Міржақып Дулатовтың өмірі, шығармашылық жолы 10 сынып

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:



САБАҚ ЖОСПАРЫ


Пән

Әдебиет

Сынып 10 А

Оқушылардың жас ерекшеліктері 16-17 жас

Уақыты 8.50

17.04.2014 ж.

Тақырыбы

Міржақып Дулатовтың өмірі,шығармашылық жолы

Мақсаты


XX ғасырдың басында қазақ халқының отаршылдық езгіден құтылып, рухани оянуына үлес қосқан тұлғалардың бірі - саяси-қоғам қайраткері, ақын, жазушы, публицист, ағартушы, ұстаз Міржақып Дулатовтың өмірі мен қызметі туралы білімдерін кеңейту, оқушылардың кең ауқымды танымын қалыптастыру,олардың өзіндік жеке пікірін білдіруге жетелеу. Берілген ақпарат бойынша жазушыны жан-жақты зерттеу.

Міндеттері

  • білімгерлердің ойлау, топтасып жұмыс істеу, сөйлеу қабілеттерін байыту.

  • оқушылардың сөйлеу мәдениетін арттыру, ой қорыту, пікір айту дағдыларын жетілдіру ;
  • шығарма тағылымын таныту арқылы туған тілге, туған елге деген сүйіспеншіліктерін арттыру;

Күтілетін нәтиже

  • топтық жұмыс арқылы оқушылар өзіндік ізденіске бағытталады, шығармашылықпен жұмыс істеу дағдылары артады;
  • шығарманы талдау арқылы еркін ойлау, өз көзқарасын жеткізе, дәлелдей білу, өзгені тыңдай, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі;
  • әр оқушы жазушының шығармаларына өз бағасын береді, өзіндік пайымын жасайды, тәрбиелік, тағылымдық мәнін ұғынады.

Түйінді түсініктер


  • Ата-анаға деген перзенттік парыз.

  • Туған ел, өскен жер, Отанға деген махаббат.

  • Өткенді білмей, келешек жоқ.





САБАҚТЫҢ ӨТУ БАРЫСЫ


Сабақ кезеңдері, модуль

Мұғалімнің әрекеті


Тапсырма мазмұны

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар І Кіріспе (оқу бағдарламасын анықтау: балалар нені оқып-үйренеді және сабақта жоспарланған жұмыс формаларының нәтижесінде қандай әрекеттерді игереді)
Модуль: жаңа әдіс-тәсілдер Әдісі: топқа бөлу тренингі Уақыты: 3мин





Модуль: Бағалау Әдісі: өзара бағалау




ІІ Тұсаукесер (сабақ басталмас бұрын оқушылар нені білетіндіктерін анықтау)

Модуль: Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық, блум өлшемдері Әдісі: жұпта сұхбаттасу, «Оқытудағы «серіктестермен әңгімелесу» тәсілі», зерттеушілік әңгіме.
Модуль: АКТ: интербелсенді тақта.
Оқушылармен амандасу, сергіту сәтін өткізу. Бүгінгі сабақтың мақсат, міндеттерін қою. Уақыты: 2 минут
Оқушыларды топқа бөлу.








Әр топқа бағалау парағын тарату.




Әр топқа Блум өлшемдерінің әр деңгейіне сай келетін сұрақтар дайындап келемін.


Жұпқа, топқа бөлу арқылы оқушыларға тапсырмалар беру, талдау, жинақтау.








«Мен сенің бойыңнан мына қасиеттерді көргім келеді...» (тапқырлық, білімділік, шығармашылдық, саналылық) тренингі арқылы топқа бөлемін. (оқушылар мұғалімнің қолындағы адамның әр түрлі қасиеттері жазылған парақшаларды суыру арқылы топқа бөлінеді, қасиеттері бірдей оқушылар бір топқа жайғасады)
Алдын-ала бағалау парақтары ұсынылады. Оқушылар өзара бағалау әдісімен жұмыстанады.



Жұптық, топтық жұмыс

А.Міржақып Дулатовқа арналған бейнефильмді қарау. ( 6 мин.)

Деңгейлік тапсырмалар арқылы білімдерін жинақтау.

1.Репродуктивтік деңгей «Ойлан,бірік,талқыла!» деп аталады. Топтық жұмыс, ұяшықтардағы пішіндерді таңдап, тапсырмаларды орындайды.

1.Тұлғаны таныту (туған жері,отбасы )

2. Шығарамашылық мұрасы (шығарамалары оның негізгі идеялары )

3. Тәуелсіздік жолындағы жалынды күрескер

2.Алгортмдік деңгей. «Кім?Не?Қашан?» деп аталады. Топ басшылары түстерді таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді.







І топ: Сұрақтар: 1.Тұлғаны таныту (туған жері,отбасы ) /білу/ /түсіну/ ІІтоп: 2. Шығарамашылық мұрасы (шығарамалары оның негізгі идеялары ) /талдау/ ІІІ топ: Тәуелсіздік жолындағы жалынды күрескер /жинақтау/ /бағалау/
Сабаққа даярланады, жинақталады, жаңа сабаққа ден қояды.



Топқа бөлінеді, топ ережелерін бекітеді.







Өзара критериалды бағалау өлшемдерімен танысады.

Жұптасып, топтасып жұмыс істейді, әр оқушы өз ойларын қосады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді.
















Бағалау Сабақта бағалау критерийлері дайындалады.

