- Преподавателю
- Начальные классы
- Қазак тілі Жалаң және жайылма сөйлем
Қазак тілі Жалаң және жайылма сөйлем
Раздел | Начальные классы |
Класс | 3 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Нуртазина К.С. |
Дата | 16.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Поделитесь с коллегами:
№14 орта мектеп-гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Нуртазина К.С Сабақтың тақырыбы:Жалаң және жайылма сөйлем Сабақтың мақсаты: Білімділігі:Оқушыларға жалаң және жайылма сөйлемдер туралы түсінік беру.Жалаң сөйлемді жайылма сөйлемнен ажырата білуге үйрету; Дамытушылығы:Оқушылардың ой-өрісін,шығармашылық ойлау қабілетін,тілін,сөздік қорын дамыту; Тәрбиелігі:Ізденімпаз,өз ойын еркін жеткізе алатын шығармашыл тұлға тәрбиелеу; Сабақтың түрі:Жаңа білімді меңгерту Әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап,түсіндіру,көрнекілік,ізденушілік,топпен жұмыс Cыни тұрғысынан ойлау технологиясын қолдану. Көрнекілігі:Слайдтар,кесте,суреттер Сабақтың барысы:I.Ұйымдастыру кезеңі Үлкенге де сіз Кішіге де сіз Баршаңызды құрметтеп Бас иеміз біз. Оқушыларды түстерді таңдау арқылы 4 топқа бөлу.Топбасшысын сайлау. 1-топ: «Бастауыш», 2-топ: «Баяндауыш», 3-топ: «Тұрлаулы мүшелер», 4-топ: «Тұрлаусыз мүшелер». II.Өтілген материалды қорытындылау Үй тапсырмасын тексеру. 1.95-жаттығу.Бастауыш пен баяндауышты тауып,тиісті жеріне сызықша қою. Әр топ бір сөйлемнен талдайды. Бағдаршам стратегиясын қолдану. 2.Миға шабуыл. Ыстық сұрақтар (сұрақ-жауап) -Сөйлем мүшелері дегеніміз не? -Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді? -Бастауыш дегеніміз не? -Баяндауыш дегеніміз не? -Бастауыш пен баяндауыштың арасына қандай жағдайда сызықша қойылады? -Сөйлем мүшелерінің байланысын қалай анықтаймыз? -Тұрлаулы мүшелерді ата. -Тұрлаусыз мүшелерді ата. Ребус шешу.
Мағынаны тану. Оқушылар Негеш пен Білгішбектің арасындағы әңгімені оқиды.
1.Тірек сызбамен жұмыс
- Жай сөйлем
Оқулықпен жұмыс. А)Көркем жазу Жж Жарғанат-жыртқыш құс. 1-тапсырма 98-жаттығу Жай сөйлемнің түрін анықта.Ол жай сөйлем бе ,әлде жайылма сөйлем бе? Топта талдау.Тақтамен жұмыс. Әр топ бір сөйлемнен жазады ,талдайды. 2-тапсырма .Постер құру 1-топ Жалаң сөйлемге, 2-топ жайылма сөйлемге,3-топ сызба бойынша сөйлем құрады,4-топ 2 тұрлаусыз мүшесі бар сөйлемге құрады.. Сергіту сәті Мақалдың сыңарын тап Оқусыз білім жоқ , ..... Әдепті бала -арлы бала ,...... Жақсыдан үйрен,.....
3-тапсырма 99-жаттығу Жалаң сөйлемдерді жайылма сөйлемдерге айналдырып жаз. Топпен ақылдасу ,тақтаға жазу (әр топ 1 сөйлем)Сөйлем мүшесінің байланысын көрсету. 4-тапсырма Сәйкестендіру тесті Ұшақ биікке көтерілді. Жалаң сөйлем Айман мені кітапханада күтеді.
Күн жылынады. Керек-жарақтың бәрі бар. Жайылма сөйлем Әжем шұлық тоқыды. Бау байланды. (Бір-бірін тексереді.)
Сабақты қорыту. 1-топ Семантикалық карта Сөйлемдерді оқып жалаң не жайылма екенін ажыратып,+таңбасын қояды. Сөйлемдер Жалаң сөйлем Жайылма сөйлем
Күн жылынады. + Айман жақсы қыз. + Сабақ басталды. + Өнерлі өрге жүзеді. + Қаз қаңқылдайды. + 2-топ Венн диаграммасы Жалаң сөйлем Жайылма сөйлем .Ұқсастығы екеуі де сөйлем,екеуінің де тұрлаулы мүшелері бар. 3-топ Көп нүктенің орнына кім?не? сұрағына жауап беретін сөздерді тауып жазу. .........тоқылдатады . .......сұңқылдайды. ........ сөйлейді.
......... ұйықтайды. ........ түсіндіреді. .......... армандайды. 4-топ Синквейн 5 жолды өлең құрастырады. Зат есім Сөйлем 2 сын есім 3 етістік 4 сөзден тұратын сөйлем Синоним
Кері байланыс «Конверт» Жалаң ,жайылма сөйлемдер дегеніміз не? Оқушылардың білімі бағдаршам арқылы бағаланады.Топ басшысы стикерлерге әр оқушының атын жазып ,бағдаршамның үш көзіне орналастырады. Қызыл түс-5, сары түс -4,жасыл түс-3. Үйге тапсырма :101 -жаттығу (ережені жаттау)