М. Төрежанов. Қолғабыс әңгімесі

Раздел Начальные классы
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

М. Төрежанов. Қолғабыс әңгімесіМ. Төрежанов. Қолғабыс әңгімесіМ. Төрежанов. Қолғабыс әңгімесіМ. Төрежанов. Қолғабыс әңгімесіМ. Төрежанов. Қолғабыс әңгімесіМ. Төрежанов. Қолғабыс әңгімесіҚысқы мерзімді жоспар. Бекітемін:...........................................

Мерзімі: 21.01.2015.

Пәні: Ана тілі

Сыныбы: 4 «ә»

Пән мұғалімі: Смайлова Айдана

Тақырыбы: М. Төрежанов. Қолғабыс.

Жалпы мақсаты

Оқушыларға М. Төрежанов және қазақ халқының салт -

дәстүрлері жайлы мағлұмат беру. Шығармашылық

қабілеттерін арттыру. Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін

арттыру. Алған білімдерін күнделікті өмірде қолдана білуге

үйрету.

Оқу нәтижесі

Сыни тұрғыдан ойлай алады. Қазақтың салт- дәстүрін

жақсы меңгерген. Мәтінді өзіндік сыни көзқараспен талдай

алады. Алған білімдерін өмірде пайдалана алады.

Түйінді идеялар

Топпен жұмыс жасау, «ДЖИГСО»әдісі, «Сендер және мен» ойыны,

Сабақтың барысы

  1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды таңдаған түстеріне орай топқа бөлемін.

Сары - жылу мен жарықтың түсі. Сары түс белсенді, өте көпшіл, достыққа берік, еркіндікке талпынған адамдар.

Жасыл - тыныштық пен тұрақтылықтың түсі. Бұл адамдар жұмысқа беріле кірісіп, барлық күш жігерін жұмсайды.

Көк - адамдар арасындағы қарым- қатынасты ең жоғары бағалайды. Олар зұлымдықты, сатқындықты ұнатпайтын ақ тілекті жандар.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

І топ: Ғ.Мүсірепов кім?

ІІ топ: Қайроштың анасын сипаттаңдар

ІІІ топ: Ана мен баланың бір-біріне деген ыстық сезімі

  1. Жаңа сабаққа кіріспе

Жағдаят құрастыру

І топ: Отбасындағы әдептілік

ІІ топ: Сынып ішіндегі әдептілік

ІІІ топ: Мектеп дәлізіндегі әдептілік

  1. Жаңа сабақ.

М. Төрежанов. Қолғабыс әңгімесі



4. Топтық жұмыс.

1- топ Өз тобының түсіне берілген бөлігін оқиды.

2- топ Өз тобының түсіне берілген бөлігін оқиды.

3-топ Өз тобының түсіне берілген бөлігін оқиды.

«ДЖИГСО» әдәсімен топтан бір оқушы шығып, келесі топқа өзінің оқыған бөлігін айтып, түсіндіреді. Үш топ бір-біріне түсіндіріп болғаннан кейін, әр топтан бір оқушыдан шығып мазмұндап береді.

  1. Сөздік жұмысы

Тоқым қағар

Тоқым қағар - ойын-сауық, салт ойыны, көбінесе жас баланың алғаш рет үйден жырақ, алыс сапар шеккен кезінде немесе қызы ұзатылған үйге жиылып «Тоқым қағар» ойынын бастаған. Әдетте ауыл адамдары ән, күй, айтыс секілді өнер түрлерін айта отырып, көбінесе, үй иесіне жолаушының оң сапарда болуын тілейтін жақсы тілектер айтысқан.

Бидайық-көп жылдық,астық тұқымдас өсімдік

  1. Топпен жұмыс. Сөзжұмбақ шешу

І-топ

1.Атасы қымызды қандай ыдысқақұйып алды?

2.Арғын мен атасы қайда келді?

3.Атасы таза ауада демалғанды неге ұқсатады?

4.Атасы шөп шабуға дайындалып, нені шыңдады?

5. Арғын атасынан не сұрап ішті?

ІІ -топ

1.Арғын атасына не жасайын деп ниет білдірді?

2.Атасы Арғынға не ұстатты

3.Атасы шөпті немен шапты?

4.Шөпті неге тиеді

5.Арғынның әкесі қол шалғымен шөп шаба білуді не дейді?

ІІІ топ

Мәтінді рөлге бөліп оқыңдар

  1. Сабақты қорытындылау.

« »

7. Үйге тапсырма

Мәтінді мазмұндау.

