- Преподавателю
- Начальные классы
- Урок украинского чтения в 1 классе на тему Украинская народная сказка Лисичка та Журавель
Урок украинского чтения в 1 классе на тему Украинская народная сказка Лисичка та Журавель
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Долженко Е.В. |
Дата | 22.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Тема. Українська народна казка «Лисичка і Журавель»
Мета: формувати навички правильного, свідомого читання, збагачувати словниковий запас учнів;
вчити аналізувати зміст твору, давати характеристику героям, розвивати увагу, пам'ять, мислення, виховувати гостинність, порядність, почуття поваги до людей, вміння дружити.
Хід уроку
І. Організаційний момент
-
Привітання гостей.
-
Настрій.
-
Покажіть свій настрій за допомогою позначок. Я бажаю, щоб такий настрій був у вас до кінця уроку.
-
А він і не може бути іншим, адже сьогодні ми здійснимо подорож у казкову країну.
-
Яким має бути наш урок?
-
(Цікавим, трохи казковим, навчальним)
-
А якими будемо ми?
-
(Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними)
ІІ. Повторення (мікрофон)
-
Наш урок почнемо з повторення.
-
З чого складається наше мовлення?
-
З чого складаються речення?
-
З чого складаються слова?
-
На які групи поділяються всі звуки?
-
Чим відрізняються голосні від приголосних?
-
Скільки голосних звуків в українській мові? Назвіть.
-
Які бувають приголосні?
-
(тв-м, дзв.- гл., парні - непарні)
-
Яку букву вивчали на попередньому уроці? (ж)
-
Що про неї знаєте? Які звуки позначає?
-
Як в українській мові вимовляється [ж] ?(чітко, дзвінко)
-
Щоб дістатися до казкової країни, нам потрібно перейти через річку місточком скоромовок і чистомовок. Давайте пригадаємо , які скоромовки і чистомовки ви знаєте.
-
Чітко вимовляємо звук [ж] у чистомовці.
-
Жу-жу-жу - з другом я дружу,
Жа-жа-жа - дай мені коржа,
Іж-іж-іж - пиріжок на всіх розріж,
Жи-жи-жи - нашу дружбу бережи.
-
Скоромовки. Згадайте вивчені скоромовки про …(малюнки тварин)
-
Лис у лісі заховався.
-
Бурі бобри брід перебрели.
Забули бобри забрати торби.
-
Дві ґави зранку гасали по ґанку,
ґави просили на ґанку сніданку.
-
В чаплі чорні черевички,
чапля чапа до водички.
-
Хитру сороку спіймати морока,
а на сорок сорок сорок морок.
- Молодці, ви гарно пройшли через місток скоромовок і чистомовок.
3. Складова таблиця.
- Щоб гарно читати, треба розчитатися.
-
А
О
У
И
І
Е
Я
Г
ГО
ГУ
ГИ
ГІ
ГЕ
ГЯ
Л
ЛА
ЛО
ЛУ
ЛИ
ЛІ
ЛЕ
В
ВА
ВО
ВУ
ВІ
ВЕ
ВЯ
Н
НО
НУ
НИ
НІ
НЕ
НЯ
-
Прочитайте. Які склади, які були пропущені?
-
Складіть з них слово. (галявина)
-
Так, ми на казковій галявині.
А з чим асоціюється слово «казка»? (Асоціативний кущ)
(мама, бабуся, школа, доброта, чарівність, дитинство)
КАЗКА
-
От зараз ми і перевіримо, чи знаєте ви казки?
-
Сів на віконечку,
Як маленьке сонечко.
Від діда з бабусею утік,
Побіг у ліс і раптом зник
(колобок)
-
Знесла яєчко золоте.
Зраділи дуже дід і баба.
Ви, діти, знаєте її?
Та це ж (курочка Ряба)
-
В`ється річка - невеличка,
Й хлопчик у човні сидить.
З берега матуся кличе,
Щоб обідом пригостить. (Івасик-Телесик)
-
Хто вигнав мишенят Круть і Верть з-за столу?
(Півник)
-
Молодці, я бачу ви знаєте казки. А звідки вони взялися?
-
Ми не знаємо автора. Вони дійшли до нас із давніх-давен, переказувалися від одного покоління до іншого. І тому мають назву - народні.
Фізкультхвилинка
ІІІ. Нова тема
-
Повідомлення теми уроку.
-
Сьогодні ми будемо працювати над українською народною казкою «Лисичка і Журавель»
-
Чи дружать ці тварини?
