- Преподавателю
- Начальные классы
- Конспект уроку з української мови 3 клас
Конспект уроку з української мови 3 клас
Раздел | Начальные классы |
Класс | 3 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Богдан О.А. |
Дата | 26.10.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Українська мова
3 клас
Розділ Речення
Автор: Богдан Оксана Олексіївна
КЗШ № 78
Тема. Головні члени речення (підмет і присудок), другорядні члени речення. Зв'язок слів у реченні. Мета: Формувати поняття «члени речення», «головні члени», «підмет і присудок», «основа речення», «другорядні члени»; закріплювати вміння встановлювати зв'язок між словами у реченні; розвивати мовлення та спостережливість; виховувати любов до природи. Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
- Організація класу до уроку.
-
Покликав у клас мелодійний дзвінок
Готові до праці? Почнемо урок!
-
Перевірка домашнього завдання.
Вправа 105.
1. Читання вірша напам'ять.
- Розкажіть вірш напам'ять.
Рідна земле,рідний краю,
рідна стороно!
Я твої пісні збираю -
Золоте зерно.
О. Ющенко
2. Бесіда за текстом вправи.
- Про що цей вірш? (Про нашу рідну Батьківщину).
- Які звертання ви підкреслили? (Рідна земле, рідний краю, рідна стороно).
- Як на письмі можуть виділяти звертання? (Комами, Знаком оклику).
- Чому поет назвав пісні рідного краю золотим зерном? (Бо пісні - це народна мудрість, яка передається з покоління в покоління).
III. Повторення вивченого.
- Скільки речень у цьому вірші? (Два)
- Які це речення за метою висловлювання? (Перше - спонукальне, а друге - розповідне),
- Якого речення тут немає? (Питального).
- Які бувають речення за інтонацією? (Окличні і неокличні)
- Чи є тут такі? (Є - спонукальне окличне, а розповідне неокличне).
-
Повідомлення теми уроку.
- Пригадайте, з чого складаються речення? (Зі слів).
- Як пишуться слова в реченні? (Окремо).
- Чи є серед них такі, що виконують роль головних? (Є ).
- Отже, сьогодні ми будемо дружно працювати,
Головні слова вивчати!
-На уроці ми продовжимо мандрівку краЇною Речення, навчимося знаходити основу речення,познайомимся із членами речення, будемо лікувати речення. А супроводжуватиме нас у подорожі буде той
Хто немов крило за вітром
В небо мріяв полетіти.
Тільки золотом налився,
Зразу у траву звалився,
Хто ж це він? (Листочок.)
-А прийшов до нас Листочок не сам , а зі своїми друзями золотими листочками та дідом Осінником .
- А чому листочки завітали в гості ?
(На дошці малюнок діда Осінника з осінніми листочками).
Наші листочки не прості,
Ці листочки - чарівні,
Цей каштановий - зошит просить відкривати,
Дату гарно записати. (Причіплюю листочок на дошці ).
(Діти записують число, класна робота).
-
Актуалізація опорних знань.
а). Мозковий штурм.
- Тепер листочок запрошує нас подивитись у вікно.
- Діти, подивіться у вікно, зосередьтеся на погоді.
- Яке небо? (Блакитне, голубе. світле, лагідне).
- Чи є опади? (Ні).
- Яка зараз пора року? (Осінь).
- Назвіть осінні місяці, запишіть.(Вересень, жовтень, листопад). Знайдіть двоскладові слова (жовтень), трискладові слова (вересень, листопад).
- Чому вони так називаються? (Вересень, бо у вересні цвіте верес; жовтень, бо у жовтні пожовтіло листя; листопад, бо у листопаді опадає все листя з дерев і кущів).
б). Асоціативний кущ. (Дібрати ознаки осені).
Цей дубовий листочок - хоче пригадати, (показую дубовий листок)
Й ознаки осені з вами назвати.
(Ідуть дощі
Стало холодніше
Сідають ранкові тумани
Сонце опустилось нижче над землею
Опадають листочки.)
- Знайдіть речення про листочки. (Опадають листочки).
- Знайдіть у цьому реченні головні слова. (Що? - листочки, що роблять? - опадають).
в). Розширення речення.
- Накидаємо кучугуру листя. Накочуємо інші слова -другорядні.
Опадають з дерев листочки.
Опадають з дерев та кущів листочки.
Опадають з дерев та кущів барвисті листочки.
г). Каліграфічна хвилинка.
- Полетів листочок дубовий
Сів на дошку нашу знову
Просить букви прочитати
І красиво їх записати.
Д,д, Дд Ду д у уб (Повідомлення про дуб- енциклопедія: найстарішим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області. У селі Верхня Хортиця росте 800-річний дуб, під яким, за легендами, стояли загони руських князів Олега та Святослава, відпочивали Б.Хмельницький, Т.Шевченко, І.Рєпін, М.Лисенко. Охоплення його стовбура - понад 8 метрів.
