- Преподавателю
- Начальные классы
- 7 санын қосу және азайту
7 санын қосу және азайту
Раздел | Начальные классы |
Класс | 1 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Хамитова Д.А. |
Дата | 29.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Алматы облысы,Іле ауданы, Боралдай кенті
«№39 гимназия мектепке дейінгі шағын орталығымен» мемлекеттік коммуналдық мекемесі
Ашық сабақ
Тақырыбы: «7 санын қосу және азайту».
Өткізген: Хамитова Д.А.
1 «В» сынып
Күні 04.02.2014
Пәні математика Сабақтың тақырыбы: 7 санын қосу және азайту. Сабақтың мақсаты:
- Білімділік: Оқушыларға 7 санын қосу және азайту тәсілдерімен таныстыра отырып, оқушылардың шапшаң есептеу дағдыларын қалыптастыру. Киелі 7 санның ұғымына түсінік беру.
- Дамытушылық: Алған білімдерін саралау, санды санға қосуға, саннан санды азайтуға үйрету. Белгісіз санды азайтуға төсілдіру. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін, ауызша есептеу дағдыларын, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
- Тәрбиелік: Еңбекқорлыққа, достыққа, мейірімділікке тәрбиелеу.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі. 2 мин. Психологиялық дайындық
Мұғалім:
Қош келдіңдер, балалар,
Дайынбыз ба сабаққа?
Бар ма үйден дайындық,
Тапсырмаңыз дұрыс па?
Оқушылар:
Ойымызды айтайық,
Білімімізді байқайық.
Мына отырған ұстаздар,
Қалсын бір сәт марқайып.
-
Қазір бізде қай сабақ?
-
Балалар бүгін біздің сабағымыз өзгеше болмақ.
-
Біз қонаққа сиқырлы тақтаға келдік. Білгенімізді, үйренгенімізді ортаға салайық.
-
Сабағымыз өзгеше болғандықтан сіздерді мен өзгеше бағалаймын.
-
Әр қашанда сіздер тек бес қана алу үшін, бес жұлдыз фигураны сабақта жақсы жауап бергендерге таратып отырамын.
-
Балалар өткен сабақта математика пәнінен қандай тақырыппен таныстық?
-
Үйге қандай тапсырма берілді?
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. 5-10 мин.
А) 132 -беттегі №4.
4+2+3=9 5+4+1=10 10+0-7=3
7-5+1=3 9-2-2=5 4-3+8=9
Сұрақ -жауап
-
6 санның қосу кестесін, 6 санның азайту кестесін еске түсірейік
-
Қосылғыштың компоненттерін ата?
-
Азайтқыштың компоненттерін ата?
ІІІ. Білімді жан - жақты сұрау, тексеру кезеңі. 3 мин.
«Келіңдер бірге ойнайық»
2 3 4 5 6
1 1 1 2 2 2 1 4 3 3
Дұрыс санды көрсетіңдер
-
Қай сан 4-тен кем, ал 2-ден артық?
-
2 3 4 5 6 7 8 9 10
-
Қай сан 6-дан артық, бірақ 8-ден кем?
-
2 3 4 5 6 7 8 9 10
IV. Жаңа материалды үйренуге дайынлық. 3 мин.
«Жұмбақ өлең шешейік»
Жаңылмастан жетеуі
Кезек қызмет етеді
(«апта» 7 күн)
-
Балалар біз қандай санға байланысты жұмбақ шештік.
-
Ендеше, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы 7 санын қосу және азайту.
V. Жаңа материалды түсіндіру, қабылдау кезеңі. 15-20 мин.
Түсіндірме
7 саны туралы не білеміз?
Мен сендерді 7 санына байланысты ұғымдарымен таныстырып кетейін. Қазақ халқы ертеден келе жатқан 7 санына байланысты ұғымдарды қасиетті, киелі сан деп санайтын.
7 - тақ сан
7 - бірліктен тұрады
-
апта: Әр адам жеті атаға дейін туыс саналады.
1.Ата 2. Әке 3. Бала 4. Немере 5. Шөбере 6. Шөпшек 7. Немене
7 шелпек: Жұма күні ең жақын туыстардың аруағына бағыштап жеті шелпек пісіріп таратады.
-
күн: 1 аптаны айтуға болады.
-
Дүйсенбі 2. Сейсенбі 3. Сәрсенбі 4. Бейсенбі 5. Жұма
6. Сенбі 7. Жексенбі
- Қыс бітіп қай мезгіл басталды?