Әр топ өзара бірін-бірі бағалап отырады. Оқу құралдары
Міржақып Дулатовқа арналған деректер,өлеңдер жинағы















Бағалау парағы





Интербелсенді тақта, тақырыпқа сай слайд материалдары

Флипчарттар, маркерлер, түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.
ІІІ Негізгі сабақ (оқушылардың жаңа тақырыпты оқып-үйренуіне көмек көрсету)
Модуль: Сыни тұрғыдан ойлау, диалогтық Әдісі: зерттеушілік әңгіме, «Оқытудағы «серіктестермен әңгімелесу» тәсілі»







Модуль: «Дарынды балалармен жұмыс»










Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазғызу, тақырып туралы қысқаша мәлімет беру, назарларын кітапқа, тақырыпқа аудару,

Оқушыларды шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу. Оқушылардың жұмыстарын қадағалау, жетекшілік жасау.




Әр топтан екі дарынды оқушыны кубик лақтыру арқылы бөліп алып, 4-ші топқа отырғызамын.






















2.Алгортмдік деңгей. «Кім?Не?Қашан?» деп аталады. Топ басшылары түстерді таңдау арқылы сұрақтарға жауап береді.

Жасыл түс

Күлгін түс

Көк түс І топ:

Не? ІІ топ: «Кім?» ІІІ топ: «Қашан?»




3.тапсырма. Эвристикалық деңгей. Тақырыбы? Сандардағы ұяшықтарды таңдап,ішіндегі тапсырмаларды орындау 1 саны «Шешенің балаларын сүюі» өлеңіне сатылай кешенді талдау. Өлеңге сатылай кешенді талдау.

2 саны «Тұңғыш құрбан» өлең мазмұнына талдау жасау Өлеңнің тақырыбы Ақынның айтар ойы Менің ойым Көркемдік қуаты





3 саны «Жас қазақтар қайдасың?» өлеңіне пікір жазу. Әрбір топ өз тапсырмаларын қорғайды.
Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазады.

Тапсырма бойынша жұмыстанады.
Топтық жұмысқа даярланады. Әр топ өздеріне берілген тапсырмалармен жұмыстанады, флипчарттарды толтырады, ой-пікірлерін бір арнаға тоғыстырады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді.
Әр топ оқушылары өзара бағалап отырады.













Интербелсенді тақта, тақырыпқа сай слайд материалдары

Флипчарттар, маркерлер, түрлі-түсті қағаздар, желім, т.б.

Оқу құралдары
ІҮ Сабақты қорытындылау (оқушылардың оқып-үйренгендерінің нәтиже-сін бағалау) Бүгінгі сабақты қорытындылау, оқушыларды бағалау, үйге тапсырма беріледі. Уақыты: 5 минут

4 тапсырма.Шығармашылық тапсырма. «Синквейн» әдісімен өлең жазу.

1 зат есім

2 сын есім

3 етістік

4 сөзден тұратын сөйлем

5 синоним, мақал-мәтел Әр топ оқушыларын өзара бағалау парағы арқылы бағалату. (қалыптастырушы баға) «Бүгінгі сабақтан алған әсерім...» рефлексия жазу Үйге тапсырма: Хрестоматия оқулығынан «Бақытсыз Жамал» романын оқып келу. Оқу құралдары Кері байланыс (оқушылар рефлексиясы) Бүгін мен не үйрендім? Маған не ұнады/ұнамады? Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе пікірің...
















Қосымша

Бағалау парағы

Сабақ кезеңдері

Дискриптор

Жетістік тердің

ең жоғарғы деңгейі

А

Білім мен түсіну

  • Қосымша ізденген, тақырыпты біледі, бірақ ойын жүйелеп жеткізе алмады.

  • Қосымша ізденген, тақырыпты біледі, түсінген, ойын жүйелі жеткізді, бірақ қажетті қорытындылар жасай алмады

  • Қосымша ізденген, тақырыпты біледі, түсінігі жақсы, ойын жүйелі жеткізді, өзіндік ой- пікірін орынды қолданды.

1

2

3

3

В

Қолдану мен

талдау

  • Тақырыпта көтерілген мәселелерге байланысты ақпаратты күнделікті өмірде қолдана алмайды;

  • Тақырыпта көтерілген мәселелерге байланысты ақпаратты өз дәрежесінде, талдаған, бірақ күнделікті өмірде үнемі қолдана бермейді;

  • Тақырыпта көтерілген мәселелерге байланысты ақпаратты өте жақсы түсінген, талдаған, күнделікті өмірде алған ақпаратты үнемі қолдануға тырысады.

1

2

3

3

С

Жинақтау және бағалау

(мәтінмен жұмыс)

  • Мәтінмен таныс, бірақ өз ойын жинақтамаған, тұжырымы аз;

  • Мәтінмен таныс, шығарманы талдаған, өз бағасын берген, бірақ қажетті қорытынды жасай алмады;

  • Мәтінмен жақсы таныс, тақырыптың өзектілігіне баға берген, өзіндік тұжырымы бар, ойын жүйелі жеткізді.

1

2

3

3

D

Тілді қолдануы /СТИЛЬ/

  • Оқушының сөздік қоры өте жұтаң.

  • Тіл байлығы әдеби тіл нормасына сай, бірақ ой жүйесінде ауытқулар бар.

  • Оқушының сөздік қорының кең екендігі байқалады. Сөз қайталаулар, орынсыз қолданылған сөздер кездеспейді.

Ойы жүйелі.

1

2

3

3

Жалпы ұпай саны - 12

р/с

Аты-жөні

А

В

С

D

Бағасы

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10


Бағалау өлшемдері:

10 - 12 - «5»

7 - 9 - «4»

4 - 6 - «3»




© 2010-2022