Көлем. Көлем бірлігі-см3 ( куб сантиметр)

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
Көлем. Көлем бірлігі- см3( куб сантиметр).Көлем. Көлем бірлігі- см3( куб сантиметр).Көлем. Көлем бірлігі- см3( куб сантиметр).Көлем. Көлем бірлігі- см3( куб сантиметр).Сабақтың тақырыбы: Көлем. Көлем бірлігі- см3( куб сантиметр). Сабақтың мақсаты: Білімділігі: оқушыларды сыйымдылықпен және көлеммен таныстыру. Көлемнің өлшем бірліктерін 1 л, 1 см3 енгізу. Дамытушылығы: есептеу дағдыларын қалыптастыру, көлемді табу, есептерді шығару біліктерін дамыту. Тәрбиелігі: меңгерген математикалық білімдерін өмірде қолдануға жан-жақты дайыңдауды жүзеге асыру. Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгеру. Сабақтың көрнекілігі: флипчарт Сабақтың әдіс-тәсілдері: топтық, сұрақ - жауап, практикалық, талдау, көрнекілік, жекелеме. Пәнаралық байланыс: дүниетану. Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Топтарға бөлу. 2. Психологиялық дайындық.

Қуанамын мен де,

Қуанасың сен де.

Қуанайық, достарым,

Арайлап атқан әр күнге.
2. Үй тапсырмасын тексеру. №4. Есептерді шығар. а) Тік төртбұрыш тәріздес бөлме еденінің ауданын тап. Бөлме еденінің ұзындығы 6 м, ал ені 4 м. ә) Тік төртбұрыш тәріздес бөлме еденінің ауданын өрнек түрінде жазып көрсет. Оның ұзындығы 6 м, ал ені х м. б) Тік төртбұрыш тәріздес сынып бөлмесі еденінің ені 5 м, ал ауданы 30м2. Оның ұзындығын тап. - Аудан дегеніміз не? - Ауданды қалай табамыз? - Ауданның өлшем бірліктерін ата. №6. Кестені толтыр.

Тік төртбұрыштың ұзындығы

Тік төртбұрыштың ені

Тік төртбұрыштың ауданы

Тік төртбұрыштың периметрі

5 см

3 см

?

?

7 дм

?

56 дм2

?

?

6 м

?

22 м 3. Көркем жазу. 567345 4. Тірек білімді белсендіру. Мысалдарды жауаптарымен қос. (ауызша есептеу) 2 ∙ 5
10
6
5 ∙ 1 7 ∙ 3
45
12
2 ∙ 6 9 ∙ 5
24
18
3 ∙ 2 4 ∙ 6
21
5
2 ∙ 9 5. Арифметикалық диктант. а) 10 мен 3 сандарының қосындысын 2-ге көбейту; ә) 6 мен 3 сандарының қосындысын 3-ке көбейту; б) 35-ті 13-ке кеміту; в) 65 пен 22 сандарының қосындысының мәнін табу; г) 83 пен 35 сандарының айырмасының мәнін табу; ғ) 1, 2, 3, 4 сандарының квадратын табу; д) 1, 2, 3, 4 сандарының кубын табу. 6. Негізгі бөлім. - Кім сүтті, шырынды ... жақсы көреді? - Олар қандай ыдыста сатылады? - Су қайсысында көп: шелекте ме, әлде бөшкеде ме? - Бүгін біз көлемнің тағы бір бірлігімен танысамыз. Практикалық жұмыс №1.

Көлем. Көлем бірлігі- см3( куб сантиметр). - Ыдыстардың сыйымдылығы туралы көз мөлшерімен не айтар едің? - Сыйымдылықтың өлшеуіші ретінде қай ыдысты алуға болады? Практикалық жұмыс №2.

Көлем. Көлем бірлігі- см3( куб сантиметр). Қатар тұрған екі ыдыстағы сұйықтықтың көлемін салыстыр. - Не байқадың? Суретті пайдаланып, мына тұжырымды тексер: а) қай ыдыстың көлемі үлкен болса, сол ыдыстың сыйымдылығы де артық болады; ә) қай ыдыстың көлемі кіші болса, сол ыдыстың сыйымдылығы де кем болады; б) егер екі ыдыстың сыйымдылығы бірдей болса, онда олардың көлемдері де бірдей болады. Көлем. Көлем бірлігі- см3( куб сантиметр).

1 л - сыйымдылықтың бірлігі. Литрмен ыдысқа құйылған сұйықтықтың мөлшерін, яғни көлемін өлшеуге болады.

Көлем. Көлем бірлігі- см3( куб сантиметр).

Бұл - текше (куб). Оның үш өлшемі бар: ұзындығы - 1см, ені - 1 см және биіктігі - 1 см. Бұл текшенің көлемі - 1 см3 (бір куб сантиметр).


Практикалық жұмыс №3. - Балалар су туралы не білеміз? - Оның түсі қандай? 1 л суды ұзындығы 10 см, ені 10 см және биіктігі 10 см текше тәріздес аузы ашық ыдысқа құйсақ, ол толады. Олай болса, 1 л = 10 см ∙ 10 см ∙ 10 см = 1000 см3 (бір мың куб сантиметр). Көлемі 1000 см3 (яғни 1 л) судың массасы 1 кг болады. Оған көз жеткізу үшін: а) бос ыдыстың массасын өлше; ә) сол ыдысқа 1 л су құйып, оның массасын өлше; б) кейінгі нәтижеден алдыңғы нәтижені азайт. сонда 1 кг шыға ма? Тексер. 7. Сергіту сәті. «Көңілді күн» 8. Топтық жұмыс.

I топ.


II топ.

Есептер құрастыр және шығар.

Болғаны - әрқайсысында

100 литрден 5 ыдыс


Сатылғаны? Қалғаны 200 л


Болғаны - әрқайсысында

100 литрден 5 ыдыс


Сатылғаны? Қалғаны 300л 9. Логикалық тапсырма.Көлем. Көлем бірлігі- см3( куб сантиметр). «Сиқыршы болып көр!» Нөлден басқа әр түрлі үш цифр ал. Олардан әр түрлі үш таңбалы алты сан құрастыр. 100 шығу үшін олардың қосындысынан қандай санды азайту керек? М: 2, 3, 5 352 + 235 + 532 + 253 + 325 + 523 = 2220 2220 - 2120 = 100 10. Рефлексия. - Қандай жаңа өлшем бірліктерімен таныстық? - Текшенің көлемін табу үшін қандай өлшемдерді білу қажет? 11. Үй тапсырмасын беру. №6, 7. (түсіндіру) 12. Бағалау.

© 2010-2022