Сөйлем мүшелері сабақ жоспары

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Видеоуроки
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Lesson Study

Пән: Қазақ тілі мұғалім: А.А.Каппасова сынып: 3 «А» күні:28 .10.2014


Сабақтың тақырыбы

Сөйлем мүшелері.

Сілтеме


Мақсаттары

Сөйлем мүшелері, тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелер туралы алған білімдерін пысықтау.

Сөйлем ішінен тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелерді сұрақ қою арқылы таба білу дағдыларын арттыру.

3. Сөйлем мүшелерін өз орындарына қойып айту және жазу дағдысын қалыптастыру.

Оқытудың нәтижесі

Оқушылардың ауызша және жазбаша сөздік қорлары

Уақыт

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Дерек көзі

Сілтеме

Ұйымдастыру кезеңі

0-3 минут










3-5 минут

Бәріміз орнымыздан тұрып, бір - бірімізбен амандасу рәсімін көрсету..





Топтарды қағаз қиықшалар арқылы бөлу.

Әр топтарға түрлі - түсті қағаз қиықша үлілерін таратып, әр топтың

Мүшелерін жинау




-Оқушылар орындарынан тұрып, бір-біріне амандасу рәсімін көрсетеді.



Топтар өздерінің қолдарындағы қиықша қағаздармен, өздері топ құрастырады...

Интербелсенді тақта,

тақта,оқулы

дидакти-

калық материалда, түрлі - түсті қағаз қишықтары, спикер,

кесте,.



Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

5 - 10 минут

Үйге берілген тапсырманы ауызша тексеру.

Әр топтан бір - бір оқушы дәптерден орындаған тапсырмасын оқып шығады.



Білу.

Ой қозғау,жаңа тақырыпқа шығу

10-15 минут

Тапсырма:

Әр топтың алдына мәтін тастау. Мәтінің атауын қою,мәтінің түрін анықтау. ЖИГСО стратегиясын

мозайка әдісін пайдалану.Әр топ

оқушылары 1-4 -ке дейін санайды.бұл топ «жанұя топ» дейді




Тақырыптың аталуын сұрау,әр топ тақырыпқа орай мақсат белгілеу.

Берілген мәтінді бірігіп оқиды, талдайды, мәтіннің түрін анықтайды..

Енді әр топ №1 болып белгіленген оқушылар бір топқа №2 болғандар екінші топқа т.с.с. бірігеді. Жазғандарын

тексереді. Содан соң орындарына қайтып келеді.


-Тақырыпты атайды және әр топ бір мақсатты белгілейді.


Топтарға үлестірме қағаздар таратылады






үлестірмелі

карточкалар

.


Түсіну

15 -25 минут






Интербелсенді тақтаға алдын - ала дайындалып жазылған кесте ілінеді.

Сұрақ - жауап

әдісі арқылы

оқушылардың түсінгендерін тексеру.


- Енді 4 - бөліктегі берілгенді оқыңдар.Мәтін деуге бола ма?



Мұғалімнің жетекші сұрағы арқылы, оқушылар

Білімдерін пысықтайды.

.

Оқушылар назарын 1- бөліктегі сөйлемдерге аударады. Оларды оқиды. Бұлардың мәтін емес екені айтылады. Осылайша 2 - 3 бөліктегі мәтін оқытылып салыстырылады. Екі мәтінің қайсысы сипаттау,қайсысы баяндау мәтіні екені анықталады...

Бұл жоспар.жоспар бойынша мәтін құрастыруға болады.

1. Мәтінің атауын

тақырып деп атаймыз..

2. Әр мәтінің басталуы болады.

3.Мәтін бірнеше бөлімнен құралады.

Әрбір бөлім абзац деп аталады.

4.Мәтін сипаттау, баяндау (әңгімелеу) болып бөлінеді

интербелсен

ді тақта


жазылған кесте







Қолдану

25-32 минут


Жаттығу орындау.

2-жаттығу. Мәтінді оқып, әңгімелеу,пайым

дау, және сипаттау мәтіндерін табу.


1 - топ .әңімелеу мәтінін, 2- топ пайымдау, 3- топ сипаттау мәтінін табады

.

оқулық


Талдау.




32-37 минут

Интербелсенді тақта көмегімен суреттер көрсетіледі. «Қар түйіршігі»ойынын

қолдану.Суреттің атауын атайды,сөз тіркесін құрастырады,сөйлем жасайды, мәтін құрастырады.

(сурет бойынша әңгімелеу мәтінін құрастыру)

Әр топ берілген тапсырманы орындайды тексереді.

Бір оқушы атауын атайды,екінші оқушы сөз тіркесін жасайды, үшінші оқушы сөйлем құрастырады, төртінші оқушы мәтін құрастырады.

АКТ


Алдарына парақшаға жазып сөз тастаймын. Сол арқылы топтар бірігіп диалог құрастырады.

«Мектеп» «Ана»

«Достық»


.Әр топқа жеке сөздер беріледі. Сол сөз арқылы бір - бірімен диалог құрастырады.

дайын парақша


37-42 минут

Анализ


Оқушылар өз түсініктерін жазады.

Түрлі-түсті стикерлер таратылады.


42-45 минут

Үйге тапсырма

5-жаттығу 32 бет.

Бағалау

Күнделікке үй жұмысын жазады.





© 2010-2022