План урока по казахскому языку на тему Зат есім

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
План урока по казахскому языку на тему Зат есімПлан урока по казахскому языку на тему Зат есім

Мектебі


Ш.Бекмұхамбетова атындағы мектеп- гимназиясы

Сыныбы

2а- кл

Мұғалімі

Жұмашева Ұлболсын Құраловна

Күні

19.02.2015 жыл

Пәні

Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы

Зат есімнің жекеше және көпше түрі.

Мақсаты

1Білімділік: а. Зат есім туралы түсінігін кеңейту,зат есімнің жекеше және көпше түрлерін ажырату, жасалу жолын білу 2. Дамытушылық: ә.Оқушылардың ақыл-ойын, байқағыштық қабілеттерін, коллиграфияларын жетілдіру,сөздік қорын, өз бетімен жұмыс жасау арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту. 3.Тәрбиелік: б. Балаларды кішіпейілділікке,адамгершілікке,адалдыққа әдепті, ұқыпты болуға, ұйымшылдықпен, топпен, жұмыс істеуге тәрбиелеу

Көрнекілігі

Ребус, дидактикалық материалдар,ойындар, Венн диаграммасы, суреттер, тестер, тірек сызбалар.


Әдісі

СТО,АКТ, ой- қозғау,өзіндік жұмыс, топтық жұмыс, жұптық жұмыс,сұрақ-жауап,мағынаны ашу.

Сілтеме

Интернет,

Күтілетін нәтижесі

Зат есім туралы жалпы білімі болады.Зат есімнің көпше түрінің жасалуын біліп,көптік жалғауларымен танысады.Өз ойын тиянақтай біледі,нақты, толық жауап береді.Топпен жұмыс жасайды,өзара және бірін -бірі баңалауға үйренеді.Кері байланыс жасауға дағдыланады.

Сабақтың барысы

1.Ұйымдастыру кезеңі.

. Психологиялық дайындық «Шаттық шеңбері»

3. Топқа бөлу

4. Қызығшылықты ояту

5. Мағынаны тану

6. Жаңа тақырыпты меңгерту

7.Ой- толғаныс.

8.Үйге тапсырма

9.Бағалау.

10.Кері байланыс.

Мүғалім әрекеті

Оқушының әрекеті

Көрнекіліктер, ресурстар

Бағалау

1

Сабақты ұйымдастыру.

қызығшылықты ояту

Көңіл- күй экранын толтырады

көңіл күй экраны

2

Психологиялық

дайындық

«Шаттық шеңбері»

- Әрбір адам? - Туысым, досым, жұрағат,

- Әрбір сабақ? - Үйрену, ұғу, ұлағат.

- Әрбір ісім? - Тірлік, тірек, адамдық,

- Әрбір сөзім? - Бірлік, шындық, адалдық.

Күлімдеп күн бүгін,

Қарады маған да!

Күлімдеп күн бүгін,

Қарады саған да!

Шуақпен нұр төгіп,

Көңілді кетті көтеріп!

Қол ұстасып бәріміз

Жылылықты сезейік,

Күндей күліп әрқашан

Күлімсіреп жүрейік!

Слайд «Жүректен-жүрекке»

3

Топқа бөлу

І-топ «Жалқы есім»

ІІ-топ «Жалпы есім»

Жалқы есім деген не?

Жалпы есім деген не?

Топтың «алтын» ережесін оқу.

4



5

Қызығушылығын ояту.

.



Зат есім дегеніміз не?


«Ойлан, тап!»

План урока по казахскому языку на тему Зат есім

10+7=? 18+10=? 20-5=?

9+5=? 12+8=? 100-1=? 60+40=?

Оқушылардың жауабы.

Слайд

Үш шапалақ.

6

Жаңа сабақты меңгерту.

Топтық жұмыс.

Постер жасау.

І-топ. Зат есімнің жекеше түрі.

ІІ-топ.Зат есімнің көпше түрі.

Слайд арқылы толықтыру.

Толық мәлімет беру.

Үш шапалақ.

7

Дәптермен жұмыс.

Күннің жады.

Көркем жазу .Н н нар,нан,нағашы

Толық мәлімет беру.Слайд.

8

Оқулықпен жұмыс.

348-жаттығу.Мәтінді оқып, жекеше,көпше түріндегі зат есімдерді тап.Кезекпен оқып,талдайды.

.

9

Сергіту сәті.

«Ойыншықтар» әні.

Әннің ішінен зат есімдерді табыңдар.

9

Мағынаны тану.

Топтық тапсырма.

Бұл зат есімдерді көпше түрге айналдырып жазыңдар.

І-топ

Оқушы,ұстаз,мұғалім,азамат,

Әнші,жігіт.

2-топ

Ою, дәптер,қалам, гүл, кітап, елік.

-Қандай өзгеріске ұшырайды?



Әр топ өз жұмыстарын

талқылап,та ныстырады.



Үш шапалақ.

10.

Оқулықпен жұмыс.

.

352-жаттығу.Мәтінді бәрі іштей оқиды.Мәтін неше бөліктен тұрады? Әр бөлік қандай жолдан бастап жазылады?

І-топ. 1-бөлігін оқып, талдайды.

ІІ-топ 2-бөлігін оқып талдайды.

2-ші бөлігін тақтаға жазады.

10.

Ой-толғаныс.Бағалау.

Сәйкестендіру тесті.

І-топ.

ІІ-топ.



Венн диаграммасына салу

Алатау Жалқы есім

Биші Жалпы есім

Парта Жекеше

Баянауыл Көпше

Балалар кім?

Асан не?

Суретші кімдер?

Күйшілер нелер?

Аңдар

Құс

Сәйкестендіру тесті
1. Суретші - дар
2. Ақын - лар
3. Жеңімпаз - дер
4. Сыйлық - тер
5. Бала - лер
6. Құс - тар
7. Ата - дар
8. Құжат - тар
9. Өзен - дер
10. Торғай - тар


Кім? Не? Кімдер? Нелер?

Түбір сөз, Зат көптік ж. Жекеше есім көпше т.



Слайд

Слайд.

11.

Үйге тапсырма.

.

«Менің оқу құралдарым» тақырыбына әңгіме жазу.

.

12

Бағалау.

Топ жетекшісі бағалайды.

13.

Кері байланыс.

Даладай кең, пейілім,

Жүрегім толы мейірім.

Жер шарының ұл-қызына

Жылытуға жетер қызуым.

Слайд



© 2010-2022