Открытый урок на тему Ауа – Жердің қорғаны. Ауаны қорғау

Раздел Начальные классы
Класс 3 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мұғалім Разакбердиева Шахида

Пәні: дүниетану

Сабақтың тақырыбы: Ауа - Жердің қорғаны. Ауаны қорғау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға ауаның жер бетіндегі тіршіліктің көзі екендігін ұғындыру. Алған білімді жүйелеп, бірлесіп жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру.

Дамытушылық: Оқушылардың қоршаған ортаға деген дүниетанымын кеңейту, ойлау, сөйлеу және таным қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушылар бойында қоршаған ортаға деген дұрыс қарым-қатынас орнату, ауаны қорғауға үйрету арқылы экологоиялық тәрбие беру.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелеу, топтастыру

Көрнекілігі: суреттер, видеоролик, сөзжұмбақтар, бағалау парағы, стикер

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі.

  • Оқушылармен амандасу

  • Кезекші ақпаратын тыңдау

  • Оқушылардың зейінін, назарын сабаққа аудару

Барлығы: Табиғатты қорғау үшін бәріміз күресейік. Бір-бір ағаш егейік. Текке отырмай жасымыз бен кәріміз,

Таза ауа үшін терімізді төгейік

-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.

ІІ Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:

  1. Сенің отбасың ішетін және басқа да тұрмыстық қажетті суды қайдан алады? Қандай суды ішесің?

  2. Өз жеріңде қандай суқоймалары бар?

  3. Адамдар суды қалай пайдаланады?

  4. Адамдар суды таза сақтауға байланысты қандай экологиялық ережелерді орындауы керек

Открытый урок на тему Ауа – Жердің қорғаны. Ауаны қорғауОткрытый урок на тему Ауа – Жердің қорғаны. Ауаны қорғау

Открытый урок на тему Ауа – Жердің қорғаны. Ауаны қорғау

ІІІ.Жаңа сабақ

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Ауа -Жердің қорғаны. Ауаны қорғау.

  • Ауа- жер бетіндегі тіршіліктің көзі.

  • Әр адам ауаны қорғауға тиісті

Ал, балалар, ауа көзге көрінбейді. Бірақ айналада бар екенін білеміз. Мысалы: өздерің білетін сабын көпіршіктерін ұшырғанда немесе желпуішті желпігенде ауаның қозғалысын байқай аламыз. Оның иісі де, түсі де, салмағы да, пішіні де болмайды. Ауа-газдардың қоспасы. Қандай газдардың қоспасы екенін білу үшін бәріміз экранға назар аударайық. СОткрытый урок на тему Ауа – Жердің қорғаны. Ауаны қорғауонда ауа деген газ, дәлірек газдардың қоспасы. 2 ғасыр бұрын ғана ғалымдар ауаның көптеген газдардың қоспасынан тұратындығын дәлелдеген. Ауа қоспасындағы ең көп газ яғни азот 78 % оттегі 21 % көмірқышқыл газы 1%.
  • Жоқ

  • Ал сыныптағы заттарды көре аламыз ба?

  • Иә

  • Бұл ауаның қандай қасиетін көрсетеді?

  • Ауа мөлдір.Бұған айналамыздағы заттарды көзге көре алатынымыз дәлел.Таза ауаның иісі жоқ.Ауа иіссіз.

  • Шарды алайық. Оны қолымызбен қысып көрейік, бүйірі қабысады. Бұл кезде ішіндегі аа сығылады. Қолымызды жіберсек, серпіліп қайта орнына келеді. Серпіліп тұрған-ауа. Сонда ауа серпімді және сығылады.

Оқулықпен жұмыс

Әр топ оқушыларына тізбектей оқыту.

АОткрытый урок на тему Ауа – Жердің қорғаны. Ауаны қорғауОткрытый урок на тему Ауа – Жердің қорғаны. Ауаны қорғауОткрытый урок на тему Ауа – Жердің қорғаны. Ауаны қорғаууаның ластану себептері:



  1. Түрлі қалдықтар (зауыттар мен фабрикалардан ауаны ластайтын әр түрлі қалдықтар шығарылуы)

  2. Орманды кесу ( мақал сұрау.)

  3. Улы газдар (көліктен шыққан түтіндер)

  4. Радиация (1840 жылы Семей жеріне ғарыштан құлаған қалдық)

Еліміздің әрбәр азаматы ауаны қорғауға міндетті екенін есте ұстауы керек.Сондықтан да ауаның құрамындағы көмірқышқыл газын сіңіріп, оттегін бөлетін жасыл желектердің тұрақты отырғызылуын, сақталуын қадағалау керек.

Қоқысты, көліктің ескі дөңгелектерін, полиэтиленнен жасалған қапшықтарды бей-берекет өртеуге болмайды. Отқа жағылғанда олар улы газ бөліп шығарады.Сондықтавн да, балалар, сау-саламаттықпен бақытты өмір сүру үшін адамға ең алдымен таза ауа керек. Ауаны ластама!

V Сергіту сәті. Оқушыларға видеоролик қойылады. Ауаның ластануын өз көздімен көріп, өз ойларын айтады.

VI Сабақты қорытындылау

Сұрақтар

1.Жердің ауа қабаты туралы айтып бер.

2. Ауаның ластану себептерін ата.

3.Адамдар ауаны тазарту және қорғау үшін қандай жұмыстар атқарады?

4.Ауаның қандай қасиеттерін білесіңдер?

Оқушылар сабақ бойынша алған әсерлерін стикерлерді жабыстыру арқылы білдіреді VI Сабақта белсенділік танытып отырған оқушылар өз бағаларын бағалау парақтарына қойып, мұғалімге тапсырады. Қорытынды баға қойылады. VI. Үйге тапсырма беру кезеңі: «Ауа -Жердің қорғаны.Ауаны қорғау» мәтінін оқу, түсінік айту. «Ауаны ластама!» тақырыбында сурет салу.

Открытый урок на тему Ауа – Жердің қорғаны. Ауаны қорғау

© 2010-2022