Б. Жақып Қар 2 сынып

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Әдебиеттік оқу

Күні: 04.12.15ж 2 сынып

Сабақтың атауы

Б.Жақып Қар

Сілтеме

Әдебиет оқулығының әдістемесі

Сабақтың жабдығы

Сабақтың көрнекілігі: балалар қолымен салынған қар түрлерінің суреттері. Қыс келбетін бейнелейтін суреттер. «Қыс келбеті» этюдінен үзінді. Карта, глобус.

Жалпы мақсаттар

Сабақтың мақсаты: өлеңді оқу кезіндегі балалардың сенімдерін қоса талдауға мүмкіндік беру. Өлең мазмұны арқылы таныс, таныс емес сөздерді талдау.

Күтілетін нәтижелер:

Пәндік нәтиже: Бауыржан Жақыптың «Қар» өлеңінің мағынасын түсінуіне, табиғаттың керемет тылсым күшін, қардың әдемілігін тануына мүмкіндік туғызу.

Жүйелі іс -әрекет нәтижесі: сөздік қорларын молайту арқылы сөйлеу тілдерін, жазу мәдениетін дамыту.

Тұлғалық нәтиже: қысқы табиғатты тамашалау арқылы әр жыл мезгілінің өзгешілігін өзінше бағалауға, әсемдікті, әдемілікті түсінуге, қастерлеуге тәрбиелеу.

Оқыту нәтижесі

Топқа бөлу

Тәтті кампиттер арқылы топтарға бөлу

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ынтымақтастық атмосферасы

Психологиялық дайындық.
Екі көзің не үшін керек?
Жақсыларды көру үшін.
Екі құлағың не үшін керек?
Ақыл кеңес тыңдау үшін.
Екі қолың не үшін керек?
Елге көмек беру үшін.
Екі аяғың не үшін керек?
Туған жерде жүру үшін!-

Оқушылар мұғаліммен қосылып тақпақты айтады

Үй тапсырмасын сұрау

Қызығушылықты ояту

Мағынаны тану

I. Қызығушылықты ояту.

Жаңа тарауды айшықтайтын «Қыс келбеті» этюдінен үзінді көру.

Қысқы табиғаттың керемет көріністерінен суреттер. «Галереяға саяхат» әдісі арқылы оқушылардың бейнелеу өнері, еңбек сабақтарында орындаған жұмыстарынан ұйымдастыруға да болады.

Б.Жақып Қар 2 сыныпБ.Жақып Қар 2 сынып

Аяз қысып, өрнек сызып,

Терезені торлайды.

Қарға омбығып, бет домбығып

Сырғып жастар ойнайды.

Кейде ұшып, кейде ысқырып

Ұйтқып боран соғады.

Айтыңдаршы, балалар,

Бұл қай кезде болады? (Қыс)

- Өлеңде қыс көрінісі қалай суреттеледі?

Жаңылтпашты қайтала:

Бұл қар - сүр қар, Үстінде ойнама,

Сүр қар - кір қар. Үстіңді былғар.

- Жаңылтпаштан қардың қандай түрлерін білдің?

- Тағы қандай қардың түрлерін білесің?

Қар түрлерін топтастыру.

Сергіту сәті

Иiлiп оңға бiр, иiлiп, солға бiр.

Жаттығу жасаймын.

Оң аяқ, сол аяқ, оң аяқ , сол аяқ

Жаттығу оңай-ақ.

Оқушылар денелерін жатықтырады

Ой толғаныс


«Қар» өлеңіне байланысты дәптердегі берілген тапсырмаларды орындау.

Тапсырмаларды сабақтың қажетті кезеңдеріне сай таңдап алу.

«Қызық мәлімет» айдарымен: берілген мәліметті дыбыс ұлғайтқыш құралдардан тыңдату.

Қызық мәлімет.

«Қыстың көркі - қар» демекші, жер-дүниені аппақ мамыққа орап жатқан қардың да өзіндік әсемдіктері бар, өзіне ғана тән ерекшеліктері жетерлік.

Уилсон Бертлей деген ғалым XIX ғасырда 46 жыл бойы «Фотомикрофик» фотоаппараты арқылы қар түйіршіктерін түсіріпті, артынан «Қар түйіршіктері» атты кітабын жазған. Ол өзі түсірген 5300 суреттің ішінен бір- біріне ұқсайтын екі суреттің кездеспегенін, қардың әр түйіршігі алты бұрышты болып келетінін таңғала айтады. Осы алты бұрышты геометриялы пішінде болуында, сондай - ақ бір-біріне ұқсамауында Ұлы Жаратушымыздың құпиясы, ғибраты жатқан тәрізді. Алты бұрышты болуынан оның ғарыштың шағын пішінін меңзеп тұрғанын түсінуге болады. Мұндай алты бұрыштар тек қарда ғана емес, ара ұяларында да кездеседі. Ал олар қалай пайда болады, бұл - әзірге жұмбағы көп мәселе.

- Ендеше болашақта қар ұлпасын, болмаса араның ұясын зерттеймін десеңдер, бұл әлі ешкімге сырын ашпаған ғылым екен. Ойланыңдар!

- Қыстың суығын қалай сезінесің? Суреттеп жаз.

Үй тапсырмасы

Өлеңді жаттау. Оқулықтағы тапсырманың қалғанын үй жұмысы ретінде беру

Күнделіктеріне жазады

Бағалау

Смайликтер арқылы кері байланыс орнату

Б.Жақып Қар 2 сыныпБ.Жақып Қар 2 сыныпБ.Жақып Қар 2 сыныпБ.Жақып Қар 2 сынып



© 2010-2022