- Преподавателю
- Начальные классы
- Ш ш дыбысы және әрпі
Ш ш дыбысы және әрпі
Раздел | Начальные классы |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Максимова Г.Ж. |
Дата | 10.11.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті
Мерзімі: 18.11.2014ж
Білім облысы: қатынас
Білім бөлімі: сауат ашу
Тақырыбы: Ш ш дыбысы және әрпі
Мақсаты: Балаларға Ш дыбысы мен әрпін меңгерту, сөздердің дұрыс айтылуын
үйрету.
Сөз, сөйлемдерді талдау арқылы ойлау қабілетін, қиялын дамыту.
Жазуға қолдарын жаттықтыру, ұғымталдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: сабаққа байланысты суреттер, плакат, кеспе әріптер, текшелер.
Саб әдіс-тәсілі: талдау, жинақтау, әңгімелеу, түсіндіру.
Типі: жаңа сабақ
Іс-әрекет
кезеңдері
Тәрбиешінің іс-әрекеті
Балалар іс-әрекеті
Мотивациялық - қызығушылық
Іздену-ұйымдастырушы
Рефлексті-түзетуші
Ұйымдастыру кезеңі
Психалогиялық дайындық:
Өткен оқу іс-әрекетін қайталау
Ой қозғау
- Дыбыс дегеніміз не?
- Әріп дегеніміз не?
- Дыбыстар нешеге бөлінеді?
- Қандай-қандай?
Біз өткен сабағымызда У дыбысының, әріп таңбасымен танысқанбыз.
У дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында кездеседі.
У дыбысы қандай дыбыс?
У дыбысы бар сөздерді айтайық.
Ұлу сөзін буынға бөлейік.
Тауық сөзін буынға бөлейік.
Буындарды оқыйық.
Жарайсыңдар, балалар! Балалар бүгінгі оқу іс-әрекетіміздің тақырыбын жұмбақтардың жауабын дұрыс тапсақ ашылады.
Зулап түсіп төменге,
Шыға алмас менсіз бөгенге
Үрлеп алып ойнауға болады,
Жинап алып байлауға болады.
Тікен -тікен тік пісте,
Қысы - жазы бір түсте.
Осы шана, шар, шырша сөздерінде бірінші қандай дыбыс естіліп тұр?
Бүгінгі оқу іс-әрекетіміздің тақырыбы Ш дыбысы және әрпі.
Ш дыбысы дауыссыз дыбыс
Қандай текшемен белгілейміз ?
Сөздің басында, ортасында, соңында кездеседі.
Мысалы: Шие, машина, ағаш.
Шана, шырша, қайшы сөздерін буынға бөлейік.
Ш дыбысы сөздің қай буынында кездеседі?
Сергіту сәті:
Тіл ұстарту жаттығуын жасайық:
Шы-шы-шы
Менің әкем аңшы
Дәптермен жұмыс:
Суреттердің аттарын атап, оларға дыбыстық талдау жасайды.
Үлгіге қарап, үзік сызықтарды қосып, ш әрпінің кіші, үлкен бас әрпін жазады.
Ойын: «Сөз ойла, тез ойла».
Ш дыбысы бар сөз ойлау, сол сөзге сөйлем құрату.
Қорытындылау:
Бүгін ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінде қандай дыбыс, әріп таңбасымен таныстық?
Шортан сөзі қай дыбыстан басталады?
Ш дыбысы дауысты ма, дауыссыз ба?
Буынға бөліңдер?
Шана, шар сөзін текшемен жазып беріңдерші?
Бүгінгі оқу іс-әрекетіміз ұнады ма?
Балаларды мадақтау, бағалау. Қуанышты хабарлама тарқату. Қоштасу.
Сәлемдесу:
Жадырап күнде ашылды
Айналаға нұр шашылды
.....................
Мы ногами топ-топ
Мы руками хлоп-хлоп
.....................
Жауаптары тыңдалады
Бірде дауысты, бірде дауыссыз болып келеді.
Ұ-лу
Шана
Шар
Шырша
Ш дыбысы
Көк
Ша-на, шыр-ша. Бірінші, бірінші-екінші.
Мынау менің жүрегім,
Бәрі осыдан басталған.
....................
Ш дыбысы
Ш
Дауссыз
Шор-тан
Күтілетін нәтиже:
Білуі керек: Өткен дыбыстарды меңгеру, дыбыстарды ажырата білу.
Баланың меңгеруі: Ш дыбысын білу, атау, өз бетімен және ұжымдық жұмыстану.
Қолынан келуі тиіс: Ш әрпіне сөз құрау, ш дыбысы бар сөздер айту, жаза білу.
«Ә. Молдағұлова атындағы №21 жалпы орта мектебі» коммуналдық
мемлекеттік мекемесі
Мектепалды дайындық тобының тәрбиешісі: Ермахамбетова Б