

10 ағашты үш қатарға төрт-төрттен отырғызуға бола ма?

Жарайсыңдар балалар. Ешкіге көмектесіп лақтарын құтқардыңдар.

Ешкі атасын кім дейміз. Сексеката.

Мінекей балалар жұмыла көтерген жүк жеңіл дегендей ұйымшылдықпен, ауызбіршілікпен, тату болсақ бітпейтін жұмыс, алынбайтын қамал болмайды.

Ойлы болсаң тауып көр.

Үш топқа сөздер беріледі, сөздердің ішінен сан атауын табу керек.

1-топ.

Жетік, түбір, кекілік.

2-топ.

Дербес, мүше, қонақ, тоғызқұмалақ.

3-топ.

Сегізкөз, малты,төртбақ.

6. Қорытынды.

Балалар алда қандай мереке келе жатыр. 8 Наурыз. Барлығымыз анамызға гүл сыйлайық.

Ол үшін «Сиқырлы таяқша» арқылы бір-бірімізге есеп жасырамыз.

7. Бағалау: Геометриялық фигуралар беру арқылы мадақтап бағалаймын.

8. Үйге тапсырма. №5 133-бет.



© 2010-2022