8. Бағалау.

«Сендер және мен» ойыны арқылы сабаққа белсене араласқан оқушыларды мадақтау

Рефлексия

«Бес саусақ» арқылы өздеріне сабақтан алған әсерлерін жазып тақтаға жапсырады.



№123 Т.Жүргенов атындағы орта мектеп



Ашық сабақ

Тақырыбы: М.Төрежанов «Қолғабыс»

Сыныбы: 4 «ә»

Пән мұғалімі: Смайлова Айдана



№ 123 Т.Жүргенов атындағы орта мектептің 4 «ә» сыныбында өткізілген сабақтың есебі

Бүгін 4 «Ә» сыныбында «Қолғабыс »тақырыбында ашық сабақ өткізілді. Мәтіннің авторы Мәдіхат Төрежанов. Сабақтың мақсаты: Оқушыларға М. Төрежанов және қазақ халқының салт - дәстүрлері жайлы мағлұмат беру. Шығармашылық қабілеттерін арттыру. Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін арттыру. Алған білімдерін күнделікті өмірде қолдана білуге үйрету.

Сабақтың барысы бойынша І кезең.

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды таңдаған түстеріне орай топқа бөлемін.

Сары - жылу мен жарықтың түсі. Сары түс белсенді, өте көпшіл, достыққа берік, еркіндікке талпынған адамдар.

Жасыл - тыныштық пен тұрақтылықтың түсі. Бұл адамдар жұмысқа беріле кірісіп, барлық күш жігерін жұмсайды.

Көк - адамдар арасындағы қарым- қатынасты ең жоғары бағалайды. Олар зұлымдықты, сатқындықты ұнатпайтын ақ тілекті жандар. Осындай үстермен үш топқа бөліп, балаларға сәттілік тілеп сабақты бастадық. Үй тапсырмасын тексеру мақсатында үш топқа тапсырма берілді..

І топ: Ғ.Мүсірепов кім?

ІІ топ: Қайроштың анасын сипаттаңдар

ІІІ топ: Ана мен баланың бір-біріне деген ыстық сезімі. Осындай тақырыптар бойынша бабалар жұмыстарын қорғап шықты.Балалар бір-бірінің жұмыстарын қол шапалақтау арқылы бағалады.Жаңа сабаққа кіріспе барысында жағдаят құрастыру тапсырмасы берілді.

І топ: Отбасындағы әдептілік

ІІ топ: Сынып ішіндегі әдептілік

ІІІ топ: Мектеп дәлізіндегі әдептілік тақырыптарында жұмыс қорғап, Сұрақ белгісі және леп белгісі арқылы бір-бірін бағалады.Жаңа сабақ кезеңінде топпен жұмыс жасады.1- топ Өз тобының түсіне берілген бөлігін оқиды.

2- топ Өз тобының түсіне берілген бөлігін оқиды. 3-топ Өз тобының түсіне берілген бөлігін оқиды.«ДЖИГСО» әдәсімен топтан бір оқушы шығып, келесі топқа өзінің оқыған бөлігін айтып, түсіндіреді. Үш топ бір-біріне түсіндіріп болғаннан кейін, әр топтан бір оқушыдан шығып мазмұндап берді.Сөздік жұмысын орындау кезінде төмендегі сөздермен танысты.

Тоқым қағар - ойын-сауық, салт ойыны, көбінесе жас баланың алғаш рет үйден жырақ, алыс сапар шеккен кезінде немесе қызы ұзатылған үйге жиылып «Тоқым қағар» ойынын бастаған. Әдетте ауыл адамдары ән, күй, айтыс секілді өнер түрлерін айта отырып, көбінесе, үй иесіне жолаушының оң сапарда болуын тілейтін жақсы тілектер айтысқан.

Бидайық-көп жылдық,астық тұқымдас өсімдік.

А,В,С деңгейіндегі балаларға тапсырма берілді. Жаңа сабақты қорытындылау мақсатында екі топқа сөзжұмбақ шешу тапсырмасы берілді, үшінші топқа рөлдерге бөліп оқу тапсырмасы берілді.

«Сендер және мен» ойыны арқылы сабаққа белсене араласқан оқушыларды мадақтау

Сабақ барысында ешқандай бала сабаққа араласпай отырмады. Барлық бала белсенділік танытып, өздерін көрсете білді. Мен бұл сабақта өз мақсатыма жеттім деген сенімдемін. А,В,С деңгейіндегі балалар да өз деңгейін көрсете білді.



© 2010-2022