Ашық сабақ. Математика. Жазбаша қосу және азайту. (2 сынып)

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ашық сабақ. Математика. Жазбаша қосу және азайту.(2 сынып)Ашық сабақ. Математика. Жазбаша қосу және азайту.(2 сынып)Ашық сабақ. Математика. Жазбаша қосу және азайту.(2 сынып)Ашық сабақ. Математика. Жазбаша қосу және азайту.(2 сынып) Тақырыбы: Жазбаша қосу және азайту.27+36,63-27

Мақсаты: а) Оқушыларға сандарды « баған» түрінде жаза отырып, жазбаша қосу мен азайтудың тәсілдерін меңгерту.

ә) Логикалық ойлау, матеметикалық тілін, шығармашылық қасиеттерін дамыту.

б) Ұқыптылыққа, алға қойған мақсаттарына жетуге ,ізденімпаздыққа,тапқырлыққа,өздігінен жұмыс жасауға ,шапшаңдылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілік: Сурет, слайдтар,интерактивті тақта,оқулық

Түрі: Жаңа тақырыпты меңгерту.

Пәнаралық байланыс:дүниетану,ана тілі

Әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау, салыстыру, ажырата білу, ойлау.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

а) психологиялық дайындық.

- Балалар бүгінгі сабағымызда Батыс Қазақстанның қалаларын аралап,саяхат жасаймыз.
- Саяхатымызды бастау үшін алдымен ауа - райын біліп алайық.Күн ашық болу үшін тапсырма орындаймыз.Яғни,біз бүгін күннің үстін басқан бұлттардан арылтамыз.Әр бұлтты алып,артындағы тапсырманы орындаймыз.Күн бұлтты болса саяхатқа шыға алмай қаламыз.
64+16=80 42+38=82
28+32=60 46+14=60
60- 5=55 75+5=80

Жаңа сабақ: Жазбаша қосу және азайту. 27+36,63-27 Оқулықпен жұмыс

-Өте жақсы ,балалар.Ал балалар, осы Батыс Қазақстанның қалаларын білеміз бе?Атайықшы.

Ақтау,Атырау,Ақтөбе,Орал.

Біз қай қалада тұрамыз?

-Ақтау қаласы.

мұнай және газ өндіріледі. Ақтау - Қазақстанның оңтүстік-батысындағы қала, Маңғыстау облысының орталығы. Қала теңіз және әуе порты болып табылады.

Мына жұмбақтың жауабын шешкенде қандай көлікпен баратынымыз белгілі болады.жұмбақ шешу,

-Саяхатқа шығу үшін біз автобуспен шығамыз.Бізге 2 автобус жіберіліпті. Бұл 2 көліктің бағыты 2 түрлі екен.Бірі- Шығыс Қазақстанның қалаларды аралайды,ал 2шісі ол тек Батыс Қазақстанның қалаларына саяхатқа шығады екен.

Біз қай қалаларға саяхатқа шығатын едік?

-Б.Қ қалаларына.

--Олай болса, осы 2 көлікке мінетін оқушылардың алдымен санын анықтап алайық.

1-автобусқа 27 оқушы.

2-автобусқа 36 оқушы мінеді екен.Балалардың барлығының санын анықтауымыз керек.

-Бәріміз тақтаға назар аударалық.

Ол үшін мына кестедегі сандарды оқылық.Олардың ондықтары мен бірліктерін атайықшы.

-Ең алдымен бірліктер мен бірліктерді қосамыз.7+6=13 ,ал 13 дегеніміз =1 онд.3 бірл.Бірліктердің астына 3-ті жазамыз,ал 1 онд.есіме сақтап онд.ға қосамын.

Ал,2 онд.+3 онд.=5 онд.болады,тағы 1 онд.ты қоссақ 5+1=6.Ондықтардың астына 6-ны жазамыз.

Жауабын оқимын: қосындының мәні 63-ке тең.

-Сонда балалар,2 көліктің ішіндегі оқушы саны қанша болды?

-63 оқушы.

-Ал енді тағы бір мәселе,ол Шығыс Қазақстанға баратын көліктің ішіндегі оқушылардың санын анықтау.Олай болса есептеп қарайықшы.

Жаңа барлық оқушы саны 63 болып еді.Ал біздің санымыз 27.Енді Ш.Қ.баратын оқушы саны қанша екенін тағыда жазбаша түрде жазып анықтап көрелік.

Тағы да кестедегі сандарды оқимыз.Олардың онд. мен бірл.н атаймыз.

-Ең алдымен бірліктерден бірліктерді азайтамыз.3-7 3бірліктен 7 бірл.артық,азайтылмайды. Сондықтан 6 ондықтың 1 ондығынан және 3 бірл,тен 7азайтамыз.6 онд,тан 1 онд.ты алғанымызды ұмытпас үшін 6 ның үстіне нүкте қоямыз.

1 онд.3 бірл.=13деше 13-76

Бірліктердің астына 6-ны жазамыз .

Енді жаңа 6 онд.-1 од. Алғанда 5 ондық қалған .5 онд.-2 онд.=3 онд.Ондықтардың астына 3-ті жазамыз.

Жауапты оқимын: айырманың мәні 36-ға тең.

Сонда балалар,Ш.Қ.ға баратын оқушылар саны қанша екен?

-36 оқушы.

