- Преподавателю
- Начальные классы
- «Аңдар. Қайталау сабақ»
«Аңдар. Қайталау сабақ»
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Рамазанова А.К. |
Дата | 07.05.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы: Аңдар
Сабақтың мақсаты: 1.Аңдар туралы оқушылардың түсініктерін толықтыру, аңдардың аттарын қазақша атай білуге үйрету.
2.Ауыз екі тілін дамыту сөздік қорын молайту.
3.Оқушыларды оқуға көңіл аударуға, бірін-бірін бағалау білуге, тәрбиелеу. Табиғатты қорғауға үйрету.
Сабақтың түрі: қайталау
Әдіс тәсілдері: әңгімелеу, сұрақ - жауап.
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, қонақ Айболит, суреттер, плакаттар, кроссворд, қима қағаздар, доп, Лото.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, орыс тілі
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Амандасу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.
2. Психологиялық дайындық.
Айдай арайлап,
Күндей күлімдеп,
Жұлдыздай жарқырап.
Қазақ тілін бастаймыз.
3. Кезекшімен жұмыс.
-Бүгін сыныпта, кім кезекші? Сыныпта кім жоқ?
-Өткен сабақта қандай тақырып болды?
-Ребята, как видите у нас сегодня необычный урок. В классе много гостей, но необычность этого урока заключается не только в этом. Сегодня мы с вами поедим в лес в гости к доктору Айболиту и посмотрим, кто к нему идет лечиться, по дороге мы будем брать их с собой, но чтобы подобрать их нужно выполнить задание, но задания не простые, за каждое выполненное задание мы будем следить какие звери к нему приходят, а поедим мы на необчном поезде.
ІІ. Сабақты баяндау.
-Так как мы едим в гости доктору Айболиту подумайте кого он лечит, но пока вслух не говорите. Давайте посмотрим, правильно ли вы думаете, для этого нужно заполнить крассворд.
1.Хлеб
2.Мяч
М
3.Чай
Н
Ш
Е
4.Праздник
А
Ң
Д
А
Р
Н
О
Й
Е
П
К
Е
-Өте жақсы!
-Как вы думаете, справились ли вы с І заданием, посмотрите бірінші кім келе жатыр?
-Қазақша қалай болады?
-Аю
-Посмотрите, что у него на лапе?
-Бинт
-Ребята, вот у зверей мы говорили лапа, а у людей?
-Рука
-Қазақша қалай болады?
-Қол
-д.Айболит хочет проверить как вы знаете тему «Дене мүшелері», прежде чем к нему приедите. У каждого на парте есть лото. Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз. Біздің мақсатымыз-кім бізде қазақша дене мүшелерін атын көп біледі?
-Ал кім тез Лотоны жабады. Мен сөздерді қазақша айтамын, сендер ол сөзді суреттердің арасынан табасыңдар, сосын Лотоны жабасыңдар.
-Көз, мұрын, шаш, қол.
-Өте жақсы, енді қарайық екінші кім келе жатыр...
-Ой, қараңдар, наш волк храмает, ему срочно нужно к д.Айболиту.
Ал, балалар, біз Лотоны жабтық, енді әрман қарай жылжыйық.
ІІ тапсырма - Сөздер
Сөздер болса, сөзбен жұмыс
-Біздің мақсатымыз - сөздерді қайталау (суретпен жұмыс)
-Мынау не?
-Қоян, түлкі, қақсыр...
-Енді ойын ойнаймыз «Кім жақсы біледі?»
Ойынның мақсаты: өткенді еске алу және оқушылардың оқуға, ойынға көңіл аудару.
-Енді біз ІІ тапсырманы орындадық, кім ІІІ келді?
-Мынау не?
-Посмотрите, у нашей лисы жар, она горит посмотрите ее мордочка в снегу, нужно срочно доставить ее к врачу.
-Өте жақсы!
ІІІ. Сергіту сәті: Орнымыздаң тұрамыз
Қолды белге қоямыз
Бұрыламыз онға бір
Бұрыламыз солға бір
1, 2, 3 біз жинаймыз күш.
IV. Сабақтың пысықтау.
ІІІ тапсырма - Сөйлем.
-Сөйлем болса, сөйлем құраймыз. Енді кеспе құрақтармен сөйлемді құраймыз.
Мен аю көрдім (қоян, кірпі, түлкі)
-Скажите, чем они питаются?
-А что едят люди?
-Нан, сүт, ет.
Сен сүт іш (айран, су) сен нан же
-Өте жақсы, енді ІІІ тапсырманы аяқтадық, енді әрманқалай жылжыйық келе жатыр көрейік.
-Мынау не?
-Қоян.
Он қолымда 5 саусақ
Сол қолымда 5 саусақ
Бесті беске қосайық
Қатты, қатты қағайық.
I V тапсырма - Сөйлесу.
-Осы тапсырмада біз ойнаймыз.
Біздің дәрігерге Қазақстаннан телефон соқты. Ол қазақша білмейді. Кім оған көмектеседі? Саша, сен телефонмен сөйлесші.
Сөйлесу.
-Сенің атың кім?
-Сен нешінші сыныпта оқийсын?
-Сенің досың кім?
-Сен қазақша білесің бе?
-Бәрікелді! Кім біледі Қазақстанда кім тұрады?
-Ел басы кім?
-Мынау кім?
Ту (елтаңба)
-Өте жақсы! Мынау не келе жатыр?
V. Сабақты қорытындылау.
-О, қараңдар, біз дәрігерге келдік.
Кім айтады, Айболитке қандай аңдар келді?
-Мынау не?
-Өте жақсы! Қайталаңдар.
-Біздің өлкемізде қайсысы осы аңдардаң бар? Аттаңдар?
-Кім өз көздерімен көрді?
-Нені? Жақсы.
-Біз осы аңдарды қорғаумыз керек.
-Сейчас многие звери исчезают, чтобы это не произошло создаются заповедники.
-А у нас есть ли заповедники? Где?
-А у кого из вас родители выезжают на охоту?
-Спросите есть ли у них разрешение на охоту.
-На каких зверей разрешается охота, на следующий урок я у вас все спрошу.
-Какие профессии связаны с животными.
VI. Сабақты бағалау
-Ребята, я очень рада, вы сегодня очень хорошо поработали. В 1 классе оценки не ставятся, но я вам дарю свою улыбку.
VII. Үйге тапсырма: қайталау.