д). Добір спільнокореневих слів.Виділення кореня.
Дубовий, дуб, задубіти.
- Що означає слово задубіти? (Змерзнути).
- Доберіть близькі за значенням слова ? (Захолонути. замерзнути, коли холодно, морозно )
А ось ця квітка має назву - мороз, а по народному покрова.
Розкаже нам про свято народне цікаво. (показую букет з квітами)
е). Довідкове бюро. - Завтра, 14 жовтня, за народним календарем Покрова. Послухайте, повідомлення нашого довідкового бюро. Покрова - сторінка в історії козацтва. Це свято пов'язане з легендою про облогу міста Константинополя ворогами і допомогу Божої матері. Людям , які молились у храмі про оборону міста з'явилося видіння. Богородиця зняла з голови хустку - покрову, простерла її над усіма. Вороги дізналися про це і відступили. Від тієї хустки - Покрова- свято й дістало свою назву.
- Кажуть, що на Покрову земля вкривається або листом, або снігом. З цього дня починались вечорниці та весілля. Прийшла покрова - всохла діброва.
- А чому вона всохла? (Опало листя з дерев і складається враження сухого, всохлого лісу).
-
Повторення вивченого.
-А тепер подивіться налетіла темна хмара. Пішов дощ і змив деякі слова у вірші.
1. Поетична хвилинка.
а). Доповнити вірш.
Осінь, осінь… Лист жовтіє.
З неба часом дощик … (сіє).
Червонясте, золотисте
Опадає з кленів … (листя).
- Який настрій передає цей вірш? (Сумний). Чому? (Настала осінь).
-Які ще дерева восени змінили своє вбрання? (Берізка, осика, вишня, яблуня, слива).
- Скільки речень в цьому вірші? (4 речення).
-Які вони за метою висловлювання? (Розповідні).
- Утворіть питальні і спонукальні. (Чи опадає з кленів листя? Дощику, сійся з неба!).
- Що означає слово сіє? (Іде, мжичить)
- Знайдіть слова в яких звуків більше за букв. (Сіє, жовтіє, опадає, дощик)
- А тепер слова в яких букв більше ніж звуків. (Осінь).
2. Фізкультхвилинка.
Бачу, ви стомились, діти,
Час нам трішки відпочити.
Вітер легенько дерева гойдає
Листя на землю тихенько лягає,
Будемо, діти, листочки збирати,
В таночку осіннім кружляти.
(Діти під музику танцюють.)
3.Вивчення нового матеріалу.
а). Робота з підручником.
Ось листочок наш кленовий
Просить підручник відкривати
І уважно працювати.
Вправа 106.(1) Формування поняття «члени речення».
-Доповніть речення словами за змістом і питаннями.
Учні вчаться (де?)… . Учні (що роблять?)… у школі. У школі вчаться (хто?)… . Учні вчаться в школі (як?)… .
- Прочитайте утворенні речення.
Висновок. Речення складаються зі слів,які відповідають на певні питання. Усі слова, до яких можна поставити питання,від інших слів,є членами речення.(На дошці відкривається табличка « Члени речення», « Головні та другорядні»
(Учні читають теоретичний матеріал про члени речення, с. 51)
Слова в реченні, що відповідають на певні питання, називаються членами речення.
Вправа 106 (2,3). Формування понять «Підмет. Присудок»
Продзвенів шкільний дзвінок. Ми зайшли до спортивного залу. Розпочинається урок. Іван Петрович - учитель фізичної культури. Цей предмет у нас - улюблений.
- Прочитайте перше речення.
- Про що говориться у першому реченні? (Про дзвінок).
- На яке питання відповідає цей член речення? (Що).
(Далі аналогічно).
(Учні читають правило про підмет, с. 51).
Член речення, який вказує, про кого або про що говориться в реченні, називається підметом. Підмет відповідає на питання хто? або що?
- Отже, ми визначили підмети є в кожному реченні.
А тепер дізнаємося, що говориться про підмет у кожному реченні.
-На яке питання відповідає цей член речення? (Що зробив?)…
(Діти відшуковують головні слова в перших трьох реченнях вправи).
-
Ці слова називаються присудками.
(Учні читають правило про присудок, головні та другорядні члени речення, с. 51).
Член речення, який вказує, що говориться про підмет, називається присудком. Присудок відповідає на різні питання: що робить? Що зробить? Що робив? Що робили? Яким є підмет? Хто він такий? та ін.
Слово вчителя. Підмет і присудок є найважливішими в реченні,
бо вони передають основний зміст висловлювання. Саме тому підмет і присудок називаються головними членами речення, вони становлять основу речення.(Таблиця « Підмет та присудок»).