-Өте жақсы.Олай болса,Ақтау қаласынан Атырау қаласына бару үшін автобусқа отырамыз.Бірақ осы автобусқа мінбестен бұрын автобус жүргізушісі бізге мынадай шарт қойып отыр: «Ойлан, тап тапсырмасын орындағандар ғана автобусқа отырады»- дейді.
Ойлан, тап:

1.Алыстан қарағанда жайлауда сиырдың 6 мүйізі көрінеді. Сонда жайлауда неше сиыр жайылып жүр ?

2.Әжесі немересіне 10 шұлық тоқыды. Әженің неше немересі бар? (5)

3.Сәуле 5 жаста, Қанат 3 жаста. Қанат 8 жасқа толғанда, Сәуле нешеде болады? (10)

- Ой жарайсыңдар балалар,міне Атырау қаласына да келіп жеттік.Атырау қаласы туралы мәлімет.

Қала өнеркәсібінің басты саласы - мұнай мен химия өндірісі. Мұнай айыру, полиэтилен, машина жасау, металл өңдеу, кеме жөндеу, балық құтылау, басқа да тамақ, жеңіл өнеркәсіп орындары бар.Атырау облысы үлкен кәсіпорындық және ауылшаруашылығының орталығы. Облыстың жер қойнауында қалың шөгінді қабаттармен байланысқан әр түрлі пайдалы қазындылар мол. Олардың ішінде қоры аса бай әрі негізгісі мұнай болып табылады. Атырау өңірінде мұнай өндіру тарихы 1899 жылдан басталады. Жайыққа салынған көпір (1965) Еуропа мен Азия құрлықтарында жатқан қаланың екі бөлігін байланыстырады.

Атырау қаласының тапсырмасы: «Кім жылдам?» Мәреге қай қатар 1-ші болып жетеді?

Өрнектерді шығару.

-Өте жақсы,Ары қарай қай қалаға сапар шегеміз?

-Ақтөбе қаласына.

Дәптермен жұмыс.

Қаңтардың 30-ы

Сынып жұмысы

60 60 60

Олай болса, Атырау қаласынан Ақтөбе қаласына бару үшін автобусқа отырамыз.Бірақ осы автобусқа мінбестен бұрын автобус жүргізушісі бізге Ақтөбеге жеткенше жол қысқарсын деп Математикалық диктант беріп отыр.Соны жазып,орындалық.
Математикалық диктант.

45 + 32 68 - 23 49 - 21 97 - 45

-тақтадан өзін-өзі тексеру, бағалау.

- мінеки, Ақтөбе қаласына да келіп жеттік.Ақтөбе қаласы туралы мәлімет.

Ақтөбе облысы - Қазақстанның солтүстік-батыс өңірінде орналасқан.

Ақтөбе бекінісінде 19 ғасырда үлкен қала бой көтерді. Қаланы бекініс атымен атап кетті. Ақтөбе - Батыс Қазақстанның экономикалық орталығы. Бұл қалада түрлі саладағы өнеркәсіп мекемелері орналасқан.

Ақтөбе қаласының тапсырмасы:

Оқулықпен жұмыс.

Түсіндіре отырып, шығару. (тақтада)

25+37 62-37 38+39 77-39 36+48 84-36

-Жарайсыңдар.Алдымызда тағы қандай қалаға баруымыз керек?

-Орал қаласы.

-Олай болса,автобусқа мінбестен бұрын азғана серігіп алалық

Сергіту сәті:

Орнымыздан тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Бір отырып , бір тұрып,
Біз демалып алайық.
-Өте жақсы.Ал балалар,бізге жүргізуші тағы да қолқа салып жатыр. Орал қаласына жеткенше жүргізушінің тапсырмасын орындап көреміз бе?

- .....

Геометриялық ой-қозғау.

Қарама-қарсы қабырғалары бір-біріне тең төртбұрыш. (тіктөртбұрыш)

Барлық қабырғалары тең тік төртбұрыш. (шаршы)

Барлық қабырғаларының қосындысы не деп аталады? (периметр)

Үш төбесі бар фигура (үшбұрыш)

Суреттегі фигура қалай аталады?

6см

2см

Тік төртбұрыштың периметрін тап.

Р=2+6+2+6

Р==16 (см)

-Жарайсыңдар балалар,әні-міне дегенше Орал қаласына да жетіп келдік.Орал қаласы туралы мағұлмат.

Оның географиялық тұрған жері де бір контингентті құрайтын, әлемнің екі бөлігі - Еуропа мен Азияның нақ түйіскен жерінде орналасқан. . Ол еліміздің солтүстік-батысында орналасқан және 151,3 мың шаршы метрді алып жатыр.

Орал қаласының тапсырмасы:

153-бет,5 есеп.

Домбыра тартты-3

Ән салды- 7 ?

Би биледі- 6

Ш: 3+7+6=16

Ж?барлығы 16

Ән салды- 7 ?

Би биледі- 6

Ш:7+6=13

Ж:13 немере

-Өте жақсы.Саяхат туралы әнімізді айтып көлігімізге мінелік.

Мінеки,өзіміздің қаламыз Ақтауға да келіп жеттік.(Ақтау қаласы туралы мәлімет)мектепке оралу.

Балалар, мана Орал қаласына барғанда сендер сияқты 2 сынып оқушылары сендерге мына хатты беріп жіберді.Соны оқып берейін.

Құрметті Ақтау қаласындағы құрдастарымыз.Сендерге сабақты жақсы оқып,білімді азамат болып шығуларыңа тілектеспіз.Сендерге тапсырма: 153-бет,6 тапсырма.Ауызша орындау.

Қорытындылау.

Сабақ ұнады ма? Нені үйрендік? Не білдік? БағалауҮйге: 153-бет, 4-тапсырма.



© 2010-2022