-
Із цієї казки ми дізнаємось, чому Лис, не приятелює з журавлями.
-
Словникова робота.
-
Спочатку повчимося правильно, чітко, виразно читати слова і правильно вимовляти звуки [ж] і [ж'] у цих словах.
біжить
лежить
дружити
подружитись
журавель
журавлик
журавлиний
покажи
покажіть
розкажи
розкажіть
-
читання вчителем
-
хором
-
ланцюжком
-
у прискореному темпі
-
Читання казки вчителем. (Зараз я прочитаю цю казку, а ви уважно послухайте)
-
Переказ учнями . Що було далі?
-
Які ж дійові особи в казці?
-
Чи вдалося лисичці перехитрити журавля?
-
Просмотр казки (відео)
-
А тепер давайте уважно подивимось цю казку.
«Довідкове бюро»
Призволяйся - пригощайся
На гостини - в гості
Погордувати - поставитися до когось зневажливо, презирливо.
Облизня спіймати - залишитись ні з чим
Фізкультхвилинка
-
Вторинне сприйняття казки.
а) А тепер приготуйтеся до самостійного читання казки. Читаємо напівголосно. Готуємось до виразного читання.
б) Читання ланцюжком.
в) Вибіркове читання.
- Прочитайте, якими словами запрошувала Лисичка Журавля?
- Знайдіть, як саме пригощала Лисичка Журавля?
г) Робота з малюнком.
- Роздивіться малюнок. Знайдіть і прочитайте, до якого уривку казки цей малюнок.
7. Аналіз казки
- Чи добре вчинила Лисичка?
- Як Журавель віддячив Лисичці за її глузування?
- Чи може тривати дружба між Журавлем та Лисичкою?
(друзі так не поступають)
-
Хто вам більше сподобався? Чому?
-
Прочитайте риси характеру.
-
Які відносяться до Журавля, а які до Лисички?
Добрий
Хитра
Нещира
Довірливий
Ввічливий
Улеслива
Чемний
-
Чому вчить ця казка?
-
бути щирим зі своїми друзями
-
вміти дружити
-
ділитися з ними тим, чим можеш
-
завжди говорити правду
-
бути гостинними, щедрими
-
-
Український народ склав про дружбу багато пісень, віршів, прислів'їв.
Попрацюйте в парах. З'єднайте частини прислів'їв стрілками, прочитайте їх.
Не той друг, хто медом маже , а злих стережись.
Яке частування, а той, хто правду каже.
З добрим дружись, таке й дякування.
-
Яке з цих прислів'їв може бути заголовком до казки? Доведіть свій вибір.
8.Технологія «Прес»
- Прочитайте твердження: «Журавель вчинив правильно, коли помстився Лисичці»
- Висловіть свою думку, поясніть вашу точку зору. Починайте зі слів: «Я вважаю, що…, тому що…» Наведіть докази.
- Яку позицію ви оберете - ваша справа, але пам'ятайте, що відповідати злом на зло не варто.
Висновок:
Отже, таким чином…
ІV. Підсумок уроку. (мікрофон)
-
Уявіть, що ви вийшли з театру і вас зустрів репортер. Він хоче дізнатись вашу думку про побачене і прочитане.
-
Чи були герої казки гостинними?
-
Що б ви порадили героям казки, щоб вони стали друзями?
-
Про кого з наших героїв ці прислів'я?
Не копай іншому ями - бо сам у неї впадеш.
Є в глечику молоко - та голова не влазить.
- Як би ви вчинили на місці героїв казки?
- То чого вчить нас ця казка? (вміти дружити)
Чудове це почуття - дружба. Здавна наш народ цінує дружбу й засуджує ворожнечу між людьми. Якщо по-справжньому дружити з людиною, то хочеться зробити їй щось приємне. Коли гарно другові, то гарно й тобі. Ми повинні пам'ятати, що на добро треба відповідати добром, а зло вміти прощати, щоб світ не став злим. Пам'ятати, що зло - тимчасове, а добро - вічне.
На кінець нашого уроку пограємо у гру «Так чи ні?»
-
Казка вчить нас бути гостинними? (так)
-
Ми повинні бути такими. як Лисичка? (ні)
-
У кожного повинні бути друзі? (так)
-
З друзями потрібно бути доброзичливими? Чуйними? (так)
Ось і уроку кінець. Я думаю кожен з вас зробить з нашого уроку висновок. Дякую за роботу.