2 сыныптың әдебиеттік оқу пәніне арналған Бесік жыры. Тұсау кесу тақырыптарына арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: Әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы: Бесік жыры.Тұсау кесу жыры

Сабақтың мақсаты: Өлең мазмұны мен идеясын ашуға мүмкіндік жасау. Оқушыларды қазақтың салт-дәстүрімен, әдет-ғұрпымен таныстыру. Анаға деген сүйіспеншілігін арттыру, үлкенге ізет, кішіге қамқор болуға тәрбиелеу.

Құрал жабдықтар: ноутбук, оқулық, бағдаршам, плакат, бор, маркерлер, қуыршақтар

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру, топтық жұмыс
Күтілетін нәтиже: Оқушы бойында жауапкершілік артады.

Көзқарасын өзгертеді.

Өз ойын тұжырымдап қорытынды шығарады.

Жұмыс кезеңдері


Уақыт

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Ұйымдастыру түрі

Бағалау

Қолданылатын модуль

Мотивация

Топқа бөліну

2 мин.

Сыныптың сабаққа дайындығы.

Сынып оқушыларын топқа бөлу.Оқушылар қатарға тұрып 1,2-ге саналады.

Амандасады.

Шырылдады қоңырау,

Біз сабақты бастаймыз.

Жаңа білім алуға

Алға қадам бастаймыз.

(Оқушылар бір-біріне тілек айтады)

Оқушылар топтарға отырып, бағалау парағымен танысады.

Оқушылар бағалау критерийлерін ескере отырып жақсы бағалануға ұмтылады. Белсенді қатысады.

жеке

Үй тапсырмасын тексеру

5 мин.

Үй тапсырмасын тексеру «Серпілген сауал»

Әр оқушы өлеңді жатқа айтады.

-Өлеңнің авторы кім?

- Өлеңнің тақырыбын айт.

-Өлеңді қандай көңіл күймен оқу керек?

-Ақын жас ұланға дені сау болып өсу үшін қандай ақыл айтты?

Үй тапсырмасына жауап береді.

Сұрақтарға жауап береді.

жеке

Бас бармақ

Қызығушылығын ояту

3

мин.

Сөзжұмбақ шешу.

І топ: Бесік жыры

ІІ топ: Тұсау кесу жыры.

Жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

Слайд көру

жеке

АКТ

Білу

10

мин.

-Балалар, бесік, тұсау кесу сөзін естігенде немесе қағаз бетінен көре қалдық делік, сонда ойымызға қандай сөздер келеді.

(постер жасап, қорғайды)

-Қандай тамаша ! Жарайсыңдар балалар, сендер бұл салт-дәстүрлер туралы біледі екенсіңдер.

Түсініктеме: Ең алғаш сәби дүниеге келгенде анасы сәбиін бесікке бөлейді . Бесікке бөлеу қазақтың салт-дәстүріне жатады.

Постерге топтастыру жұмысын жүргізеді. Әр топтың мүшелері топтастыруларын таныстырады.

Баланы бөлейді

Жылы

Бесік Ыңғайлы

Таза

Тербеледі

Салт-дәстүр

Тұсау кесу Той

Тәй-тәй басады

Құрметті адамға кестіреді

Сюжетті суреттерді тамашалайды

жеке

Стикер арқылы

СТО

БжК

Түсіну



Сергіту сәті

5 мин.

Оқулықпен жұмыс

Автормен таныстыру.

-Бесік жыры мен тұсау кесу жырларының авторы-халық. «Туғанда дүние есігін ашады өлең» деп ұлы Абай айтқандай, балаға ақ сүтімен бірге сіңген ана әлдиі ауыз әдебиеті арқылы ұрпақтан-ұрпаққа тараған. Ауыз әдебиеті-бұрынғы адамдар жазуды білмеген кезде ән, жыр, күйді балалары естіп, ұғып алған, оны өз балаларына үйреткен, сөйтіп осы дәуірге жеткен.

Оқушылар жырларды мәнерлеп, түсініп оқуға тырысады.

І топ: Бесік жырын оқулықтан оқыту

ІІ топ: Тұсау кесу жыры өлеңін оқыту

Дәптермен сөздік жұмыс.

Күрмеу - баланың аяғына байланған ала жіп.

Тақым - тізенің астыңғы, ішкі жағы.

Жілік - малдың сүйегі.
Байқұтан - құс.
Ұста - темірден түйін түйетін шебер.
Шешен - сөзге шебер адам.
Балуан - күресетін спорт шебері

«Бесік» жырын үнтаспадан тыңдату.

жеке

бағдаршам

АКТ

Қолдану

10мин.

Деңгейлік тапсырмалар беру.

1-топ Өлең жазу (өлең жолдарын толықтыр)

.....................жылама

.....................қинама.

.....................жата ғой,

....................бата ғой.

ІІ .«5 жолды өлең»

Не? Бесік

Қандай? 2 сөз

Не істеді? 3 сөз

Сөйлем.4 сөз

Синоним сөз

жұптық

мадақтау

ТжДБЖ

Талдау

10 мин.

Шығармашылық тапсырма.

І- топқа бесікке салу дәстүрін көрсету.

ІІ -топқа тұсау кесу дәстүрін көрсету.

топтық

Бас бармақ

ЖЕБО,

ОүБ

Жинақтау

3 мин.

- Сабақ ұнады ма?

- «Бесік жырын» кім жазған?

- Бүгінгі сабақтан не алдың?

- Әрбір ана баласының адам болғанын қалайды, сол ананың тілегі орындалсын деп , «Тілек шоғын» жолдайық.

Балалардың тілегі.

жеке

мадақтау

ТжДБЖ

Бағалау

1 мин

Оқушылармен кері байланысқа шығу

Оқушылар сабақ барысында «не ұнады?», «не ұнаған жоқ» сұрақтары арқылы стикерлерге өз ойларын жазып жапсырады.

ОБ

ОЖТ

Үйге тапсырма : 1. Тұсау кесу жыры жаттау

2. Хрестоматиядағы «Әпкесінің әлдиі» деген жырды түсініп оқу.

3. Бесік жырына әңгіме, өлең құрастыру.




© 2010-2022