- Көктем
- Көктем айларын атап жіберіңдерші?
- Бүгін көктемнің қай қай айы?
- күн ретін атап кету.
- Наурыз айында қандай мерекелер болады?
- наурыз көженің жеті тағамын атап кету.
7 күн
7 жұт 7 шелпек
7 қазына 7 7 апта
7 түс 7 жетім
7 қасиет
Көрнекі құралдың көмегімен 7 санын қосу және азайту тәсілін түсіндіру.
1 2 3 8 9 10
+7 -7
Суретпен жұмыс:
-
Суреттен нені көріп тұрмыз?
-
Қандай түсті шарлар?
-
Қанша шар?
-
Шардағы сандарға назар аударайық?
-
Ол бойынша не айтуға болады?
-
Балалар оқулыққа назар аударайық.
-
Оқулықпен бірге дәптермен жұмыс жасаймыз.
Оқулықпен жұмыс:
+ 7 = - 7 =
+ 7 = - 7 =
+ 7 = - 7 =
Ережені қайталап айтып кету.
-
Қосылғыштардың орны ауысқанымен қосындының мәні өзгермейді.
Сергіту сәтін өткізу.
-
Балалар бізге бір аптаға жеті күнге жоспар құрылып тұр. Сол әр күннің жоспарын іске асыруымыз керек.
1 күн Дүйсенбінің тапсырмасы:
№2 көк және қызыл кесінділер ұзындықтарының айырмасын қызыл және жасыл кесінділер ұзындықтарының қосындысымен салыстыр.
9 см - 7 см =2 см
7 см +3 см = 10 см
-
см ˂ 10 см
№3 есеп құрастыр және шығар:
-
Балалар біз күнде 2 ші сабақтан кейін қайда барамыз? Онда не жасаймыз?
-
Тамақты немен ішеміз?
-
Шайға ше?
-
Қасық неден жасалған?
-
Оларды кім жасайды?
-
Осы қасыққа байланысты есеп шығарып көрейік?
-
Есепті шығару үшін қандай амал пайдаланамыз?
Үлкен қасық - 10 ? артық
Кіші қасық - 7
Шешуі: 10 - 7 = 3
Жауабы: 3 үш үлкен қасық артық
3 күн Сәрсенбінің тапсырмасы:
№4
9 - 3 9 - 4 9 - 5 9 - 6 7 8 9
Азайғыштарды салыстыр.
Азайтқыштарды салыстыр.
Осыған ұқсас тағы бірнеше айырма жаз.
Олардың мәндерін салыстыр.
№6 Жауабын ата.
Зообақта болғанда
Құмда ойнаған үшеуін,
Әткеншек тепкен екеуін,
Арқаларын қыздырып
Отырған тағы үшеуін
Көріп қалып, санадым.
Қанша маймыл байқадым? (8)
VІ. Жаңа материалды түсінгенін тексеру кезеңі 3 мин
4 күн Бейсенбінің тапсырмасы:
Сұраққа жауап бер
-
Айнур 4 ақ гүл және 3 қызыл гүл сатып алды. Айнурда барлығы неше гүл?
-
Азайғышы 7 болатын қандай айырма құруға болады. (Ауызша орында)
5 күн Жұманың тапсырмасы:
Нәтижесі 7 -ге тең болатын қосу амалына мысалдар құрастыру:
+ 1 = 7 + 3 = 7 5 + = 7 + 0 =7
6 күн Сенбінің тапсырмасы:
Орындықтардың нөмірлерін анықта.
2 4 7 5
2 3 6 7
7 күн Жексенбінің тапсырмасы:
Сиқырлы дөңгелектерді аш.
2+7 8-7
9-7 7-6 7-3
3+7
1+7 7+5 4+6
10-7
VІІ. Жаңа материалды бекіту және оқушылар білімін бағалау 2 мин
-
Балалар бүгінгі сабаққа не үйрендік?
-
Қандай санды қосу және азайтуды үйрендік?
-
Қандай амалдар шығардық, қандай есептер?
VІІІ. Үй тапсырмасын хабарлау 2 мин.
133 - бет №5 салыстыр:
БАҒАЛАУ
-
Бүгінгі сабағымызды өлеңмен бастап едік, енді өлеңмен аяқтаймыз.
Математика -өміріңде, өлеңде,
Математика -тамыр жайған тереңге,
Математика -болашаққа жетелеп,
Ұрпақтарды танытады әлемге.
-
Балалар, математиканы жақсы меңгеріп, әлемге танытатын сендер болатындарыңа мен сенемін!