Әдебиеттік оқу М. Жұмабаев Балапан қанат қақты

Раздел Начальные классы
Класс 2 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Әдебиеттік оқу . 2 класс Шынтасова Н.Е

Тақырыбы: Мағжан Жұмабаев. Балапан қанат қақты...

Мақсаты: 1.Оқушыларды мәтінді түсініп оқуға және оқыған мәтінді суретпен байланыстырып сөйлеуге үйрету. Оқиғаны өз бетімен жалғастыру дағдыларын қалыптастыру.

2.Жаңа тәсілдерді қолдана отырып, өз тілдерінде көркем, әсерлі сөздерді пайдалана отырып , өз ойларын еркін жеткізуге дағдыландыру.

3. Табиғатты аялауға, құстарға қамқорлық жасауға , ұйымшыл болуға тәрбиелеу.

Көрнекіліктер: Суреттер, сызба, слайд, семантикалық карта т.б.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: СТО технологиясы ассоциация.

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, дүниетану, өзін өзі тану.

Сабақтың барысы:

І. Қызығушылықты ояту Шаттық шеңбері ( бір-бірімізге жылы сөздер айту)

Қыс сөзіне «Ассоциация» жасау.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. М.Дулатовтың Мектепке және Мектептен өлеңін жатқа айту .

1.Оқушылар өлеңді жатқа жазады және айтады.

2.Венн диаграммасын толтыру ( І топ Мектепке өлеңін , ІІ топ Мектептен өлеңдерінің ұқсастықтарын ал ІІІ топ екі өлеңнің айырмашылығын толтырады,

І V топ қыс туралы жаңылтпашты жатқа айтады. )

Қыс қатты - ақ

Қыспаққа ап, Құс тоңып жұр

Қыстап қап.

ІІІ. Электронды оқулықпен жұмыс.

-Балалар, қыста құстар бола ма ? Болады. Бірақ аз.

- Олар қайда кеткен ? Күзде жылы жаққа ұшып кетеді. Ал кейбір құстар қыстап қалады. Олар: суықторғай, құр, сауысқан, тоқылдақ т/б.

VІ . Семантикалық картамен жұмыс:

Ақын - жазушылар

Отан туралы

Ғылым таппай мақтанба!

Кел балалар оқылық!

Күн шыққанда.

1

Ыбырай Алтынсарин





2

Абай Құнанбаев





3

Мұқағали Мақатаев





4

Мағжан Жұмабаев





Жаңа сабақ. М. Жұмабаев « Балапан қанат қақты... »

Автор туралы мәлімет беру: 1893 жылы қазіргі Солтүстік Қазақстан облысы, Булаев ауданы, «Молодежный» совхозында (қазір М.Жұмабаев атында) дүниеге келген. 1905-1910 жылдары Қызылжардағы медреседе оқиды. 1910-1911 жылдары Уфадағы «Ғалия» медресесінде оқиды. 1938 жылы 19 наурызда халық жауы деген жала жабылып нақақтан атылды.

Мағынаны ашу. Бұл кезеңде оқушы жаңа ақпараттармен, пікірлермен таныса бастайды. Бұл қадамда әр топ өздері кітаппен жұмыс жасайды . Оқушы өз бетімен осы тақырып бойынша жұмыс жасайды .

Оқулықпен жұмыс:

Мәтінді мәнерлеп оқу , мазмұнын топта түсіндіріп айтып беру.

Суретпен жұмыс:

Әдебиеттік оқу М.Жұмабаев Балапан қанат қақты..

  • Жылдың қай мезгілі бейнеленген?

Не көріп тұрсың?

  • Балапан неге жылы жаққа кете алмаған?

  • Әңгімеде суыққа шыдай алмаған балапан туралы не айтылған?

Ал енді оқушылар осы мәтінді сендер қалай жалғастырар едіңдер ? Әркім өзбетінше жалғастырып жазады. Топта талқылайды. Әр топтан үздік жазған оқушы автор орындығына шығып оқиды.

Сабақты қорытындылау. Кері байланыс . «Таңдау» әдісі.


1. Мен сабақ
қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын.
2. Мен сабақта: үйрендім
көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды.
3. Мен басқаларды
мұқият ______________ зейінсіз
тыңдадым.
4. Мен пікірсайыстарға
жиі ______________ сирек
қатыстым
5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме
ризамын ____________ риза емеспін.



© 2010-2022