Поделитесь с коллегами:
Тема: «В світі казок»
Мета:закріпити знання про назви відомих казок; вчити школярів на прикладах героїв казок оцінювати вчинки, знаходити правильне рішення; розвивати емоціональну вольову сферу, зв'язне мовлення, мислення, увагу; виховувати бажання слухати казки та розповідати їх.Виховувати шанобливе ставлення до книги, інтерес до народної творчості, збагачувати словниковий запас. Виховувати бажання поповнювати свої знання. Тип уроку: урок - подорож Обладнання:мачки, деформований текст, скоромовки, таблиці, кросворд, сигнальні картки, макет поїзда, ілюстрації казок та казкових героїв.
ХІД УРОКУ 1.Організація класу до уроку.
- На сьогоднішній урок до нас завітало багато гостей. Поверніться до них обличчям, привітайтеся і усміхніться.
Вчитель: Всім дзвінок нам дав наказ: - Працювати уже час. 2.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку. Вчитель: - Діти,сьогодні на уроці ми пригадаємо багато українських народних казок, ознайомимося із новими для того, щоб бути добрішими, мудрішими. Народні казки виникли раніше, ніж люди навчились писати. Тому їх не записували, а переказували один одному. При переказуванні ці казки змінювалися. Ім'я автора забувалося за давністю. Казка ставала народною. Отже, автором народної казки - є народ. І люблять казки як дорослі так і малі. А оскільки всі ми любимо подорожувати тож запрошую всіх зручно у поїзд сідати та в далеку дорогу вирушати. 2.1. Мовленнєва розминка. Перша станція «Скоромовна». Вчитель: - А щоб краще розмовляти скоромовки потрібно знати та швиденько їх читати. 1 група. Тишком - нишком вийшла мишка із нори, В шкряботушки ніс і вушка догори. 2 група. Сидів горобець на сосні,-
Заснув - і упав уві сні.
Якби не упав уві сні.
Сидів би він ще на сосні.
3 група.
У лузі журавлик
Щипав собі щавлик.
Купіть йому горщик -
Він зварить вам борщик. 4 група.
Бубоніла діду баба:
- Ой не дмухай на кульбабу,
Бо з кульбаби полетять
Сто малих кульбабенят.
2.2. Кросворд. А щоб казки та героїв пригадати, швидше на станцію «Кросвордну» потрібно вирушати. Кросворд. (діти прикріплюють на кожну відповідь ілюстрацію).
- Що побачив півник, підмітаючи подвір'я? (Колосок.)
- Житлом для тварин стала загублена дідом…(Рукавичка.)
- Хто не повірив вовчим хитрощам і не впустив його в хатину? (Козенята.)
- Ведмедя - велета порятував з біди маленький…(Павучок.)
- Вона в казках хитра, улеслива та підступна. (Лисичка.)
- Гарно з кросвордом працювали, всі знання демонстрували, час в дорогу вирушати, але й про здоров'я потрібно пам'ятати. 2.3. Фізкультхвилинка. Станція «Найкмітливіші» чекає малят своєю літературною вікториною. 2.4. Літературна вікторина. - Спробуйте впізнати героя.
- «Призволяйся, не погордуй. Сама варила…» (Лисичка)
- «Вибачай, любонько, чим хата багата, тим і рада, а більше на цей раз нічого немає…» (Журавель)
- З якої казки ці герої? («Лисиця і Журавель»).
- «Відчиніться, відмікніться! Ваша мати прийшла, молока принесла». (грубим голосом). (Вовк).
- «-Чуємо, чуємо, - не материн це голосок. Наша матінка співає тонесеньким голоском та й приказує не так» (Козенята).
- З якої казки ці герої ( «Вовк і семеро козенят»).
- -Гей, Круть, гей, Верть, глядіть, скільки зерна я намолотив!» (Півник)
- З якої казки? («Колосок»).
- «Покликала бабця онучку:
онучка за бабцю, бабця за дідуся, дідусь за ріпку - - тягнуть - потягнуть, витягти не можуть!» («Ріпка»).
7) « А хто-хто тут живе? - Мишка - шкряботушка, жабка - скрекотушка та зайчик - побігайчик. А ти хто? - А я лисичка - сестричка. Пустіть і мене. - Та йди.» («Рукавичка») 3. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання Казки про липку та зажерливу бабу. 3.1. Читання казки вчителем . а) Націлення на первинне сприймання казки. -Будьте уважними, після того як ви прослухаєте казку, ви повинні дати відповідь на запитання: - Чому казка має таку назву? - Назвати головних героїв твору. б) Читання казки учнями. в) Словникова робота. розгнівається - розізлиться лаяла - сварила батрак - найманий працівник для роботи в сільському господарстві. Вчитель: - Чіткі відповіді давайте і про руку не забувайте! г) Бесіда за змістом казки - Якою мовою заговорила липка? (Людською).
- Кому розповів дід про пригоду в лісі? (Бабі).
- Яке було перше прохання баби? (Конячка з возом).
- Чи виконала липка друге бажання баби? (Так).
- Знайдіть у тексті останнє бажання баби. (Щоб усі люди в селі були їхніми батраками)
д) Ланцюжкове читання є) Вибіркове читання - Прочитайте зачин казки - Прочитайте кінцівку. Добре всі ми працювали 4. Фізхвилинка(офтальмологічний тренажер). Вчитель: - Гарно діти працювали і на «Гральну» станцію завітали. Зустріч з казкою - це свято, Не було б її у нас, Ми б не знали так багато, Про новий і давній час. 4.1. Гра «Знайди казку за ілюстрацією та маячком». ( У кожної групи на парті розкладені ілюстрації, потрібно знайди назви казок, які вказані на маячках). 4.2. Гра «Клубок казок». (у кожної групи сигнальні картки, якими діти повідомлятимуть про допущені помилки) - Які казки переплуталися? «Була собі коза. У неї було троє поросят. Вирішили вони піти в гості до бабусі та залишити козу одну вдома. У цей час прийшла лисиця. Вона запросила козу до себе на день народження. Вона частувала її кашею з молоком. З того часу лисиця та коза стали приятелювати». Вчитель: Швиденько дітки до потягу сідайте, на останню зупинку завітайте. Зупинка «Творча майстерня». Вчитель: - У нашому класі діти - знавці і з останнім завданням справляться всі! Зараз конверти ви розкривайте та швидко завдання групою розглядайте і предмети вміло розкладайте, про сюжет казки не забувайте своє панно казкове виготовляйте! ( З головних героїв казок «Ріпка» та «Колобок» виготовити казкове панно, презентація). 5.Підсумок уроку. 1учень. Кожен народ створив багато чудових казок. У них відображено життя народу, його мрії і сподівання на кращу долю, на перемогу добра і справедливості над злом, заздрістю, жадібністю і жорстокістю. 2 учень. Казка - народний або літературний твір про вигадані, часто фантастичні події. Є три види казок: казки про тварин; чарівні; соціально-побутові. В другому класі вивчають казки про тварин, головними героями яких є тварини. (Учень демонструє таблицю). - Чи сподобався вам наш урок?
- Чим саме?
А тим часом наша подорож закінчилась. Мабуть, друзі, ви втомились. А тепер - відпочивать Та казки - не забувать!