Пайдалы қазбалар мен олардың адам өміріндегі маңызы

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Пайдалы қазбалар мен олардың адам өміріндегі маңызы
Сабақтың мақсаты:
Білімдік: Пайдалы қазбалар мен олардың маңызы туралы білім негізін
қалыптастыру. Еліміздің басты кен орындары туралы мағлұмат беру.
Дамытушылық: Алған білімдері бойынша тұжырым, қорытынды шығара білу қабілеттерін дамыту. Сын тұрғысынан қисынды ойлау білігін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларда қоршаған ортаны, табиғатты зерделеуге бағытталған іс - әрекет қалыптастыру, табиғат байлықтарын қорғай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: ізденушілік, сұрақ - жауап, талдау - жинақтау, проблемалық
Пәнаралық байланыс: география, физика, химия
Сабақтың көрнекілігі: түрлі суреттер, кеспе, карта, оқулық құралы, сөзжұмбақ, көмір, темір, алюминий, мыс т.б
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру бөлімі

А. Оқушыларды түгелдеу

Ә. Сабаққа зейнін аудару

Б. Оқушыларды топқа бөлу

ІІ. Өткен тақырыпты қайталау мақсатында «Ой қозғау» ойыны. Онда оқушыларға кеспе қағаздар беріледі, берілген кеспе қағаздар сұрақтарына жауап беру арқылы сурет құрастырады.

«Алтын адам» сұрақтары:

1. Адамның денесі неше бөліктен тұрады? (4 мойын, бас, көкірек, құрсақ)

2. тыныс алу мүшелерін ата? (мұрын қуысы, кеңірдек)

3. Ас қорыту мүшелерін ата? (ауыз қуысы, жұтқыншақ,өңеш, қарын, ішек)

4. Жүйке жүйесінің қызметін атқаратын мүшелер. (ми, жұлын, жүйке тамырлары)

«Құмыра» сұрақтары:

  1. Терінің ең негізгі қызметі қандай? (қорғану)

  2. Судың неше түрі бар? (мөлдір, сұйық, түссіз)

  3. Пайдалы қазбалар нешеге бөлінеді? (3 ке)

  4. Көздің қорғанышын ата. (қас, кірпік, қабақ)

«карта» сұрақтары:

  1. Адам денесінің сүйектерінің бұйрығымен қимылдайды. (бұлшық еттің)

  2. Сезім мүшелеріне нелер жатады? (көз, мұрын, тіл, тері, құлақ)

  3. Желдің күшін және бағытын анықтайтын құрал. (желбағар)

  4. Бұлттар нешеге бөлінеді? (шарбы бұлт, будақ бұлт, қабат бұлт)

  5. Тау жыныстарына нелер жатады? (гранит, мәрмәр, құмтас, көмір)
    ІІІ. Үй тапсырмасы. «Іздену» ойыны. Онда оқушыларға «Мұнай», «Көмір», «Темір» суреттері беріледі, сол бойынша өз ойларын ортаға салады.
    ІҮ. Жаңа сабақ

Әрбір адам күнделікті тұрмыста пайдалы қазбалардың сан алуан түрлерін кездестіреді.Мысалы сен тұзсыз тамақ ішіп көрдің бе? Әрине ішіп көрген жоқсың.Өзіміз қолданып жүрген ас тұзы тамаққа белгілі бір дәм береді.Ас тұзын тұзды көлдердің түбінен алады. Мысалы: Арал теңізінен біздің ас тұзымыз өндіріледі.Үйді салу үшін ең алдымен бетон мен тас керек.
Пайдалы қазбалар
ас тұзы
бетон
цемент
әк
отын
Сөздерді дәптерге жазу

Ү. Жаңа сабақ бойынша «Постер» жұмысы.
«алюминий», «цемент», «ас тұзы»
ҮІ. Жаңа сабақты бекіту.

Сөзжұмбақ.

Г

Р

А

Н

И

Т



М

Ұ

Н

А

Й

Т

А

С


Е

К

І

Б

А

С

Т

Ұ

З

К

Ө

М

І

Р


А

Л

Ю

М

И

Н

И

Й


Т

Е

М

І

Р


Қ

А

Р

А

Ғ

А

Н

Д

Ы


1. Кенге жатпайтын пайдалы қазбаны ата? (гранит)

2. Жанғыш пайдалы қазбаны ата. (мұнай)

3. Үйді салу үшін ең алдымен қажет қазба. (тас)

4. Таскөмір ашық әдіспен қайда өндіріледі? (Екібастұз)

5. Жанғанда қалдық қалатын жанғыш пайдалы қазба. (көмір)

6. Кенді пайдалы қазбаның бірі. (алюминий)

7. Кенді пайдалы қазбаның бірі. (темір)

8. Таскөмірдің кен орны. (Қарағанды)

ҮІІІ. Қорытынды
Пайдалы қазбаның аты
Адам өміріндегі маңызы
ҮІІІ. Бағалау: 2,3,4,5
ІХ. Үйге тапсырма: Пайдалы қазбалар және олардың адам өміріндегі маңызы. Арал теңізінің мәселесі.


© 2010-2022