Підмет і присудок - це головні члени речення, його основа.
- Усі інші члени речення називаються другорядними,але вони також є важливими для вираження думки.
Усі члени речення є другорядними.
б).Словникова робота.
Предмет - річ, урок, об'єкт .
в). Робота з таблицею. (Повторення вивченого за таблицею про головні та другорядні члени речення).
г). Тренувальні вправи.
- Вертаємось до речення з поетичної хвилинки.
З неба часом дощик сіє.
- Визначте в реченні підмет , присудок та другорядні члени речення.
Вправа 108.
З гір повіває холодний вітер.
-
Спишіть речення.
-
Підкресліть в ньому головні члени.
-
Як зв'язуються між собою головні та другорядні члени речення? (За запитаннями).
(Учні встановлюють зв'язки слів у реченні).
(Що?) Вітер (що робить?) повіває;
вітер (який?) холодний;
повіває (звідки?) з гір.
д). Творча робота.
- Погляньте, у нашого діда Осінника є чарівна торба. Подивимось що у ній? Та це ж лист від Вітра - Пустуна:
Любі діти, ви гарно працюєте на уроці. З кожним із вас я хочу поспілкуватися через лист. Напишіть його мені, але лист буде незвичайний. Напишіть прізвище та ім'я на кленовому листочку, який лежить у вас на парті. І виконайте невеличкі завдання.які приніс вам дід Осінник.
Відправте листа. А я прочитаю ваші листи і кожному поставлю оцінку за роботу на уроці. ( Після виконаної роботи діти свої листочки вкидають у чарівну торбу).
1-й варіант - Полікувати речення. Згадати, як пишуться слова в реченні. Записати його. Підкреслити головні та другорядні члени речення.
Червонієнаузліссігоробина.
2-й варіант - утворити речення із розсипаних слів. Підкреслити головні та другорядні члени речення.
Дуба, гілля, густе, хмарам, розчісує, коси.
4. Розвиток мовлення. - Ми сьогодні говорили про осінь. Чим прекрасна ця пора? (Своїм різнобарв'ям). Своє захоплення осінніми барвами виразили наші діти. (Учні читають власні вірші.)
Осінь, осінь вже прийшла,
Дітям радість принесла!
Дині, груші й кавуни -
Всім ласують дітлахи!
Чорниці, сливи й виноград,
Все корисно для малят!
(Неруш Тетяна)
Линуть, ллють, ідуть дощі,
Стало сумно дітворі.
- Геть, ти зливо, утікай!
І маляток не лякай!
(Ліман Анна)
- Осінь надихала до творчості і художників, і фотографів, і музикантів.
- Розгляньте картини та фотографії. (Показ слайд-шоу « Осінь»)
- Які ви бачите барви, кольори? (Золотий, оранжевий, багряний).
-Якого кольору найбільше? (Жовтого).
-Які слова ви можете підібрати, щоб описати осінь? (Барвиста, святкова, строката, яскрава, сонячна - запис слів у зошиті).
-Помилуйтесь разом з граціозними рухами осені. Ось вона неквапливо йде по землі, обтрушуючи дерева і кущі.
- Діти, а чому листя восени опадає? ( Із настанням холодів припиняється рух соку по стовбурах і гілках дерев. Листочкам не вистачає поживних речовин. Вони починають готуватися до листопаду, відриваються від гілочки і тихо падають на землю.)
VII. Підсумок уроку.
-Вже пора урок кінчати,
Треба все підсумувати.
Про головне на уроці
Слухаємо в діалозі.
(Зустрілися 2 хлопчики, які грають роль Підмета і Присудка).
Присудок Ти хто? Підмет Я - Підмет, на хто? і що? Відповідаю І в реченні головну роль граю. Присудок Чого ж ти тут блукаєш І кого шукаєш? Підмет Кажуть друг у мене був, Що робити? - всіх питав. Присудок Та це ж я, друзяко, Присудком мене звати! Підмет Що ж ти робиш, признавайся! Зі мною у парі залишайся! Присудок Я з тобою згоджуюсь, З тобою залишаюсь! Разом Ось ми пара яка! У реченні головна! - Що під час уроку було для вас важливим? (Ми дізналися, що головні слова - є основою речення і називаються підметом і присудком). - Що таке підмет і присудок? (Це головні члени речення). - А чи є важливими другорядні члени речення? (Так).
- Уроку нашому кінець.
Хто трудився - молодець!
Учениця Як сподобалося вам
То скажіть про це і нам.
Як не все у нас вдалося,
Що ж - ми лише вчимося.
-
Домашнє завдання.
-
Повторити правила на с. 51.
-
Вправа 110. Списати. Визначити головні члени в кожному реченні. Підкреслити їх.