- Преподавателю
- Начальные классы
- Урок з природознавства на тему Степ
Урок з природознавства на тему Степ
Раздел | Начальные классы |
Класс | 4 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Ткаченко И.А. |
Дата | 21.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Тема уроку. Степи Мета: формувати уявлення про природу степу; вдосконалювати уміння порівнювати, вчитися аналізувати,розвивати увагу, пам'ять, мовлення, уяву; виховувати любов до природи, естетичні почуття, патріотичне ставлення до Батьківщини. Тип уроку: вивчення та первинне закріплення знань.
Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь), наочні (ілюстрація,
спостереження), практичні (робота з
контурними картами. ФОПД: фронтальна, групова, Обладнання: підручник, контурні карти природних зон України, комп'ютер, олівці, карта природних зон України, картки для створення асоціативного куща, тести, ключ до тесту, мікрофон.
Хід уроку
I Організаційний етап. А урок сьогодні незвичайний.
Для кожного він і корисний, і повчальний.
На нім свої сили попробує кожен,
Покаже, що вміє, що знає, що може.
Отож не лінуйтесь, ловіть кожне слово.
Працюйте, міркуйте, творіть!
Ви готові?
-Готові!
II Контроль знань учнів
Тести
1. Де знаходиться зона мішаних лісів?
а) На сході України;
б) на півдні України;
в) на півночі України.
2. Ще зону мішаних лісів називають…
а) українське Полісся;
б) українське Поділля;
в) українські степи.
3. У лісах рослини ростуть…
а) двома ярусами;
б) трьома ярусами;
в) без ярусів.
4. Які рослини утворюють підлісок?
а) Трав'янисті рослини і гриби;
б) дерева;
в) кущі.
5. Чому у мішаному лісі різноманітний тваринний світ?
а) У лісі тварини легко ховаються від ворогів;
б) тут є усі необхідні умови для життя тварин;
в) тварини ніхто не винищує.
6. Щоб зберегти і примножувати зону мішаних лісів створено…
а) зоопарк;
б) Поліський гідропарк;
в) Поліський заповідник.
Перевірка - ключ.
Занесіть отримані бали до свого портфелика
III Мотивація пізнавальної діяльності учнів - Послухайте уривок з оповідання О. Гончара. Про яку природну зону тут йдеться? (Музичний супровід. Кириченко «Україно моя») «Тиша панує тут. Пахнуть трави. Лише зашелестить десь суха зелена ящірка, пробігаючи по траві. Та ще й жайворонки дзюркочуть у тиші. Вони невидимі в повітрі, як струмки, що течуть, розмаїті, джерельно - дзвінкі. Здається, співає саме повітря. Кожна стеблина закоренилась у суху, місцями вже потріскану землю. Пливуть гнучкі, тонконогі, квітучі типчаки. Серед золотавого їх розливу рясніють в озеречках квіти».
- Так про яку природну зону говориться?
-Як ви гадаєте, що таке степ?
Створення асоціативного куща
- А чи все ми знаємо про зону степів? Як ви гадаєте?
- Тож потрібно дуже добре попрацювати, щоб розширити, поповнити, уточнити наші знання про степову зону України.
- Географічне положення.
- Рельєф.
- Клімат
- Ґрунти.
- Рослинний світ.
- Тваринний світ.
- Охорона природи.
Фізкультхвилинка (Укр. народна пісня "Комарики - дзюбрики")
V Первинна перевірка засвоєння знань Здобуті знання перевіримо у вигляді гри Гра "Закінчи речення" 1. Степи - це … (безлісна територія). 2. Рельєф степів … (рівнинний, з ярами та балками). 3. Літо в степовій зоні … (жарке і сухе). 4. Зима в степовій зоні … ( коротка, малосніжна). 5. Ґрунти в степовій зоні … (чорноземи). 6. Дикий степ зберігся в … (заповідниках) VI Первинне закріплення знань Ще більше розширимо наші знання, працюючи з підручником. 1 Робота з підручником (с. 106) Читає учень вслух. Що нового ми дізналися, про що не говорили на уроці? (Суховії) -Як люди ведуть боротьбу з ними? (насаджують лісосмуги) Самостійно 2 частини на с. 124-125. Звернути увагу на пристосування рослин до степової зони. (Моє уточнення, доповнення з використанням гербарію.) Працюємо по малюнку, 1 абзац с.127 2 Робота з контурними картами. Тепер я маю надію, що ви самостійно зумієте нанести степову зону на свої контурні карти і позначите на ній наш обласний центр. (Позначити степову зону України) Оцінюють роботу консультанти. (1 бал) VII Контроль та самоперевірка знань Робота в групах(3 бали) 1 група - кросворд№1
1
С
2
Т
3
Е
4
П
1. Рослина, схожа на вогник з іскрами. (Костриця.) 2. Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан.) 3. Рослина з чорними ягодами, про неї складено пісню. (Терен.) 4. Дуже гірка рослина з різким ароматом. Худоба її не їсть. (Полин.) 2 група - кросворд №2
С
Т
Е
П
1. Тварина з коротким хоботом. (Сайгак.) 2. Тваринка, в якої задні ноги в 4 рази довші за передні. (Тушканчик.) 3. Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. 4. Маленьке, сіреньке, а хвостик як шило. (Полівка.) 3 група - робота з курвіметром. Обчисліть протяжність зони степів із заходу на схід та з півночі на південь від вказаних точок. 4 група. Зберіть пазли і дізнайтеся, яка тварина і рослина заховалися в конверті. Дайте відповідь на питання «Як вони пристосувалися до природних умов степової зони?» 5 заповніть таблицю «Які культурні рослини вирощують в зоні степу?» фрукти овочі зернові технічні
Оцінювання Я вашою роботою задоволена, а ви? VIII Підсумок уроку.\ Інтерактивний метод "Мікрофон" - Прошу мікрофон узяти І сміливо розказати, Чи цікаво вам було На уроці працювати, Що дізналися нового, Що запам'ятали з нього. На дошці таблиці: знаю, вмію, ціную.
(Відповіді дітей, повернення до асоціативного куща)
Підсумкове оцінювання
Слайд5 IX Інформація про домашнє завдання: а) опрацювати статтю підручника с. ? б) підготувати інформацію про інші заповідники степової зони; в) знайти, які рослини і тварини степової зони занесені до Червоної книги і про одну з них зробити повідомлення.
Виставка книжок.
Степ приваблює своєю красою в усі пори року і не залишає байдужим ні художників, ні музикантів, ні поетів. ( Поетична хвилинка.)
Степи таврійські - як саме життя,
Немов життя - ласкаві і примхливі.
Чайки за обрій в мареві летять,
Сміється сонце, і шумують зливи.
Степи, степи…
Знедолені колись,
У битвах кров'ю миті-перемиті,
Ви нині колосками заплелись,
Ви нині і заквітчані й обжиті.
Молодці ви, любі діти! Все зуміли вчасно зробити. Асоціативний кущ побудували, Зону степів показали, Заповідник Асканію-Нову пригадали, В якому ми дикий степ спостерігали. Та ще й про господарську діяльність В зоні степів з'ясували. Нагородою вам буде Степового короваю сила, Що українські руки зростили І на вишиваний рушник помістили.
Дякую за співпрацю.
Слайд 6